DPMO chce v sobotu zprovoznit trať do Pavloviček, kterou v říjnu poškodil požár

Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) plánuje, že v sobotu obnoví provoz na tramvajové trati z hlavního nádraží do Pavloviček. Zastaven byl v polovině října po srážce nákladního auta s osobním vlakem a následném požáru na železničním přejezdu v městské části Bělidla. Požár poškodil křížení tramvajové trati s železničními kolejemi i trolejové vedení. Náhradní přepravu cestujících do Pavloviček od té doby zajišťují autobusy. Oprava tramvajových kolejí míří do závěrečné fáze. ČTK to na konferenci Olomoucké dopravní fórum řekl předseda představenstva DPMO Jaroslav Michalík.

"V pondělí jsme zahájili práce na zprovoznění tramvajové trati. Obdrželi jsme potřebné náhradní díly, které se vyráběly na zakázku. Domníváme se, že pokud bude počasí přát, tak tam (do Pavloviček) v sobotu ráno spustíme tramvajový provoz," uvedl Michalík. Technici museli ve směru do Pavloviček opravit koleje v délce zhruba 12 metrů, poškozeny byly kvůli silnému žáru i troleje.

Náklady na opravu trati poškozené požárem podle Michalíka zatím nelze vyčíslit, jelikož zprovoznění bude provizorní. "Čekáme na další znalecké posudky, které nám řeknou, zda je nutné vyměnit celé křížení," uvedl Michalík. Loňská výměna tohoto křížení tramvajové a železniční trati stála zhruba 15 milionů korun.

Tramvajová trať z hlavního nádraží do Pavloviček byla zprovozněna v roce 1957 a její poslední velkou rekonstrukci dopravní podnik dělal v roce 1983, takže nyní už je podle Michalíka na konci životnosti. Vedení DPMO spolu s radnicí řeší další postup. Dílčí opravy havarijních stavů by podle Michalíka znamenaly jen plýtvání penězi.

"Domníváme se, že je lepší v horizontu pěti let provést zásadní rekonstrukci. Ať už středně těžkou opravu, která by znamenala vybagrování spodku a výměnu svršku, nebo jít ve spolupráci s městem a s využitím dotačních prostředků do modernizace, která znamená i úpravu tramvajových ostrůvků na bezbariérové. O tom je potřeba se začít bavit, začít to projektovat a shánět peníze," uvedl Michalík.

DPMO zároveň plánuje vybudování úvrati u autobusového nádraží, aby tam při plánované rekonstrukci trati do Pavloviček mohly zajíždět tramvaje z hlavního vlakového nádraží, kde nyní po dobu výluky končí.

Nehoda se na přejezdu přes frekventovanou silnici v městské části Bělidla stala v úterý 17.října ráno. Řidič kamionu jel od Hodolan, zřejmě se plně nevěnoval řízení a na železniční přejezd vjel na červenou. Následovala srážka s přijíždějícím osobním vlakem. Kamion při střetu narazil do palivové nádrže vlakové soupravy a vozy pohltil mohutný požár. Při nehodě bylo několik lidí lehce zraněno. Škodu policie vyčíslila na více než 30 milionů korun. Kriminalisté obvinili řidiče polského kamionu z obecného ohrožení z nedbalosti. Hrozí mu až osm let vězení.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

  • Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod
    Společnost

    Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod

    V Olomouci prasklo v noci na dnešek hlavní vodovodní potrubí u budovy magistrátu v Hynaisově ulici nedaleko centra města. Možnou příčinou jsou vysoké teploty. Následovaly další dvě havárie vodovodu v okolí, kvůli nimž v několika ulicích neteče pitná voda. 

  • Skočila pod auto, řidič ji srazil. Žena skončila na fakultce
    Krimi

    Skočila pod auto, řidič ji srazil. Žena skončila na fakultce

    Zábava v centru po Olomouc (o)žije ještě neutichala a na jednom z míst už zasahovali policisté. Krátce po půlnoci v noci na neděli vyjížděli policisté ke srážce ženy a řidiče auta. Žena se zraněním skončila v nemocnici.

  • Chance Liga 2026/27 rozlosována, Sigma začíná v Jablonci
    Sport

    Chance Liga 2026/27 rozlosována, Sigma začíná v Jablonci

    Fotbalová Chance Liga už má rozlosovaný ročník 2026/2027. Tým SK Sigma Olomouc do něj vstoupí zápasem v Jablonci, nejvyšší soutěž bude začínat poslední červencový víkend. Poprvé doma budou hrát Hanáci ve 2. kole proti Mladé Boleslavi.

  • Sigma začala přípravu, nejprve testy, potom hřiště
    Sport

    Sigma začala přípravu, nejprve testy, potom hřiště

    Fotbalisté SK Sigma Olomouc už začali s přípravou na novou sezónu Chance Ligy. Pod vedením trenéra Pavla Hapala si nejprve dali testování, to bylo o víkendu. A od pondělí 22. června už jsou i na hřišti.

Nejčtenější

Seriály