Zpravodajský report z Olomouckého kraje

Chtěl postřílet sousedy. Vzal jsem neprůstřelnou vestu a začala akce, říká policista Švec

Jak probíhá policejní zásah proti agresorovi ozbrojenému dlouhou střelnou zbraní? A jak naopak běžný pracovní den na obvodním oddělení? Zpovídáme dva policisty z Mohelnice. První z nich obléká policejní uniformu šest let, druhý čtyři a oba už mají za sebou spoustu akčních, zajímavých, občas i kuriózních případů. Například setkání s kosmonautem při jeho odletu do vesmíru, záhadu zamčeného pokoje, ale třeba i nebezpečného řidiče šinoucího se po dálnici rychlostí šneka a navíc v protisměru.

„V září 2021 jsme s kolegou vyjížděli na pro mě prozatím nejakčnější případ,“ vzpomíná praporčík Jan Švec. „Při noční směně jsme od operačního důstojníka dostali informaci, že se v obci Studená Loučka pohybuje agresivní muž s brokovnicí a vyhrožuje sousedům, že je postřílí,“ popisuje policista.

„Oblékli jsme neprůstřelné vesty a společně s hlídkami ze širokého okolí jsme okamžitě vyrazili na místo. Pachatel se mezitím ukryl ve svém domě. Následně se policejnímu vyjednavači podařilo navázat s ním komunikaci přes telefon. Mezitím už byla na cestě i policejní zásahová jednotka. Naším úkolem bylo zajistit okolí domu. Později jsme dostali od vyjednavače informaci, že muž vyjde z domu dobrovolně. Zadržení osoby v nočních podmínkách navíc bez přímého pouličního osvětlení je velice problematické a rizikové. Neviděli jsme zřetelně jeho ruce, jestli drží nebo nedrží zbraň. Proto jsme muže opakovaně a hlasitě vyzývali, aby držel ruce nad hlavou a naváděli jsme si jej pod první lampu veřejného osvětlení, kde byl dostatečně bezpečný prostor k provedení zákroku. Poté jsme muže zadrželi a spoutali. Byla provedena kontrola domu, jestli se v něm nenachází další osoby nebo zbraně. Nalezeny byly 3 dlouhé střelné zbraně a velké množství nábojů. Tento případ a jemu podobné nejsou pravidelnou záležitostí, ale každý policista s nimi ve službě musí počítat a být na ně dobře připraven. A my připraveni jsme,“ říká policista Švec. 

Policejní služba je každodenní prací s lidmi a pro lidi. Kromě akčních výjezdů občas policisté řeší i kuriózní a komické případy. „Člověk se při policejní práci nikdy nenudí. Vybavuji si například zmateného muže, na kterého nás zavolali kolemjdoucí, protože se jim zdálo jeho chování podivné. Když jsme přijeli na místo, muž se vší vážností tvrdil, že sedí ve své raketě a právě se chystá k odletu do vesmíru. Zopakoval nám to ještě několikrát, takže nám bylo jasné, že toto není případ pro policii, ale pro psychiatra a muže jsme předali lékařům,“ popisuje Jan Švec.

„Nebyl to můj jediný zvláštní případ,“ pokračuje praporčík Švec. „V noci nás zavolala vylekaná žena, že se k ní někdo vloupal a právě teď jí chodí po domě. Vypadalo to jako známý případ Sherlocka Holmese „Záhada zamčeného pokoje“, protože dveře i okna byly nepoškozeny a při prohledávání domu jsme nikoho nenašli. Když jsme uslyšeli ten podezřelý zvuk, na který oznamovatelka upozorňovala, okamžitě jsme měli i „pachatele“ – tající a padající sníh ze střechy.“

Kolega praporčík Jan Janák doplňuje zajímavý, ale také velmi nebezpečný případ z dálnice: „Řešili jsme situaci, kdy bylo nutno zcela zastavit provoz na dálnici kvůli řidiči, který jel rychlostí zhruba 30 km/h v protisměru. Takto ujel neuvěřitelných 20 km, a když dojel k nám, ještě se velice divil co se děje.“ 


Noví policisté nastupují na obvodní oddělení v různých městech v rámci celého Olomouckého kraje. Práce na obvodních odděleních je velice různorodá. Díky tomu nováčci získávají postupně zkušenosti s prověřováním trestných činů z různých problematik (např. násilné, majetkové, mravnostní, tr. činnosti mládeže a na mládeži atd. atd.). Naučí se vše potřebné ohledně přestupků mimo dopravu, ale řeší i vše, co souvisí s dopravou, od silničních kontrol až po pomoc a záchranu životů při dopravních nehodách. Získají přehled a pak se mohou rozhodnout, kam by chtěli v rámci své další policejní kariéry směřovat. Mohou třeba přejít na službu kriminální policie a vyšetřování, specializovat se na dopravu jako dopravní policisté, směřovat na kynologii, na IT oddělení atd.


