Na Jesenicku od pondělí pojedou linkové autobusy, jejich provoz přerušily záplavy

Na Jesenicku bude v pondělí obnoven obvyklý provoz linkových autobusů, které od poloviny září kvůli poničeným silnicím a mostům záplavami nejezdily do řady měst a obcí. Po povodních v horském regionu stále nejezdí většina vlaků, České dráhy postupně zajišťují náhradní autobusovou dopravu. Po jednání krizového štábu to dnes sdělil hejtman Josef Suchánek (STAN). Škody na silniční a železniční infrastruktuře půjdou v zaplavených oblastech do miliard korun.

Autobusová doprava bude na Jesenicku v pondělí podle Suchánka obnovena v plném rozsahu. "Jsem vždycky rád, když obyvatele postižených obcí můžeme potěšit nějakou pozitivní zprávou. Dnes je to informace, že od pondělí bude na Jesenicku obnovena veškerá autobusová doprava. Lidé se tak dostanou do práce, k lékařům a děti do škol," uvedl Suchánek.

Hejtman ale upozornil, že cestující musí sledovat aktuální situaci v jednotlivých obcích. K některým zastávkám nebudou autobusy jezdit podle platných jízdních řádů, jelikož autobusová stanoviště vzala velká voda nebo se k nim kvůli poškozeným cestám nelze dostat. Na některých místech budou autobusové zastávky provizorně umístěny jinak.

Po povodních jsou na Jesenicku poškozené i železniční tratě včetně důležitého spojení ze Zábřehu do Jeseníku a Krnova. České dráhy proto v regionu postupně zavádí náhradní autobusovou dopravu, která zajišťuje svoz cestujících. Bez náhradní dopravy je ještě trať mezi stanicemi Lipová-lázně a Javorník ve Slezsku a také mezi Mikulovicemi a Zlatými Horami. Aktuální informace o autobusové a železniční dopravě jsou publikovány na webu Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje.

Záplavy v polovině září způsobily na železničních tratích zejména v Olomouckém a Moravskoslezském kraji celkové škody za víc než miliardu korun. Oprava poničených úseků zabere několik měsíců. Některé zdevastované tratě na severu Olomouckého kraje se podaří opravit až ve druhé polovině příštího roku. Povodně poničily i silniční síť, oprava komunikací si v Olomouckém a Moravskoslezském kraji vyžádá několik miliard korun.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály