Letošní výročí Univerzity Palackého (UP) připomíná také Vlastivědné muzeum v Olomouci (VMO). Návštěvníci během dvou výstav uvidí unikátní exponáty, jako jsou zakládací listiny, nebo původní a současná žezla.
VMO ve spolupráci s univerzitou hledali od loňského roku způsob, jak výročí 450 let od založení UP připomenout. Vznikly tak dvě výstavy, které mohou zájemci navštívit zároveň. Výstava Chrám moudrosti, jezuitská univerzita v Olomouci 1573–1773 připomíná zájemcům první dvě století univerzity, výstava Symboly moudrosti představí návštěvníkům insignie.
„Jsem moc ráda, že se podařilo dát dohromady unikátní exponáty a předvést je tak, aby zaujaly nejen širokou veřejnost, ale i návštěvníky z univerzity samotné. Je to mimořádná příležitost seznámit se netradičně s institucí, která je už od doby renesance neodmyslitelnou součástí města Olomouce,“ uvedla Andrea Hanáčková, prorektorka pro komunikaci a studentské záležitosti UP.
Výzvou nebyla jen příprava výstav, ale i sálu
Sál Václava III., ve kterém výstavy proběhnou, není tradičním expozičním prostorem muzea. Primárně se jedná o přednáškový sál, který bylo nutné využít z důvodu počínající rekonstrukce největšího muzejního sálu sv. Kláry. „Vnímali jsme to jako výzvu. Z přednáškového sálu jsme navrhli vytvořit prostor odkazující svou podobou na dnes již neexistující barokní univerzitní aulu, v níž se po stranách nacházely zavěšené obrazy dobrodinců olomouckého vysokého učení,“ popsal Zdeněk Orlita, jeden z kurátorů prvně zmiňované výstavy. Součástí výstavy je také v její centrální části umístěné „illuminárium“. Kruhový objekt, v němž se na vnitřní stěnu promítají jména rektorů jezuitské univerzity s datem vročení jejich úřadu.
„K nejcennějším z exponátů patří párové glóby ze sbírky Vlastivědného muzea v Olomouci, které tvořily součást knihovny jezuitské akademie. Pouze na jeden měsíc, tj. do 5. 11., bude vystaven originál zakládací listiny, od které univerzita měří svůj čas. Jedná se dokument, v němž císař Maxmilián II. Habsburský udělil roku 1573 jezuitské akademii právo promovat zdejší posluchače ke všem hodnostem, jako je tomu u ostatních západoevropských univerzit. K vizuálně atraktivním exponátům budou bezesporu patřit rozměrné grafické listy, tzv. univerzitní teze, vydávané u příležitostí závěrečných disputací kandidátů akademických gradů, nebo také tři starobylá olomoucká univerzitní žezla,“ vyjmenovala mluvčí VMO Vladimíra Hacsiková.
Výstava Symboly moudrosti, třináct žezel olomoucké univerzity prezentuje nově zdokumentovaná žezla rektora a jednotlivých fakult olomouckého vysokého učení, a to jak ta historická, která jsou dnes v držení Univerzity Innsbruck, tak ta aktuálně používaná.
VMO ve spolupráci s UP připravilo po dobu konání obou výstav také doprovodný program. Jeho součástí jsou přednášky, besedy, i série podcastů. Výstavy mohou zájemci navštívit v období od 5. října do 11. února v sále Václava III.