Na mezinárodní festival dokumentárních filmů Academia film Olomouc (AFO) se letos přihlásilo 3000 snímků. Akce se na přelomu dubna a května vrátí po dvou letech on-line vysílání znovu do kinosálů. Pořadatelé do soutěže vybrali 30 snímků z celého světa v mezinárodní soutěži, deset příspěvků k popularizaci vědy v podobě česko-slovenské soutěže a 17 filmů v soutěži krátkých filmů. Letošní ročník ponese téma Naděje. Akreditace bude spuštěna na webu AFO ve středu a je zdarma, sdělili dnes pořadatelé přehlídky.
AFO nabídne špičkové vědecké dokumenty, které využívají žánry jako drama, horor nebo sci-fi pro zprostředkování komplexních vědeckých témat co nejširšímu okruhu diváků. O naději se bude mluvit napříč všemi vědeckými žánry. „Tvůrci se dotknou touhy po nesmrtelnosti, péče o duši, umění relaxace, ale i přístupu k umírajícím lidem v nemocnicích. Na filmových plátnech bude v hlavní roli chemický prvek uhlík, genetický kód, umělá inteligence, která skládá originální hudbu, ale také zóna Černobylu, okolnosti vzniku vakcíny na covid-19, hon na rozkoš nebo problematika obyčejného sezení,“ uvedla mluvčí AFO Martina Vysloužilová.
V mezinárodní kategorii nebude chybět například dokument Uhlík. „V osobním snímku Jak zkrotit covid nás zase vítězka ceny Emmy Sonya Pembertonová vezme na trnitou cestu za řešením jedné z největších výzev lidstva posledních let a ukáže specifický příklad její rodné Austrálie,“ uvedl hlavní dramaturg festivalu Ondřej Kazík. Další snímek mezinárodní soutěže Dočkat se věčnosti zase přibliží konkrétní osudy lidí posedlých honbou za nesmrtelností. Zajímavým tipem je i snímek Hudba z nul a jedniček, jde o dokument o využití umělé inteligence v umění a v ČR bude mít premiéru. AFO uvede v české premiéře také snímek Jak se dělá vakcína. V české soutěži se objeví například Lovci mikrobů Báry Kopecké nebo film Ivo Bystřičana Industrie – Výroba války.
Kromě výběru ze soutěžních kategorií se diváci budou moci podívat i na nesoutěžní filmy, které otevírají zásadní celospolečenská témata z vědecké perspektivy. Dramaturgové letos vybrali témata Adaptace, Zóna, Na zdraví a Věda v popkultuře. V bloku Zóna to bude například film Hra na válku od Petera Watkinse; snímek nastiňuje ten nejhorší možný scénář vývoje studené války v polovině 60. let. Diváci se mohou těšit i na film režiséra a popularizátora vědy Petera Galisona Uloženo na neurčito o jaderném odpadu.
AFO pořádá Univerzita Palackého v Olomouci od roku 1966. Festival tak patří mezi nejstarší české přehlídky v kinematografii. Podle počtu akreditovaných diváků jde o jeden z nejnavštěvovanějších filmových festivalů v ČR. V roce 2019 (poslední živý ročník) se na AFO registrovalo 9430 účastníků, poslední on-line ročník na jaře 2021 zaznamenal 20.622 vypůjčených filmů na vlastní platformě.