Předškolní vzdělávání dětí od letošního školního roku nabízí nová mateřská škola Maple Bear. Na třídě Kosmonautů, kde školka sídlí, vyroste v příštím roce také základní škola. Co je Maple Bear, jakým způsobem děti vzdělává a jaké jsou výhody tohoto typu vzdělávání?
Maple Bear je mezinárodní vzdělávací sítí, která na daný moment čítá více než 450 škol po celém světě. Školy Maple Bear nabízí kvalitní bilingvní vzdělávání, které je založené na kanadských standardech.
Čím je škola Maple Bear Olomouc jiná od typických českých škol?
Vzdělávací program Maple Bear Olomouc je založen právě na bilingvním vzdělávání a kanadských standardech. Další, do jisté míry zvláštností školy je i to, že u nás personál i děti nosí uniformy.
Co je to bilingvní vzdělávání?
Bilingvní vzdělávání je, stručně řečeno, vzdělávání dvojjazyčné. Tedy takové vzdělávání, při kterém jsou instrukce dětem, žákům nebo studentům předkládány ve dvou jazycích současně. Cílem dvojjazyčného vzdělávání není pouze osvojení si a rozvoj dovedností cizího jazyka, ale důraz je kladen i na jazyk mateřský.
Dvojjazyčně vzdělává mateřská škola Maple Bear Olomouc děti již od 3 let, je takovéto vzdělání vhodné i pro takto malé děti?
Obecně lze říci, že proces osvojování si jazyka – ať už mateřského, nebo cizího – je velmi komplexní proces s řadou úskalí a stále existuje mnoho neprobádaného. Nicméně i přesto se odborníci shodnou na tom, že je to právě předškolní věk, tedy doba, kdy se u dětí stále rozvíjí řečová centra, která je nejplodnější pro osvojování si cizího jazyka. Záměrně uvádím termín „osvojování“ namísto „učení“, protože v takto raném věku opravdu nelze hovořit o učení. Děti si v této době osvojují jazyk zcela přirozeně, bez nutnosti memorování slovíček nebo gramatických pravidel tak, jak to znáte z běžné výuky cizího jazyka.
Pokud dítě přichází do Maple Bear bez předchozí zkušenosti s cizím jazykem, za jak dlouho jsou vidět výsledky?
Toto je velmi individuální. Proces osvojování si cizího jazyka touto cestou jde shrnout do několika fází. Z těch počátečních bych zmínil:
- poslech – dítě naslouchá, mnohdy nerozumí – v této fázi je extrémně důležité opakování, nápodoba toho, co po dítěti chci, gestikulace.
- poslech, porozumění – jednoduché instrukce jsou děti schopné pochopit během několika dnů. Běžné, každodenní instrukce tak již není nutné opakovat, znázorňovat, není tolik nutná gestikulace.
- poslech, porozumění, mluvení – toto je velmi důležitý milník – mnoho dětí začíná odpovídat na otázky. Zprvu jednoslovně a později stále komplexněji. Když děti začnou samy iniciovat konverzaci, nebo začínají hovořit anglicky mezi sebou, je téměř vyhráno.
Dvojjazyčné vzdělání není to jediné, co Maple Bear nabízí. Co kanadské standardy?
Je pravdou, že vzdělávací program Maple Bear, jeho metody, strategie a formy vzdělávání jsou založeny na kanadských standardech. Mezi ty nejdůležitější bych zmínil:
- individualizace a diferenciace – každé dítě, nebo žák má jiné vlastnosti, dovednosti, vlastní potenciál. Cílem pedagoga je přizpůsobit program těmto odlišnostem tak, aby každé dítě mělo možnost zažít úspěch.
- vzdělávání, které dává smysl – jde o takové vzdělávání, které dává smysl dětem. Všechno, co je dětem předkládáno by mělo mít jasnou souvztažnost k okolnímu světu. Pokud budeme například chtít, aby se děti naučily malou násobilku, musíme jim ji nejprve ukázat v reálném světě. Pochopí tak, že je to dovednost, která je potřebná a získají tím potřebnou motivaci.
- future-ready dovednosti – namísto memorování faktů klade Maple Bear důraz na tzv. future-ready dovednosti (volně přeloženo: dovednosti, které nás připraví na budoucnost). Mezi tyto patří například kritické myšlení, schopnost týmové práce, ale třeba i umění riskovat, nebát se dělat chyby.
Získávají děti absolvováním Maple Bear české nebo kanadské vzdělání?
Maple Bear Olomouc je česká škola, která učí dle platných českých předpisů. Lišíme se pouze formou, jakou je obsah dětem předkládán a tím, že učíme vše dvojjazyčně.
V tomto roce již funguje mateřská škola pro děti od 3 let a v příštím školním roce se otevře i škola základní. Mohou do ní nastoupit i děti, které neprošly mateřskou školou? Jakým způsobem se mohou rodiče dozvědět více. Plánujete den otevřených dveří?
Samozřejmě i děti, které nenavštěvovaly mateřskou školu mohou nastoupit do první třídy základní školy. Existují velmi efektivní metody, jak tyto děti rychle začlenit a usnadnit jim přechod z jednoho typu zařízení do druhého. Dny otevřených dveří pravidelně oznamujeme na našem webu a sociálních sítích, ale rodiče si i mimo ně mohou domluvit osobní schůzku přes náš web. Každého takového rodiče rádi provedeme školou a předáme více informací.