Varhany z kostelíčka Božího Těla nad Bludovem na Šumpersku z roku 1893 procházejí rozsáhlou renovací. Zasloužil se o to spolek, který toto poutní místo s dlouholetou historií už několik let postupně obnovuje. Oprava varhan, jež vyjde na více než 1,5 milionu korun, se již chýlí k závěrečné etapě. Poprvé zaznějí přesně za rok, 7. září. Na jejich renovaci byla vypsána veřejná sbírka, která stále trvá. Zájemci si také mohou adoptovat jednotlivé píšťaly, řekl v sobotu Karel Směšný ze Spolku pro kostelíček Božího Těla.
Varhany na kúru kostelíčka Božího Těla, které v roce 1893 postavil za 700 zlatých varhanářský mistr Antonín Hermann ze Svébohova, nehrály zhruba tři desítky let. „Byly napadeny již před desítkami let červotočem. Dříve se o lokální opravu pokusil zástupce farnosti, ale úplně to nedopadlo. Varhany byly nalezeny rozebrané, ležely na podlaze kúru a opatřeny byly barvou proti červotoči,“ uvedl Směšný.
Obnova varhan začala v roce 2022, renovací procházejí ve varhanářské dílně Dlabal-Mettler v Bílsku u Litovle. Nyní tam finišují s poslední, třetí etapou renovace. „Ta má být ukončena na jaře příštího roku a od té doby bude probíhat celková montáž jednotlivých dílů a finální ladění nástroje. Obnovené varhany pak poprvé zahrají již za rok – v neděli 7. září 2025 u příležitosti pouti ke sv. Rozálii,“ uvedl zástupce spolku.
Náklady na generální opravu varhan budou činit celkem 1,53 milionu korun. V letošním roce spolek uhradí částku 401 tisíc korun, v příštím roce jej čeká ještě poslední splátka ve výši 201 tisíc korun. Pro získání finančních zdrojů na opravu varhan byla vypsána veřejná sbírka. Lidé si také mohou píšťaly adoptovat. Nabídnuto jich je k tomuto účelu 256 z celkových 401 píšťal. „Na sbírkovém účtu, kam chodí drobné dary i finance z adopce píšťal, je momentálně zhruba 150 tisíc korun. Peníze na opravu získáváme i z jiných zdrojů, například z hotovostních darů či z pořádání poutí, které na tomto poutním místě pořádáme dvakrát do roka,“ dodal Směšný. Bližší informace najdou zájemci na webu spolku.
Formou adopce píšťal vyhlásily sbírky na opravu svých nástrojů i některé další kostely v Olomouckém kraji. Dárci takto přispívali například na opravu cenných varhan z kostela svatého Vavřince v Sobotíně na Šumpersku, ale i na vzácné Englerovy varhany z olomouckého kostela svatého Mořice. Před dvěma lety byla tato sbírka vyhlášena také na varhany z kostela v Rapotíně na Šumpersku, které pocházejí z krnovské firmy bratří Riegerů. Veřejná sbírka a adopce píšťal dopomohla navrátit do hradní kaple také opravené varhany z hradu Bouzov na Olomoucku.