Divadlo dostane novou fasádu. Opravy začnou o prázdninách

Historická budova Moravského divadla v Olomouci z roku 1830, která patří k nejstarším divadelním objektům v České republice, během letních prázdnin získá novou fasádu. Odborníci na ní budou pracovat přes léto ze strany Horního náměstí, zakázka zahrnuje také restaurátorské práce. Sdělila to mluvčí divadla Pavlína Dočkalová. Proměnu historická budova prodělává už několik let v jednotlivých etapách, loni se zde například po 30 letech vyměňovala všechna okna, předloni řemeslníci opravili střechu.

"Pokračujeme v revitalizaci svrchního pláště budovy a letos budeme opravovat fasádu a chystat ji na nasvícení. Zároveň s tím se budou dělat restaurátorské práce na kamenných a nekamenných prvcích. Budeme opravovat i nápis," uvedl technický náměstek Moravského divadla Bohuslav Kraus. Doplnil, že předpokládané náklady na opravu fasády včetně restaurování figurálních a nefigurálních prvků jsou 2,2 milionu korun,. Oekávaná dotace ze strany ministerstva kultury je 120 tisíc korun, zbytek pokryje příspěvek zřizovatele, kterým je město.

Termín opravy fasády je naplánován od 1. července do 25. srpna. "U budovy bude stát lešení, ale žádná omezení pro kolemjdoucí se nechystají. Divadelní ulice zůstane průchozí," doplnila mluvčí divadla. Dodala, že v dalších etapách do roku 2025 se počítá s rekonstrukcí pokladen a divadelní kavárny. Projekt je nyní ve stadiu architektonických návrhů, které se konzultují s Národním památkovým ústavem, doplnila Dočkalová.

Kromě prací na fasádě budovy se během léta budou opravovat také požární vrata na boční jeviště, světlíky nad atriem a podhled pod krejčovnami. V plánu jsou během léta také opravy osvětlení bočního jeviště či předscény. Celková předpokládaná hodnota těchto prací přesahuje jeden milion korun. Instalovat se bude i nový světelný pult za 1,4 milionu korun.

Období letních prázdnin využívá Moravské divadlo ke stavebním akcím každoročně - loni ho kromě výměny oken využilo například k renovaci protipožární opony, předloni to byla rozsáhlá oprava střechy, která byla v havarijním stavu. V předchozích letech o prázdninách se úpravy týkaly například scénického osvětlení, řemeslníci také vyměnili podlahy v baletním sále, renovovali hlediště, což zahrnovalo výměnu sedadel, nebo renovovali prostor orchestřiště.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Tři králové už jdou k vám. Odstartovala sbírka
    Kultura

    Tři králové už jdou k vám. Odstartovala sbírka

    V olomoucké arcidiecézi dnes symbolicky začala Tříkrálová sbírka 2026, tříkrálovým koledníkům požehnal olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. Koledníci na některých místech vyrazí do terénu již tento pátek, v následujících dnech se do koledování zapojí tisíce dobrovolníků napříč regiony. Sbírka má dlouholetou tradici a kořeny má právě v olomoucké arcidiecézi, kde se pilotní ročník uskutečnil v roce 2000. Letošní výtěžek zde byl opět rekordní. Do kasiček dárci vložili zhruba 43 milionů korun, loni to bylo 40,9 milionu.

  • Olomouc má vlastní vánoční song. Poslechněte si jej
    Kultura

    Olomouc má vlastní vánoční song. Poslechněte si jej

    Symbolicky v předvečer letošních svátků vyšel nový singl Rozsvítíme stromy kapely Loco Poco. Píseň zachycuje jedinečnou atmosféru vánočních trhů v Olomouci a je hudebním pozváním ke zklidnění a setkávání.

  • FOTOREPORT: Kdo stojí na olomouckém orloji? Podívejte se s námi na unikát města
    Kultura
    FotoReport

    FOTOREPORT: Kdo stojí na olomouckém orloji? Podívejte se s námi na unikát města

    První zmínka o orloji na Horním náměstí pochází z roku 1519. Orloj byl ve středověku vybudován do severní části městské radnice, a tak jako radnice samotná, se po následující staletí několikrát měnil, aby držel s dobou. Po třicetileté válce na něj přidali podobizny sedmi svobodných umění. V roce 1898 byl starý astroláb nahrazen planetáriem. Tahle původní planisféra od vídeňského astronoma Fabriciho se dodnes zachovala, s průměrem 146 cm je jedním z největších dochovaných astrolábů na světě, dnes ji naleznete ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Nové planetárium je heliocentrický model se zvěrokruhem v pozadí. Největší změna však přišla po druhé světové válce.

Seriály