A jak probíhá běžná služba na obvodním oddělení? Policista Švec vysvětluje: „Hlídky se střídají v 7 hod. a v 19 hod. Před začátkem směny se obléknu do uniformy a vyzvednu si zbraň ze zbrojního skladu. Seznámím se s instruktáží, což je přesný plán na celou směnu, kde je určeno jaké služební vozidlo budeme mít k dispozici, jaké úkoly máme plnit, kde se máme pohybovat. Potom si od předchozí směny převezmu a zkontroluji vybavení. Jsou to třeba přístroje k provádění dechových zkoušek, služební telefony, prostředky balistické ochrany, světlomety a mnoho dalšího. Při denní směně nejdříve pracuji na přidělených spisech. Provádím různé administrativní úkony spojené s prací v terénu a také s komunikací s lidmi, např. šetření v místě událostí, podání vysvětlení osob, ohodnocení poškozených a odcizených věcí apod. Poté následuje část směny venku v terénu. Dohlížíme na veřejný pořádek v ulicích, kontrolujeme osoby a vozidla apod. Důležitá je i preventivní činnost. Při noční směně více času trávíme v terénu. Na denní i na noční směně samozřejmě ihned reagujeme na oznámení přijatá operačním střediskem.“ 

Praporčík Janák se stal policistou před 4 lety hned po maturitě. „Pro mě jako pro mladého kluka byla největším lákadlem akce, kterou vidíme všude ve filmech. Realita není jako ve filmu, ale policejní práce mé očekávání naplnila,“ říká Janák. Jeho kolega se k policii dostal trochu jinak. Než se před 6 lety stal policistou, pracoval ve výrobním podniku. „Právě v té době jsem přemýšlel, že bych se k policii přihlásil. Práce mi přišla zajímavá a v mnoha směrech užitečná. A po ubíjejícím stereotypu v továrně se mi velmi líbilo, že se každý den bude dít něco jiného a že nebude nuda,“ svěřuje se Jan Švec. 

Jaký typ zásahů mají policisté nejraději? Janák říká: „Konkrétní oblíbený druh zásahu asi nemám, ale mám rád akci. Takže tzv. události FHQ, které vyhlásí operační důstojník a kdy se nejbližší hlídka musí co nejrychleji dostavit na místo, mám v oblibě. Ať už se jedná o útočníka s nožem, podezření z loupeže nebo o možného sebevraha, nikdy nevíte co na místě čekat a každý případ je úplně jiný. Cestou k zásahu, kdy ve služebním vozidle se zapnutými “majáky” a se zvýšeným adrenalinem musím ještě přemýšlet nad případným zákrokem na místě, se dostavuje pocit takové té akce, kterou chce právě asi každý malý kluk po vzoru akčních filmů zažít.“

Jeho kolega má zase jiný úhel pohledu: „Každý zásah je určitým způsobem spojený s lidským neštěstím popřípadě s hmotnou škodou. Osobně jsou mi asi nejbližší zásahy u dopravních nehod. Jde o typ zákroku, kde je často nutné pomoci přímo postiženým osobám a tak odvrátit ještě větší škody na zdraví nebo dokonce něčí smrt. Na místo často přijíždíme jako první, po poskytnutí první pomoci se zraněným už věnují záchranáři a my řídíme dopravu v okolí nehody, aby byl zajištěn co nejplynulejší provoz. Policejní práce je služba lidem a má velký smysl.“ 

Oba policisté také oceňují jistoty a benefity, které práce u policie přináší. Policista Švec říká: „Práce ve státním sektoru je mnohem stabilnější než v soukromém, což je v dnešní době velmi důležité. Další nespornou výhodou je pravidelně se navyšující příjem v závislosti na služební hodnosti a délce služebního poměru. Já jako dobrovolný hasič využívám i možnosti čerpat služební volno pro činnost ve sboru dobrovolných hasičů. Zaměstnavatel tedy mnohdy vyjde vstříc i v případě soukromých záležitostí.“

