DPMO chce v sobotu zprovoznit trať do Pavloviček, kterou v říjnu poškodil požár

Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) plánuje, že v sobotu obnoví provoz na tramvajové trati z hlavního nádraží do Pavloviček. Zastaven byl v polovině října po srážce nákladního auta s osobním vlakem a následném požáru na železničním přejezdu v městské části Bělidla. Požár poškodil křížení tramvajové trati s železničními kolejemi i trolejové vedení. Náhradní přepravu cestujících do Pavloviček od té doby zajišťují autobusy. Oprava tramvajových kolejí míří do závěrečné fáze. ČTK to na konferenci Olomoucké dopravní fórum řekl předseda představenstva DPMO Jaroslav Michalík.

"V pondělí jsme zahájili práce na zprovoznění tramvajové trati. Obdrželi jsme potřebné náhradní díly, které se vyráběly na zakázku. Domníváme se, že pokud bude počasí přát, tak tam (do Pavloviček) v sobotu ráno spustíme tramvajový provoz," uvedl Michalík. Technici museli ve směru do Pavloviček opravit koleje v délce zhruba 12 metrů, poškozeny byly kvůli silnému žáru i troleje.

Náklady na opravu trati poškozené požárem podle Michalíka zatím nelze vyčíslit, jelikož zprovoznění bude provizorní. "Čekáme na další znalecké posudky, které nám řeknou, zda je nutné vyměnit celé křížení," uvedl Michalík. Loňská výměna tohoto křížení tramvajové a železniční trati stála zhruba 15 milionů korun.

Tramvajová trať z hlavního nádraží do Pavloviček byla zprovozněna v roce 1957 a její poslední velkou rekonstrukci dopravní podnik dělal v roce 1983, takže nyní už je podle Michalíka na konci životnosti. Vedení DPMO spolu s radnicí řeší další postup. Dílčí opravy havarijních stavů by podle Michalíka znamenaly jen plýtvání penězi.

"Domníváme se, že je lepší v horizontu pěti let provést zásadní rekonstrukci. Ať už středně těžkou opravu, která by znamenala vybagrování spodku a výměnu svršku, nebo jít ve spolupráci s městem a s využitím dotačních prostředků do modernizace, která znamená i úpravu tramvajových ostrůvků na bezbariérové. O tom je potřeba se začít bavit, začít to projektovat a shánět peníze," uvedl Michalík.

DPMO zároveň plánuje vybudování úvrati u autobusového nádraží, aby tam při plánované rekonstrukci trati do Pavloviček mohly zajíždět tramvaje z hlavního vlakového nádraží, kde nyní po dobu výluky končí.

Nehoda se na přejezdu přes frekventovanou silnici v městské části Bělidla stala v úterý 17.října ráno. Řidič kamionu jel od Hodolan, zřejmě se plně nevěnoval řízení a na železniční přejezd vjel na červenou. Následovala srážka s přijíždějícím osobním vlakem. Kamion při střetu narazil do palivové nádrže vlakové soupravy a vozy pohltil mohutný požár. Při nehodě bylo několik lidí lehce zraněno. Škodu policie vyčíslila na více než 30 milionů korun. Kriminalisté obvinili řidiče polského kamionu z obecného ohrožení z nedbalosti. Hrozí mu až osm let vězení.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály