Připravit se na cestu, naplánovat dopravní prostředek, zorientovat se v terénu nebo si vyrazit na večeři. Pro drtivou většinu z nás to není nic neobvyklého. Co ale lidé s poruchou zraku, sluchu nebo pohybového aparátu? Na problematiku hendikepovaných poukazuje výstava Muzea umění Olomouc – Lidé odvedle.
Na výstavě je připravených sedm stanovišť, které poukazují na události, se kterými se musí vypořádat dospělí i děti s hendikepem a zároveň jsou pro zdravé jedince bezproblémové. Návštěvníci si vyzkouší český znakový jazyk, chůzi s bílými holemi nebo jízdu na handbiku. Součástí výstavy je i autobus nebo tunel znesnadňující orientaci.
„Pro návštěvníky to je zážitek, který si mohou zapamatovat po celý svůj život a díky tomu třeba lépe pomoci zdravotně postiženému člověku v běžném životě. Empatie a vnímání druhého hrají v této komunikaci velmi důležitou roli,“ popsalacíl výstavy manažerka projektu Lidé odvedle Vladimíra Tvrdková.
Výstavu pořádá Nadace Sirius a je plně interaktivní. „Toto neobvyklé pojetí oceňují jak samotní žáci, tak i jejich učitelé, kteří navíc mají k dispozici pracovní listy a metodické pokyny pro práci s výstavou k užití ve svých vyučovacích hodinách,” doplnila organizátorka.
Nadace Sirius se problematice ohrožených a znevýhodněných dětí věnuje už šestnáct let. „S projekty tohoto typu máme zkušenosti od roku 2013 a vždy se setkaly s velkým zájmem návštěvníků i učitelů,“ sdělila ředitelka nadace Dana Lipová.