Olomoučtí radní v pondělí projednají návrhy řešení dopadu prudce rostoucích cen pohonných hmot na hospodaření městského dopravního podniku (DPMO). Benzin i nafta v České republice jsou totiž po ruské invazi na Ukrajinu nejdražší v historii, zvýšení cen jízdného MHD v Olomouci ale zatím není na pořadu dne. Vyšší náklady dopravního podniku na pohonné hmoty může město řešit jinak. Dnes to řekl primátorův náměstek Martin Major (ODS).
Ceny benzinu i nafty si od pondělí do úterý připsaly nejvyšší mezidenní nárůst cen od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Cena nafty vzrostla za 24 hodin o 2,15 koruny na 47,47 Kč za litr. Benzin zdražil o 1,7 koruny na 45,21 korun za litr. Stoupající ceny pohonných hmot mohou při dlouhodobém růstu zdražit jízdné v městské hromadné dopravě nebo snížit provoz veřejné dopravy. Dopravci nyní jednají s úřady o řešeních prudce stoupajících nákladů, které podle podniků nyní rostou v řádech milionů korun.
DPMO podle Majora nebude moci růst cen pohonných hmot dlouhodobě pokrývat ze svých finančních zdrojů. „Buď se změní cena objednávky veřejné služby, tedy za stejné množství práce zaplatíme více peněz. Nebo se za stejné množství peněz odvede méně práce,“ uvedl Major. Při první variantě by město muselo dopravnímu podniku za zajištění nynějšího provozu MHD zaplatit více peněz, druhý návrh řešení zahrnuje omezení frekvence jízd tramvají a autobusů. „Určitě jsme se nebavili o nějakém zdražování ceny jízdného,“ podotkl Major.
DPMO ročně přepraví zhruba 57 milionů cestujících. Na osmi tramvajových a 24 autobusových linkách jezdí 146 tramvají a autobusů. V roce 2020 za naftu utratil 33,4 milionu korun. Například v polovině prosince 2020 se litr nafty prodával za 27,5 Kč, nyní stojí bezmála 48 korun.
Cena základní jízdenky na MHD v Olomouci vzrostla naposledy v roce 2019. Jízdenka tehdy zdražila o čtyři koruny na 18 korun při současném snížení ceny celoročního kupónu z 3200 korun na 2950 korun. V roce 2020 dostal DPMO od města provozní dotaci 331,786 milionu korun, jeho celkové výnosy včetně tržeb z jízdného obnášely 463,7 milionů korun.
Stoprocentním akcionářem DPMO je město Olomouc.