Muzeum umění se znovu otevírá svým návštěvníkům, ti první mohou dorazit v úterý 11. května v 10.00. Připraveny pro ně budou výstavy Mnemocinema Mateje Kréna a TICHO!..pssst Barbory Bieylonovič a také stálá expozice Století relativity, do které je vstup zdarma.
„Výstava Mnemocinema je jedinečnou možností i pro diváky, kterým nejsou blízké klasické výtvarné disciplíny. Mohou se seznámit s uměleckým sdělením, které je obrazně i doslova vtáhne do své vizuální reality velice poutavým způsobem. Navíc u autora s podstatným mezinárodním renomé, který není našemu divákovi až tak známý,“ láká na výstavu její česká kurátorka Gina Renotière.
První patro kavárny Muzea moderního umění pak patří výstavě Jednotící linkou obrazů mladé autorky Barbory Bieylonovič Barbora Bieylonovič: TICHO! …pssst!, která se ve svém díle snaží zjistit, co je to ticho.
Návštěvníkům bude k dispozici také stálá expozice moderního umění Století relativity. „Vstup do ní je zdarma. Muzeum umění se již na podzim rozhodlo pro volný vstup do stálých expozic. Bohužel ta v Arcidiecézním muzeu, ale zůstává kvůli stavebním úpravám objektu i nadále zavřena, a to ještě rok,“ říká tiskový mluvčí Muzea umění Tomáš Kasal.
Muzeum umění bude i nadále pokračovat ve svých online aktivitách, v květnu to bude především Projekt Piombo, který milovníkům umění nevšedně představí jeden z unikátů již zmíněné stálé expozice Arcidiecézního muzea Madona s rouškou.
„Piombův obraz chceme představit v různých rovinách, a proto se do projektu zapojili kromě lektorů i další odborní pracovníci muzea a společně tak vznikla promyšleně komponovaná série programů. Na své si přijdou děti, dospělí, odborné i laické publikum. Převážná část programů se odehraje online. Kromě slavnostního uvedení klipu z prostoru aktuálně nepřístupné Obrazárny olomouckých biskupů a arcibiskupů se mohou zájemci těšit na doprovodnou online výstavu, tematická videa, bonusovou přednášku profesora Ladislava Daniela z cyklu Umělec & člověk, výtvarnou video lekci či pracovní listy,“ vyjmenovává vedoucí edukačního oddělení Marek Šobáň.