Je krátce před osmou hodinou ráno a do olomoucké Základní školy Zeyerova přichází s batohy na zádech stovky dětí. “Naší prvotní motivací bylo zpřehlednění a zlepšení kontroly docházky žáků a vyzvedávání žáků ze školní družiny,” vysvětluje mně ředitelka školy Vladimíra Švecová, proč děti pro příchod do školy používají čipy. Celkem tak na téhle základce bezpečnostní systém od firmy Barrycom používá přes 500 dětí a téměř 100 učitelů a družinářek.
„Žádný elektronický systém jsme do té doby neměli, disponovali jsme pouze paní vrátnou, která bezpečnost vstupu zajišťovala,“ vzpomíná ředitelka Vladimíra Švecová. Školní družiny hrají klíčovou roli v životě mnoha rodin. U rodičů, a samozřejmě i u ředitelů, roste potřeba zajistit vyšší bezpečnost a zjednodušit třeba předávání dětí ve školní družině, pro rodiče i vychovatelky může totiž být sledování docházky a vyzvedávání děti zbytečný stres a nejistota.
Online systém vlastně odstraňuje složité papírování, vychovatelky se nemusí spoléhat na ručně vedené seznamy a papírové záznamy. Díky družinovému systému BELLhop totiž vidí na počítači, v tabletu nebo mobilu docházku a přítomnost dětí ve školní družině v reálném čase. “Rodiče mají i přehled, kde se dítě momentálně nachází, zda je ještě se skupinou na školním hřišti, nebo na obědě, a že například není ještě čas k jeho vyzvednutí,” přibližuje dále Vladimíra Švecová.
Rodičům odpadá složité hledání dítěte po škole
Systém dodává družině řád, který vyhovuje paním vychovatelkám, ale zároveň je to zjednodušení pro rodiče. “Většina rodičů a žáků přijala jeho potřebu zavedení, modernizaci a využití možnosti lepšího zabezpečení žáků,” vzpomíná ředitelka ZŠ Zeyerova.
Rodiče vlastně při přebírání dětí z družiny jen přiloží čip na čtečku a displej jim ukáže pro ně potřebné informace. „Přiloží čip a konkrétní paní vychovatelce, která v tu chvíli za jejich dítě zodpovídá cinkne zpráva, že je rodič na místě,“ říká ředitelka. O vyzvednutí je navíc záznam, je tedy jistota, že si dítě vyzvedne člověk, který k tomu má oprávnění. Vychovatelky se tak mohou více věnovat vzdělávacím činnostem s dětmi a neřešit administrativu.
Systém Bellhop využívají i další školy v Olomouckém kraji, a to i ty velké z Olomouce
V Olomouci je samozřejmě několik dalších základních a mateřských škol, které družinové a přístupové systémy používají, třeba ZŠ Heyrovského nebo Stupkova. Stejně tak další desítky škol v Olomouckém kraji a stovky škol v celé České republice. Jednou z nich je i Základní škola Řezníčkova. “Potřebovali jsme vyřešit zabezpečení školy a její přechod do 21. století. Každé dítě má svůj čip, pomocí kterého se do školy dostane,” říká ředitel školy Miloslav Palát, když si děti čipem při příchodu otevírají dveře.
Teď na Základní škole Řezníčkova systém využívají už osm let, digitalizovat začali kvůli školní jídelně, která ještě tehdy fungovala na systému stravenek a kartiček. “Nutně jsme potřebovali přístup do jídelny a výdej obědů. První byla tedy čtečka čipů od Barrycomu na vstupu do jídelny a hlavním vstupu do budovy školy,” vzpomíná Miloslav Palát, zatímco mě provádí školou, teď už používají i čipy pro veškeré vstupy do budovy.
Do školy se děti dostanou v určitých časech, dovnitř se navíc nemá šanci dostat nikdo bez vědomí ředitele nebo učitelů. “Chceme rozhodně zprovoznit další funkce, které systém nabízí, například ještě zaznamenávání příchodů a odchodu žáků. Hlavně kvůli bezpečnosti,” důraz na ni je podle Paláta obzvlášť v dnešní době důležitý, v počtu několika stovek lidí, kteří se po škole pohybují, navíc není jiné lepší řešení.
“Musím říct, že systém oceňují učitelé i já jako ředitel,” vysvětluje mi ve své ředitelně. Mají nastavené oprávnění ke vstupu do školy do 17 hodin a vejdou každým vchodem. Ředitel navíc přesně v systému vidí jejich příchody a odchody z pracoviště.