Seriál Olomouckého Reportu SROVNÁVAČ pokračuje. Tentokrát se podíváme na ceny jízdného v Olomouci a dalších městech České republiky. Kde se svezete hromadnou dopravou nejlevněji? Budete se divit. Předchozí díl o parkování najdete zde.
Olomouc
Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) drží už několik let ceny jízdenek na stejné částce. Pokud zakoupíte základní jízdenku na 50 minut, zaplatíte 18 korun. Celodenní jízdenka vás vyjde na 46 korun. Olomouc je jedním z mála měst, kde výrazně ušetří i studenti, aniž by si museli kupovat dlouhodobou jízdenku. Celodenní jízdné studenta do 26 let vyjde na polovinu, tedy na 23 korun. Hanácká metropole je ovšem také jedním z mála měst, kde se nedá zakoupit jízdné přímo v dopravním prostředku pomocí platební karty. Cestující si může zakoupit jízdenku přes aplikaci DPMO, papírovou jízdenku v automatu, či SMS jízdenku.
Praha
V hlavním městě zaplatí dospělý cestující za 30 minut ve voze hromadné dopravy 30 korun. Devadesátiminutová jízdenka vyjde na 40 korun. Největší rozdíl je v celodenní jízdence, která dospělého stojí 120 korun. Senioři od 60 do 65 let zaplatí vždy poloviční částku, jiné slevy pražský dopravní podnik nemá. Jízdné může cestující zaplatit prostřednictvím mobilní aplikace PID Lítačka, SMS jízdenky, bezkontaktně u terminálu v tramvaji, nebo si může koupit běžnou papírovou jízdenku na zastávce či v trafice.
Brno
Brno má ceny jízdného navázané na čas a zóny, kterými cestující projíždí. Za patnáctiminutovou jízdenku ve dvou hlavních brněnských zónách 100 a 101 zaplatí cestující 20 korun. Šedesátiminutová jízdenka pro dvě zóny vyjde na 25 korun. Slevy na jízdném se týkají dětí do 18 let, studentů do 26 let a pro seniory nad 65 let. V Brně stejně jako v Ostravě je možné zaplatit jízdenku až v dopravním prostředku. Při každém nástupu cestující přikládá bezkontaktní platební kartu k terminálu a jízdné se po celém dni sečte. Celodenní jízdenka vyjde na 90 korun, šedesátiminutová na 25 korun.
Ostrava
Třetí největší české město před několika lety zcela zrušilo papírové jízdenky. Cestující mohou jezdit pomocí nabité karty Odiska nebo dlouhodobé jízdenky. Jednorázové jízdné se dá zaplatit pouze pomocí bezkontaktní karty v dopravním prostředku. 45minutová přestupní jízdenka vyjde cestující na 25 korun, jiné tarify Dopravní podnik Ostrava nenabízí. Stejnou sazbu cestující zaplatí také při nabití karty.
Plzeň
V Plzni můžete využít nepřestupní či přestupní jízdenky. Celodenní jízdné ve městě vyjde na 66 korun, za 30 minut zaplatí dospělý 18 korun. Jízdenku je možné koupit přes SMS, přes aplikaci Virtuální karta, bezkontaktně přímo ve voze nebo formou papírové jízdenky. Papírová jízdenka nabízí ovšem pouze nepřestupní variantu v ceně 20 korun. Od ledna plánuje Plzeň zdražení jízdného o dvě až osm korun na všech tarifech.