Praporčík Janák souhlasí: „Mezi jednoznačné výhody podle mě patří finanční jistota a jistota místa, že se nestanete nadbytečným a o práci nepřijdete, jak se to stává v soukromých firmách. Máme i mnoho dalších příjemných výhod, například o dva týdny delší dovolenou, nekrátí se nám plat v době pracovní neschopnosti, pokud nepřekročí 30 kalendářních dnů, a také máme velké možnosti dalšího vzdělávání. Můžeme studovat na různých vysokých školách nebo přímo na Policejní akademii v Praze. Já sám jsem této možnosti rád využil. Zaměstnavatel mi proplácel cestovní výdaje, dostával jsem služební volno na přednášky a zkoušky a nemusel jsem si pro tyto účely čerpat svou dovolenou.“


Každý policista na obvodním oddělení, který má do budoucna v rámci karierního růstu v úmyslu přejít na službu kriminální policie a vyšetřování, ať už na oddělení obecné nebo hospodářské kriminality, získá na obvodním oddělení všeobecné a široké zkušenosti, kvalitní základ, na kterém potom může stavět. Volná místa na obvodních odděleních jsou ve všech okresech Olomouckého kraje. Stačí vyplnit kontaktní formulář a poté se Vám ozve policejní personalista. 


Tento formulář v současné době prochází údržbou. Prosím zkuste to znovu později.
Související články

Olomoucký kraj

FOTOREPORT: V Chomoutově staví mobilní hráz, do Olomouce míří dvacetiletá voda

Do Olomouckého kraje přišla velká voda, Olomoucký Report mapuje situaci a přináší i fotky z míst po celém kraji. V Jeseníku byl zřízen krizový...

ONLINE: V kraji platí stav nebezpečí. Policie hledá osoby z auta, které spadlo do...

V Jeseníku v sobotu zasedala už počtvrté povodňová komise, na sever kraje zároveň přes noc putovala humanitární pomoc. Na čtyřech místech v kraji platí...

Do Jeseníku míří humanitární pomoc, hasiči bourají mosty. V Mírově pomáhali vězni

Situace zatím není kritická, města chtějí být ale připravena. Města spouští infolinky. Připravují se i knihovny, dopravní podnik, nebo Univerzita Palackého. Nejohroženější je Jesenicko,...

Finišují s protipovodňovými opatřeními. Starostové se připravují na nejhorší

Obce na Jesenicku finišují s protipovodňovými opatřeními, starostové se připravují na nejhorší situaci. Extrémní srážky právě v této oblasti očekávají i meteorologové, déšť bude...

Nejnovější

Auto spadlo do rozbouřené řeky. Tři osoby pohřešuje policie

Policie ČR řeší v obci Lipová-lázně pád auta do řeky Staříč. Ta je aktuálně na 2. stupni povodňové aktivity. „Jedné osobě se podařilo dostat na...

AKTUÁLNĚ: Extrémní stupeň platí na čtyřech místech v kraji

Olomoucký Report pro čtenáře sleduje hladiny řek v Olomouckém kraji. Situaci na místech v kraji eviduje Hlásná a předpovědní povodňová služba Českého hydrometeorologického ústavu...

FOTOREPORT: V Chomoutově staví mobilní hráz, do Olomouce míří dvacetiletá voda

Do Olomouckého kraje přišla velká voda, Olomoucký Report mapuje situaci a přináší i fotky z míst po celém kraji. V Jeseníku byl zřízen krizový...

ONLINE: V kraji platí stav nebezpečí. Policie hledá osoby z auta, které spadlo do...

V Jeseníku v sobotu zasedala už počtvrté povodňová komise, na sever kraje zároveň přes noc putovala humanitární pomoc. Na čtyřech místech v kraji platí...

Haná je můj život. Lidovou kulturu a tradice stojí za to udržovat, říká Hana...

Bezmála osm stovek lidí se rozhodlo dát jí svůj hlas. Získala tak Cenu veřejnosti za mimořádný počin v oblasti kultury za rok 2023. Hana Pospíšilíková...

Burzy nabídnou práci, vzdělání i zábavu. Ve všech regionech Olomouckého kraje

Nový ročník Burz práce a vzdělávání v Olomouckém kraji začne ve čtvrtek 26. září. Akce, na které se představí nejvýznamnější a perspektivní zaměstnavatelé z...

Srdíčkový týden začíná v pondělí. Koupíte si magnetku nebo přívěsek?

Potkáte je v ulicích třikrát ročně a nyní opět nastal ten čas. V příštím týdnu budou dobrovolníci roznášet po městech srdíčka i úsměv. Výtěžek...

Vánoční večírek již nyní? Termíny dobrých podniků se začínají plnit

S končícím létem možná i vy začínáte uvažovat o tom, jak a kde uspořádat nejen před Vánoci firemní setkání nebo večírek pro zaměstnance či...