Po čtyřech letech konečně hotovo. Autobusové nádraží otevřou v únoru

Nové autobusové nádraží na ulici Dukelská zahájí provoz už 1. února. Zruší se také náhradní autobusové stanoviště na ulici Příčná. Nově se cestující mohou těšit na moderní systém, nové přístřešky a sociální zázemí.

Stavba je sice dokončená, ale čeká na kolaudaci. "I když je autobusové nádraží postavené, neznamená to, že může být užíváno. Jako každá jiná stavba musí splnit zákonem stanovené podmínky pro získání povolení ho užívat. I v tomto případě se muselo počkat na nabytí právní moci pro jeho užívání," říká starosta Litovle Viktor Kohout (SNK).

Od 1. února 2024 bude zahájen provoz nového autobusového nádraží na ulici Dukelská. Ke stejnému datu dojde ke zrušení náhradního autobusového stanoviště na ulici Příčná,“ informovalo ČSAD.

Věřím, že to bude nám všem dobře sloužit. Děkuji Vám za výdrž, majitelům autobusového nádraží za toto dílo a také děkuji i všem řidičům busů, jelikož to přes to centrum a nejrůznější objízdné trasy rovněž neměli úplně tak jednoduché,“ uvádí Kohout.

Po téměř čtyřech letech se tak autobusové spoje vrátí na původní místo. Příprava začala už v roce 2020. Samotná rekonstrukce začala až v roce 2023 a dokončena letos. Stavba vyšla na zhruba 40 milionů korun. Občané mohou z nového autobusáku vyjet 1. února. První den bude cestujícím k dispozici od 5 do 16 hodiny pracovník ČSAD, který poskytne potřebnou pomoc.

V průběhu dalších dní bude prostor předán zpět městu Litovel a odvezou se stojany na kola. „V rámci budování smíšené stezky bychom rádi místo pro kolaře ještě řešili i nějakým přístřeškem tak, aby to ovšem zapadalo do rázu,“ dodává Kohout.

Nádraží je vybaveno moderním systémem a kamerami. Na cestující čeká nová čekárna, sociální zázemí a informační kancelář. Na nádraží mohou cestující také využít WC za poplatek. WC je zajištěno i pro invalidy pomocí euroklíče. Nástupiště jsou nově kryty přístřešky, kde se cestující mohou v případě deště dobře schovat.

Kontroverzní byla zchátralá budova bývalé čekárny. Ta nepatří městu ani ČSAD. Prozatím v této věci probíhá jednání. „Majitel má zájem s objektem smysluplně naložit dle svého podnikatelského záměru s ohledem na územní plán a také s ohledem danému prostředí, které tu vzniká,“ uvádí Kohout.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály