Andělé přinesou naději. Sněženka pozvala umělce ze Seničky

Už šestou uměleckou intervenci připravuje Akademická farnost při kostele Panny Marie Sněžné na náměstí Republiky. V období postní doby, které začíná popeleční středou, mohou věřící i návštěvníci kostela obdivovat skleněné plastiky umělce Marka Trizuljaka.

Výstava ponese název Andělé naděje a její součástí jsou tři skleněné plastiky. „Tentokrát jsme přizvali ke spolupráci všestranného umělce Marka Trizuljaka. Jde o artefakty ze skla, se kterými nebyl autor spokojen, nebo jsou utvořeny ze zbytkového skla. Chceme tím vyjádřit pravdu, že církev chce být prostorem pro všechny, i pro ty, kteří se necítí být Boha hodni. Také osobní cesta každého z nás je stále nehotová a málokdy se nám líbí její současný tvar,“ popsal pro Olomoucký Report symboliku díla Andělé naděje správce akademické farnosti Jan Regner.

Na cyklu andělů pracuji právě v tomto období, skleněná pyramida vznikla před více než deseti lety. Každá ze skulptur má určitou chybu či nedokonalost. Skleněná pyramida, je vytvořena ze střepů, které byly původně určeny k vyhození. Také se později stalo, že se jedna její část rozbila. Až nynější záměr postní intervence mě vedl k opravě,“ okomentoval výstavu sám Marek Trizuljak, který nyní žije v Seničce u Olomouce a dodal: „Velmi mě zaujal nabídnutý úmysl pro letošní postní dobu: Metanoia, proměna. To, co je v člověku nedokonalé, chyby, slabost, křehkost, ostré hrany, ‚úrazy duše’, zranění a rozbité vztahy, se může obnovit.“

Výstavu si mohou návštěvníci kostela prohlédnout od popeleční středy, která letos připadá na 14. únor. „Smyslem této iniciativy je pozvat návštěvníky chrámu neotřelým způsobem za pomocí moderních uměleckých prostředků na cestu do vlastního nitra. Ve středu 14. února po večerní bohoslužbě s tradičním udílením popelce se bude konat vernisáž s účastí autora díla,“ pozval Regner.

Andělé naděje zůstanou v kostele až do velikonočních svátků. Postní intervence se koná v kostele Panny Marie Sněžné už pošesté. V minulých letech mohli návštěvníci kostela v období před Velikonocemi navštívit výstavu Znejistění nebo Modlitby.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Olomoučtí tvůrci vyráží na další divokou jízdu! Přichází nová road movie Kebab Trip
    Kultura

    Olomoučtí tvůrci vyráží na další divokou jízdu! Přichází nová road movie Kebab Trip

    Balkán je drsnej, ale my jsme drsnější! Tak zní podtitul nové road movie Kebab Trip, kterou po dvou letech přinášejí olomoučtí filmaři z George Pictures. Tentokrát se tahle parta dobrodruhů rozhodla posunout hranice zážitků ještě dál – až na samý práh Orientu!

  • Co přinese Tvarůžkový festival? Známe program
    Kultura

    Co přinese Tvarůžkový festival? Známe program

    Devátý ročník Tvarůžkového festivalu zaplní o víkendu 18. a 19. dubna Horní a Dolní náměstí v Olomouci. Návštěvníky čeká pestrý gastronomický i kulturní program, novinky včetně charitativního vaření a také důraz na ekologickou dopravu. O festivalu mluvila v Pondělním podcastu Karin Vykydalová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu.

  • Památku spravují nadšenci, obrazy věnoval neznámý dárce. Kostelíček se otevírá veřejnosti
    Kultura

    Památku spravují nadšenci, obrazy věnoval neznámý dárce. Kostelíček se otevírá veřejnosti

    Po staletí tam chodili poutníci, mířili k vzácnému prameni, ale i na poutě k místnímu kostelu. O ten se nyní starají nadšenci ze Spolku pro Kostelíček Božího Těla. Památka mezi Šumperkem a Rudou nad Moravou se teď otevírá návštěvníkům, nedávno jí navíc neznámý dárce věnoval oltářní obrazy.

Seriály