Malý třesk v Červeném kostele. Moravské divadlo pustí do světa novou soudobou operu

Co si představíte pod pojmy čas nebo časoprostor? Co znamená audiovizuální site specific performance? A co je vlastně současná opera? Do hledání odpovědí na tyto otázky se pustil operní soubor Moravského divadla Olomouc v novém představení s názvem Malý třesk. Trojice skladatelů vytvořila neotřelou inscenaci, která se brzy představí ve stále novotou vonícím Červeném kostele. „Česká opera je živá a nabízí celé spektrum zážitků,“ slibuje ředitel divadla David Gerneš.

Již tuto neděli 15. září se uskuteční světová premiéra nové opery Moravského divadla. Dílo, které autoři ušili divadlu na míru, nese název Malý třesk a jedná se o neotřelý site specific projekt, tedy inscenaci vytvořenou pro konkrétní místo. V případě Malého třesku se jedná o prostor Červeného kostela. První z celkem dvanácti premiér letošní sezóny slibuje nevšední audiovizuální performanci. Námětem pro tříaktové dílo byl samotný vznik časoprostoru a proměny jeho chápání člověkem v průběhu věků.

Tematicky dílo pojednává o těžko uchopitelném konceptu času a prostoru. „Opera Malý třesk propojuje dvě na první pohled možná neslučitelné kategorie, vědu a kulturu. Já si ale naopak myslím, že k sobě patří, a že kultura je to, co inspiruje vědu k novým objevům,“ prozradil ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš. Prvotní nápad na téma projektu vnukla autorům celého konceptu šternberská Expozice času. „Zajímalo nás téma času například z hlediska, jak funguje trvání, což v hudbě lze poměrně dobře ohledávat,“ řekl Lukáš Jiřička.

Dílo se připravovalo s ohledem na olomoucké publikum a v kontextu místních vědeckých center a spolků jako například Pevnost poznání, UP Crowd či festival AFO. Právě z toho důvodu padla volba na Červený kostel, který spadá pod Vědeckou knihovnu Olomouc. „Podstatný je také samotný kostel a jeho akustické vlastnosti, využíváme ochoz i kůr, a ačkoliv se může zdát, že je prostorově velkorysý, podařilo se nám jej zaplnit,“ prozradil Matyáš Dlab, jeden z režisérů. Dočkáme se velmi aktivní scénografie, která bude celému prostoru sekundovat.

Na díle se autorsky podíleli tři skladatelé – Petr Kofroň, Marek Piačko a Michal Cáb. „Logicky se jedná o tři naprosto odlišené kompoziční styly. Nabízí se škarohlídský pohled, že z toho bude tak trochu guláš, nakonec však jeden druhého dobře doplňují,“ řekl dirigent celého projektu, Petr Šumník. Diváci se mohou těšit na tři samostatně stojící segmenty, část Marka Piačka si částečně zachovává tradiční postupy, v protiváze stojí Michal Cáb. „Někdy ani nepracuje s běžným notovým zápisem, ale popisuje slovy, co by měli hudebníci dělat. Jde mu o vytvoření zvukově barevných kombinací pomocí klasických nástrojů, což je pro členy operního orchestru poněkud výzva. Ačkoliv jsou zvyklí zahrát cokoliv od Mozarta po Janáčka, nic podobného v životě nedělali,“ přiblížil Šumník.

Michal Cáb není pouze autorem jedné z částí, podílet se na díle bude i jako performer, což částečně vyžaduje i po orchestrálních hráčích. Kromě instrumentálních barev se posluchači mohou těšit i na zvuky, které se v operách obvykle nevyskytují. „Poprvé v životě jsem slyšel padat zhruba sedmdesát pingpongových míčů z ochozu kostela a je to docela dobré. Věřím, že Malý třesk bude diváky bavit nejen akusticky, ale i vizuálně,“ prozradil dále Šumník s úsměvem.

