Na silnicích zemřelo loni více lidí než v předchozím roce. Nejtragičtější byl listopad

Na silnicích Olomouckého kraje zemřelo loni 17 lidí, je to o pět více než předchozí rok. Meziročně přibylo nehod, a to o 342, počet obětí je však druhý nejnižší za posledních deset let, informoval dnes krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Mezi nejtragičtější měsíce loňského roku patří listopad, kdy zemřeli na silnicích čtyři lidé. Poslední smrtelná nehoda se v regionu stala v polovině prosince, kdy na Prostějovsku zemřel osmapadesátiletý řidič osobního auta po nárazu do stromu.

"S výjimkou roku 2020 roste v Olomouckém kraji za posledních deset let počet dopravních nehod. V roce 2023 jich bylo 6162, což bylo o šest procent více než v roce 2022. Loni na silnicích zemřelo 17 osob, což bylo o pět více než v předchozím roce. Přesto se za poslední desetiletí jedná o druhý nejnižší počet zemřelých v kraji. Při nehodách zahynulo 11 řidičů motorových vozidel, jeden řidič motocyklu, dva cyklisté a tři chodci," uvedl policejní mluvčí. Při nehodách se loni těžce zranilo 74 lidí, což je o pět více než předloni, a lehce zraněných bylo 1 316 účastníků nehod, o 46 více než v roce 2022.

Podle statistiky smrtelných nehod za posledních deset let bylo nejvíce obětí na silnicích Olomouckého kraje v roce 2015, a to 51, druhý nejvyšší počet zaznamenali policisté v roce 2021 s 42 oběťmi. Loni nejvíce umírali při dopravních nehodách lidé na Přerovsku, kde bylo osm obětí, následuje Olomoucko se čtyřmi zemřelými, na Prostějovsku a Šumpersku zemřeli při dopravních nehodách dva lidé a na Jesenicku jeden.

Stejně jako v předchozím roce byl podle policejního mluvčího nejkritičtějším dnem v týdnu pátek, kdy se přihodilo 1001 dopravních nehod. Naopak nejpříznivější byla co do počtu nehod neděle. "Nesprávný způsob jízdy stál za nejčastější příčinou dopravních nehod. Následovala nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě," dodal Hejtman.

Policisté loni v Olomouckém kraji v souvislosti s dopravní bezpečností provedli 89 krajských a celorepublikových akcí a na územních odborech policie se uskutečnilo dalších 107 akcí; zaměřeny byly například na rychlost, alkohol, používání bezpečnostních pásů i chování řidičů na železničních přejezdech. Jedna z dlouhodobých akcí se zaměřila na motocyklisty vyhledávající jízdu na Červenohorském sedle, pozornost policistů tam směřovala již od konce dubna do začátku října. Zjistili přitom 362 přestupků, za které řidičům uložili pokuty ve výši 203.000 korun, vyplývá ze statistik krajské policie.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

  • Zvolte nejlepší malebnou vyhlídku. Toto je rozhledna Stříbrná Twiggy
    Tipy

    Zvolte nejlepší malebnou vyhlídku. Toto je rozhledna Stříbrná Twiggy

    Další ročník Cen Olomouckého kraje je tady. A vy nyní můžete hlasovat, toto je další místo z kategorie Malebná vyhlídka. Dnes vám představíme rozhlednu Štříbrná Twiggy, dominantu areálu Kraličák. 

  • Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod
    Společnost

    Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod

    V Olomouci prasklo v noci na dnešek hlavní vodovodní potrubí u budovy magistrátu v Hynaisově ulici nedaleko centra města. Možnou příčinou jsou vysoké teploty. Následovaly další dvě havárie vodovodu v okolí, kvůli nimž v několika ulicích neteče pitná voda. 

  • Chance Liga 2026/27 rozlosována, Sigma začíná v Jablonci
    Sport

    Chance Liga 2026/27 rozlosována, Sigma začíná v Jablonci

    Fotbalová Chance Liga už má rozlosovaný ročník 2026/2027. Tým SK Sigma Olomouc do něj vstoupí zápasem v Jablonci, nejvyšší soutěž bude začínat poslední červencový víkend. Poprvé doma budou hrát Hanáci ve 2. kole proti Mladé Boleslavi.

  • Sigma začala přípravu, nejprve testy, potom hřiště
    Sport

    Sigma začala přípravu, nejprve testy, potom hřiště

    Fotbalisté SK Sigma Olomouc už začali s přípravou na novou sezónu Chance Ligy. Pod vedením trenéra Pavla Hapala si nejprve dali testování, to bylo o víkendu. A od pondělí 22. června už jsou i na hřišti.

Nejčtenější

Seriály