Výstavy, semináře, komentované prohlídky, projekce, diskuze či workshopy. Nejen to jsou listopadové Olomouc Design Days. Nový jedinečný festival designu chce ve společnosti probudit zájem o kreativní obory a smazat bariéru mezi tvůrci a veřejností. Pilotní projekt by v budoucnu mohl najít trvalé místo v českém kulturním kalendáři a stát se magnetem pro turisty.
Cílem festivalu je prezentovat místní tvůrce, otevírat debaty nad společnými regionálními výzvami a popularizovat široké spektrum kulturních a kreativních odvětví, jako je design, architektura a umělecká řemesla. Do akce se v průběhu listopadu zapojí desítky olomouckých institucí včetně univerzity, muzeí, knihoven nebo nejrůznějších spolků, architektonických studií a galerií. Právě jejich aktivity tvoří hlavní náplň festivalu.
„Olomouc Design Days sdružují spřízněné aktivity různých pořadatelů, které se týkají designu, kulturních a kreativních průmyslů i celého sektoru užitého umění a kulturních služeb. Město v tomto projektu hraje koordinační roli, podobně jako například u Muzejní noci,“ vysvětlil náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Viktor Tichák.
„Podpora kulturně kreativních průmyslů je pro nás především o propojování místních kreativců mezi sebou i s firmami. Vnímám, že v olomoucké aglomeraci dřímá v této oblasti značný byznysový potenciál. Proto mě těší, že spolu se statutárním městem Olomouc startujeme užší spolupráci právě tímto projektem,“ doplnil ředitel Inovačního centra Olomouckého kraje (ICOK) Tomáš Dostál.
Pestrý program pro všechny
Seznam zhruba třiceti akcí, které jsou součástí Olomouc Design Days, je pestrý a vybere si z něj každý. Nechybí ani tradiční události, jako jsou Otevřená studia Olomouc, kdy se veřejnosti otevírají jinak nedostupná místa, ateliéry a dílny, nebo přednášková FuckUp Night Olomouc. Ta se koná už posedmé a ukazuje, že i kreativní člověk se může poučit z vlastních chyb.
„Zájemcům o design bych doporučila hned tři zajímavé eventy. Výstavu současného nábytku a interiérových doplňků Master & Master v mimokolektivu, Sklizeň 2023, která představí aktuální realizace regionálních designérů z různých odvětví, a skvělá bude i expozice Jaroslav Šmídek: Nábytek a interiérová tvorba. Každá z nich je jiná, ale všechny stojí za návštěvu,“ vyjmenovala koordinátorka programu za ICOK Anna Jánská.
„Za pozornost stojí také připravované přednášky. Richard Vodička, kreativní ředitel studia 519, které stojí za designem značek sjednocených pod společností mmcité+ a Egoé, promluví o navrhování kvalitního a odolného městského mobiliáře a architekt Miroslav Pospíšil z olomouckého atelieru-r se zase zaměří na to, jak architektura vrací život nejen konkrétním domům, ale i celým lokalitám, kde se nacházejí,“ zmínil koordinátor programu za město Olomouc Radim Schubert.
Velké plány do budoucna
Cílem letošního ročníku Olomouc Design Days je poukázat na šířku spektra kulturních a kreativních odvětví, jejichž společným jmenovatelem je design v různých podobách. Festival chce ukázat, co všechno v Olomouci a v Olomouckém kraji již existuje, vytvořit podmínky pro další spolupráci a podpořit rozvoj kulturních a kreativních průmyslů. V budoucnu by se mělo zapojovat stále více institucí, které pomohou vytvořit program schopný oslovit také návštěvníky z řad profesionálů i veřejnosti z jiných koutů republiky a případně i ze zahraničí.
„Podporu kreativních lidí vnímám jako klíčovou pro dlouhodobý rozvoj Olomouce i celého kraje. Osobně se těším na celý festival, který, jak věřím, se stane tradiční akcí,“ dodal předseda správní rady ICOK a náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Jan Šafařík.
Podrobný harmonogram festivalu včetně informací o jednotlivých akcích najdete na webu olomoucdesigndays.cz.