Divadlo dostane novou fasádu. Opravy začnou o prázdninách

Historická budova Moravského divadla v Olomouci z roku 1830, která patří k nejstarším divadelním objektům v České republice, během letních prázdnin získá novou fasádu. Odborníci na ní budou pracovat přes léto ze strany Horního náměstí, zakázka zahrnuje také restaurátorské práce. Sdělila to mluvčí divadla Pavlína Dočkalová. Proměnu historická budova prodělává už několik let v jednotlivých etapách, loni se zde například po 30 letech vyměňovala všechna okna, předloni řemeslníci opravili střechu.

"Pokračujeme v revitalizaci svrchního pláště budovy a letos budeme opravovat fasádu a chystat ji na nasvícení. Zároveň s tím se budou dělat restaurátorské práce na kamenných a nekamenných prvcích. Budeme opravovat i nápis," uvedl technický náměstek Moravského divadla Bohuslav Kraus. Doplnil, že předpokládané náklady na opravu fasády včetně restaurování figurálních a nefigurálních prvků jsou 2,2 milionu korun,. Oekávaná dotace ze strany ministerstva kultury je 120 tisíc korun, zbytek pokryje příspěvek zřizovatele, kterým je město.

Termín opravy fasády je naplánován od 1. července do 25. srpna. "U budovy bude stát lešení, ale žádná omezení pro kolemjdoucí se nechystají. Divadelní ulice zůstane průchozí," doplnila mluvčí divadla. Dodala, že v dalších etapách do roku 2025 se počítá s rekonstrukcí pokladen a divadelní kavárny. Projekt je nyní ve stadiu architektonických návrhů, které se konzultují s Národním památkovým ústavem, doplnila Dočkalová.

Kromě prací na fasádě budovy se během léta budou opravovat také požární vrata na boční jeviště, světlíky nad atriem a podhled pod krejčovnami. V plánu jsou během léta také opravy osvětlení bočního jeviště či předscény. Celková předpokládaná hodnota těchto prací přesahuje jeden milion korun. Instalovat se bude i nový světelný pult za 1,4 milionu korun.

Období letních prázdnin využívá Moravské divadlo ke stavebním akcím každoročně - loni ho kromě výměny oken využilo například k renovaci protipožární opony, předloni to byla rozsáhlá oprava střechy, která byla v havarijním stavu. V předchozích letech o prázdninách se úpravy týkaly například scénického osvětlení, řemeslníci také vyměnili podlahy v baletním sále, renovovali hlediště, což zahrnovalo výměnu sedadel, nebo renovovali prostor orchestřiště.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • FotoReport: Tvarůžkový festival provoněl centrum Olomouce
    Kultura
    Reportáže
    FotoReport

    FotoReport: Tvarůžkový festival provoněl centrum Olomouce

    Devátý ročník Tvarůžkového festivalu je v plném proudu! Návštěvníci už od rána plní Dolní i Horní náměstí v Olomouci a ochutnávají nejrůznější tvarůžkové delikatesy. S fotákem v ruce přinášíme malou ochutnávku sobotní sluncem zalité atmosféry.

  • Kroměříž se otřese v základech. Po dvou letech se vrací Rock in Kroměříž
    Kultura

    Kroměříž se otřese v základech. Po dvou letech se vrací Rock in Kroměříž

    Morčata na útěku, UDG nebo Rybičky 48, nejen tyto kapely rozpumpují areál kroměřížského výstaviště. Už v sobotu 28. května se do Kroměříže po dvou letech vrátí festival Rock in Kroměříž. Songy jako Vážené dámy, Hvězdář nebo Američan z Poličan si fanoušci muziky vychutnají v plné parádě na dvou pódiích a s doprovodným programem. Vstupenky můžete zakoupit zde.

  • Komentář: Martina Mertová k tématu velkoplošných maleb v Olomouci
    Kultura
    Společnost

    Komentář: Martina Mertová k tématu velkoplošných maleb v Olomouci

    Osobně bych se bez murálů – rozhodně v historickém jádru města – uměla úplně obejít. Na druhou stranu však chápu a respektuji roli všemožných iniciativ, které uplatňují své zájmy ve veřejném prostoru. Město je potřebuje, jsou projevem zdravé občanské společnosti, veřejný prostor pod jejich rukama ožívá, získává novou kvalitu. Současně se tříbí a kultivují názory na to, jakým směrem by se sdílený prostor měl ubírat. Respektuji tedy i zájmy graffiti subkultury, která má za sebou dlouhou cestu od ilegality k institucionalizované podobě zaštítěné v případě Olomouce například Street Art festivalem.

Seriály