Olomouc láká turisty ze zahraničí i tuzemska. Do města na Hané se rádi vracejí

Olomouc je městem, do kterého se turisté rádi vracejí. A to nejen za jejími památkami a architekturou, ale také za relaxací či odpočinkem. Devět z deseti turistů, kteří v loňském roce do Olomouce přijeli, by doporučilo její návštěvu svým přátelům a známým. Vychází to z dotazníkového šetření, které město nechalo zpracovat v průběhu minulého roku.

Známá platforma zaměřená na ubytování Booking.com v září 2022 umístila Olomouc mezi top 10 destinací pro zajímavou dovolenou v roce 2023. Turisté tu totiž najdou vše – krásnou architekturu, kulturní dědictví i skvělou gastronomii. A právě architektura a památky jsou to, za čím návštěvníci, podle průzkumu z minulého roku, jezdí do Olomouce nejčastěji. Z historických dominant vyhledávají především sloup Nejsvětější Trojice, radnici s orlojem či katedrálu svatého Václava. Oblíbeným místem jsou také městské parky i botanická zahrada. Rodiny s dětmi si většinou nenechají ujít návštěvu olomoucké zoo.

Více ubytovaných než před pandemií

Že je Olomouc stále častěji v hledáčku turistů, potvrzují i počty ubytovaných návštěvníků, které v roce 2023 poprvé překonaly čísla před covidem. Srovnáme-li turistické statistiky, pak oproti roku 2019 vzrostl loni počet ubytovaných hostů o 10 % a počet přenocování o 30 %. „Na těchto počtech se minulém roce více podíleli domácí turisté. Těch zahraničních bylo zatím o deset procent méně ve srovnání s dobou před pandemií. Ztráta se ale postupně snižuje,“ objasnila vedoucí oddělení cestovního ruchu magistrátu Lucie Bartovská.

Počet ubytovaných hostů se loni ve srovnání s rokem 2022 zvýšil o 37,4 procenta a počet přenocování dokonce o 39,9 procenta. „Pokud se podíváme podrobněji na počet přenocování, tak téměř čtyřicetiprocentní nárůst určitě povzbudil ekonomiku nejen ubytovacích zařízení,“ míní náměstek primátora pro cestovní ruch a kulturu Viktor Tichák.

Ze zahraničí míří do Olomouce nejčastěji turisté z Polska, Slovenska a Německa, dále z Rakouska, Ukrajiny, Itálie a Maďarska. Tuzemští turisté jezdí do Olomouce nejčastěji z Prahy a okolí, z Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Olomouc očima zahraničních novinářů

Nadstandardní zájem o Olomouc měli v uplynulém roce i zahraniční novináři, bloggeři, influenceři a youtubeři. „Ve svých zemích po návratu z Olomouce referovali odborníci na cestovní ruch z Latinské Ameriky, Jižní Koreje, Spojených států amerických, Kanady, ale i Francie, Španělska nebo Velké Británie,“ vyjmenoval náměstek primátora Viktor Tichák.

Press Tripy zahraničních novinářů byly loni zaměřeny na nejrůznější témata a cílové skupiny. „Například pozvaní novináři z Beneluxu se zaměřili na cykloturistiku, z Německa přijel zástupce blogu, který se prioritně zaměřuje na rodiny s dětmi, ze Slovenska a Francie zase na ochutnávku tvarůžků a z Británie dorazili novináři, kteří se věnují udržitelnosti a cestování vlakem,“ vyjmenovala jednotlivé položky z programu novinářů vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu magistrátu Karin Vykydalová.

V České republice referoval o Olomouci například youtuber, bavič, moderátor, a především olomoucký rodák Lukáš Fritscher (Lukefry). Ten se do svého rodného města na chvíli vrátil a představil Olomouc svým fanouškům z pohledu turisty ve vlastním městě. „Úspěšná byla i spolupráce s Lukášem Hejlíkem, který si Olomouc vybral jako jednu ze svých zastávek při oslavách desátého výročí Gastromapy – Velká žranice,“ dodala Miloslava Šinclová z oddělení cestovního ruchu.

Na konci minulého roku se Olomouc stala také místem pro natáčení rakouské televizní stanice ORF III. Ve velkorysém dokumentu se filmaři soustředili především na období c. k. monarchie a vztah řeky Moravy k Olomouci. „Celý štáb byl nadšený pestrou kulturní nabídkou Olomouce a okolí,“ přiblížil spokojenost rakouských filmařů ředitel zahraničního zastoupení agentury CzechTourism pro Rakousko a Švýcarsko Roman Hrdina. Premiéra dokumentu je naplánována na jaro letošního roku před zahájením hlavní turistické sezony.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

  • V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů
    Společnost

    V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů

    V Olomouckém kraji dnes nejvyšší teplota dosáhla 36 stupňů, meteorologové ji naměřili ve Šternberku na Olomoucku. Teplo bylo i na horách, na Lysé v Beskydech překročila teplota 25 stupňů, příliš se neochladili lidé ani na Pradědu v Jeseníkách, kde bylo 21 stupňů. V Olomouckém kraji bylo překročeno denní maximum na 11 ze 13 stanic měřících více než 20 let, uvedli dnes meteorologové na sociálních sítích.

  • Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené
    Společnost

    Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené

    Olomoucká zoo se těší z narození dvou mláďat pand červených. Matka je prvorodička a péči o ně se teprve učí, otcem je šestiletý samec z Francie. Rodina je ve společném výběhu. Pandy v olomoucké zoo chovají v páru už několik let.

  • Horoskopy na supertropický víkend . . . . ufffff
    Horoskopy

    Horoskopy na supertropický víkend . . . . ufffff

    Dobré ráno, po dlouhém týdnu tu máme opět víkend, a to supertropický. V sobotu svůj svátek slaví Ladislav a Ladislava, v neděli nezapomeňte popřát všem Lubomírům a Lubomírám. Olomoucký Report má pro vás horoskop.

  • Výluka tramvají skončí dříve. Přes Tržnici pojedou už v polovině července
    Doprava

    Výluka tramvají skončí dříve. Přes Tržnici pojedou už v polovině července

    Dobrou zprávu přinesl cestujícím Dopravní podnik města Olomouce (DPMO). Pro cestující se zkrátí výluka tramvají přes Tržnici, která zde trvá od 8. května. Původně měla skončit až 8. srpna, DPMO nyní hlasí konec už v pátek 17. července.

Nejčtenější

Seriály