Ceny stavebních pozemků určených pro bydlení, výrobu a rekreaci v Olomouci za poslední rok vzhledem k vyšší poptávce investorů vzrostly zhruba o pětinu. Průměrná cena metru čtverečních stavební parcely se tak zvýšila na 2390 korun z 1982 korun v roce předešlém. Infomrace pochází z aktualizace cenové mapy stavebních pozemků, kterou příští týden projednají zastupitelé. Podkladem pro cenovou mapu byly kupní smlouvy na stavební pozemky od druhé poloviny roku 2021 do konce letošního pololetí.
Nejvyšší růst cen stavebních pozemků byl za uplynulý rok zaznamenán v Topolanech. Cena parcel určených pro stavbu v této městské části meziročně vzrostla o 70 procent na 2454 korun za metr čtvereční. V městské části Nový Svět se cena zvýšila o 65,67 procenta 3214 korun a bezmála o 50 procent v Chomoutově, kde metr čtverečních stavebního pozemku stojí v průměru 2073 korun. Nejdražší stavební pozemky jsou dlouhodobě v centru Olomouce, kde jejich cena v uplynulém roce vzrostla o devět procent na 5553 korun za metr čtverečních.
V centrální části Olomouce byl ale evidován jen minimální počet obchodů se stavebními pozemky. Nejvíce pozemků bylo prodáno v okrajových částech města, a to v lokalitách určených územním plánem k zástavbě především rodinnými domy. „V některých případech se jedná o pozemky v lokalitách dosud nejen bez zástavby, ale i bez stavební vybavenosti a nenapojené na komunikační systém města. Technická infrastruktura je zde často zajišťována stavebníky až v průběhu výstavby, což vyvolává mnohé komplikace,“ upozornili autoři cenové mapy.
Díky ústupu pandemie koronaviru se v Olomouci v posledním roce podle odborníků zvýšila poptávka po nemovitostech včetně stavebních pozemků. „S tímto trendem lze pozorovat logický nárůst cen, ve kterém se často objevují také ceny navýšené oproti cenové mapě i o stovky procent,“ stojí v analýze cen stavebních pozemků. Podle jejích autorů lze kvůli ruskému útoku na Ukrajinu a vysoké inflaci očekávat v následujících měsících pokles cen nemovitostí.
Stavebnictví v kraji po předchozím útlumu způsobeném pandemií koronaviru ožilo. Za první tři čtvrtletí letošního roku začala stavba 1763 bytů, což bylo ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o polovinu více. Meziroční tempo růstu bylo mezi všemi kraji nejvyšší. Nejvíce staveb bytů bylo v Olomouckém kraji od ledna do září zahájeno v nových rodinných domech, a to 724.