Klíčová socha připomínající revoluci mění místo. Instalaci Jiřího Davida, která bývala součástí putovní výstavy a pak stála několik let na olomouckém Palachově náměstí, dnes technické služby přesunuly. Zmizí i podstavec sochy, jestli bude stát u Terezské brány jiné umělecké dílo, se zatím neví.
„Dlouho jsme hledali vhodné umístění, kde to vůbec bude možné a zároveň kde socha nebude schovaná. Chtěl jsem, aby byla součástí nějakého proudění lidí. Líbí se mi, že svoje putování zakončila v Olomouci. Mám to tu rád,“ řekl v pátek autor sochy Jiří David.
„Socha patří městu, přesouvá se před hlavní nádraží,“ řekla pro Report v pátek mluvčí města Jana Doleželová. Místo u nádraží vybral sám autor Klíčové sochy. „Místo vybral sám pan David. Stěhování probíhá z iniciativy odboru investic a Roberta Runtáka,“ dodala pro Report mluvčí. Runták je zároveň tím, kdo sochu od autora po výstavě odkoupil a městu Olomouc ji věnoval.
„Autor s námi má smlouvu, ve které je starost o přesun sochy i další údržbu, jako je doplňování chybějících klíčů. Technické služby aktuálně boří i podstavec sochy,“ dodala Doleželová. Jestli Klíčovou revoluci nahradí jiné dílo, se zatím neví.
Socha byla součástí putovní výstavy, od autora Jiřího Davida ji pak Runták odkoupil a věnoval ji městu Olomouc. To vybralo umístění u Terezské brány na Palachově náměstí, kde stála do dneška.
„Olomouc jako první místo turné jsme zvolili z toho důvodu, že zde Klíčová socha byla letos v zimě vyrobena – od skeletu až po zavěšení 85 tisíců klíčů,“ řekl autor Jiří David v roce 2010, kdy byla socha součástí výstavy. Plastikou ve veřejném prostoru autor podle svých slov vyjádřil názor na dvacet let od Sametové revoluce.
Klíče, které jsou součástí sochy, věnoval autorovi operátor Vodafone. Jedná se o klíče, které lidé v průběhu dvou měsíců během dvacetiletého výročí od Sametové revoluce nosili do prodejen po celé republice.