Mezi odborníky je jediný středoevropan. Jan Pluháček z olomoucké zoo vyrazil na setkání Mezinárodní unie pro ochranu přírody. V Abú Dhabí se sešli vedoucí Skupin odborníků Komise pro přežití druhů (Species survival commission – SSC) Mezinárodní unie pro ochranu přírody (International Union for Conservation of Nature – IUCN). Jedná se o největší a nejprestižnější ochranářskou organizaci na světě sdružující více než 10 000 expertů z celého světa, primárně vědce zabývající se ochranou daných druhů v přírodě.
Na toto setkání byli pozváni pouze vedoucí Skupin odborníků, kterých je téměř 200. Do hlavního města Spojených arabských emirátů se jich sjelo 300, přičemž z celé střední Evropy to byl jen vědecký pracovník Zoo Olomouc Jan Pluháček, který vede Skupinu odborníků pro hrochy.
„Setkání v Abú Dhabí bylo příležitostí informovat ostatní skupiny o činnosti té naší, ale zejména o možnostech vzájemného propojení. Jako klíčová do budoucna se jeví zejména spolupráce se Skupinou odborníků řešících koexistenci lidí a divokých zvířat. Ačkoliv jsou hroši považováni za jedno z nejnebezpečnějších zvířat Afriky, rozhodně tomu tak není,“ vyvrací všeobecně rozšířené, avšak velmi mylné tvrzení Jan Pluháček.
„Konflikty se slony a krokodýly jsou výrazně větší a významnější. Nicméně konflikty s hrochy narůstají. Hlavními důvody jsou především klimatická změna a obří nárůst lidské populace na africkém kontinentu,“ uzavírá.
K ochraně hrochů přispívají i zoologické zahrady, kde se tato zvířata chovají ve velkém a úspěšně se množí. Již dnes probíhá řada projektů na jejich ochranu v přírodě jen díky finanční podpoře zejména evropských zoologických zahrad. A letos našla Skupina odborníků pro hrochy nového významného partnera v olomoucké zoo. Olomoucká zoo bude od nynějška spravovat a zajišťovat chod její webové stránky (www.hipposg.org), což je důležitý aspekt komunikace. Zároveň se jedná o jediné stránky odborné skupiny IUCN, které jsou i v české jazykové mutaci.
Skupina odborníků pro hrochy (Hippo Specialist Group) čítá 26 členů z 12 různých zemí světa. Jejím hlavním posláním je sledovat situaci obou druhů hrochovitých – hrocha i hrošíka ve volné přírodě, ale i v chovech. Dále podporujeme ochranářské projekty po celé Africe. V nejbližší době připravujeme workshop na ochranu hrocha obojživelného ve 13 afrických zemích. Dále je třeba příští rok aktualizovat hodnocení hrošíka liberijského v Červeném seznamu IUCN SSC.