Autor hudebního nastudování Olomouckému Reportu dále pověděll, že první zkoušky byly pro orchestr vcelku náročné. "Úvodní část opery, která není zapsána do not pro nás byla zpočátku těžká, protože bez skladatele a jeho názoru, jak by měla znít, v podstatě nebylo co zkoušet. Napsal například pouze pokyn typu zahrajte stupnice nebo glissanda po celém rozsahu vašeho nástroje rychle či slabě, pomalu nebo silně a hlavně každý úplně jinak," dodal Petr Šumník a přidal: "To pochopitelně nejde zapsat do not, protože autorovi šlo o vytvoření akustických barev a bylo těžké zjistit, jestli tohle už je to ono nebo bychom měli ještě něco přidat. Na některých zkouškách s námi tedy sám skladatel byl a dotvářel některé věci. Občas ho napadaly takové, které na daný nástroj ani nejdou zahrát. Trochu jsme se tedy hledali, ale nakonec se to celé obrousilo."

Související

  • Poslední možnost vidět výstavu? Barokní tisky uvidí návštěvníci jen do neděle
    Kultura

    Poslední možnost vidět výstavu? Barokní tisky uvidí návštěvníci jen do neděle

    Už jen do neděle 6. července mají návštěvníci Arcidiecézního muzea v Olomouci možnost zhlédnout výstavu Kristova cesta na Golgotu ulicemi Jeruzaléma, která vrcholí prezentací výjimečného barokního tisku ze sbírek olomouckého arcibiskupství.

  • DATAREPORT: Kulturní mapu kraje proměnila pandemie i filmaři. Jak se vrací návštěvníci?
    Kultura

    DATAREPORT: Kulturní mapu kraje proměnila pandemie i filmaři. Jak se vrací návštěvníci?

    Návštěvnost kulturních institucí v Olomouckém kraji za posledních pět let odhaluje, jak se proměnilo chování návštěvníků v reakci na pandemii, digitalizaci i společenské změny. Zatímco některé oblasti zaznamenaly pozvolný návrat k předcovidovým číslům, jiné instituce hledají nové cesty, jak zaujmout publikum. Dlouhodobá data ukazují nejen trendy, ale i výzvy, kterým regionální kultura čelí. V rubrice DataReport se návštěvností kulturních památek v kraji zabývala redakce Reportu.

  • V Přerově znovu zazní zvony. Zavěsí je po více než osmdesáti letech
    Kultura

    V Přerově znovu zazní zvony. Zavěsí je po více než osmdesáti letech

    Už v neděli budou v kostele sv. Vavřince v Přerově po desetiletích znovu slavnostně zavěšeny nové zvony. Mši svatou od 10:30 povede pražský arcibiskup a primas český Mons. Jan Graubner, který zvony také posvětí. Událost završuje několikaleté úsilí spolku Přerovské zvony smíření a desítek dárců o obnovu zvonového hlasu města.

  • Dřevo, design i sovětský futurismus. Muzeum moderního umění otevírá dvě nové výstavy
    Kultura

    Dřevo, design i sovětský futurismus. Muzeum moderního umění otevírá dvě nové výstavy

    V prostorách Muzea moderního umění v Olomouci se pro návštěvníky spustí dvě zcela nové výstavy. Výstava Malá architektura je pro zájemce o umění ke shlédnutí od dnešního dne. Expozice Dviženije se pro návštěvníky otevře příští týden. Dvě výrazně odlišné, ale přesto tematicky silně rezonující výstavy budou pro návštěvníky k dispozici do poloviny října.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Olomouc se opět promění na otevřenou galerii díky Street Art Festivalu. Řada umělců dostane možnost vystavit své umění na oči Olomoučanů po celém městě během celého září. Kde všude bude možnost umělecká díla vidět je stále v řešení. Podrobnosti.
  • OLOMOUC
    Kvůli opravám na kolejích je uzavřený přejezd v Litovelské ulici v Olomouci. Krom provozu MHD tak práce omezí i automobilovou dopravu a dopravu chodců. Město Olomouc po dohodě s investorem a zhotovitelem stavby nechal vybudovat další koridor pro pěší, který spojuje ulice Litovelská a Palackého. Více.
  • OLOMOUCKO
    Začínal tu s hokejem i vítěz Stanley Cupu a rodák David Krejčí. Zimní stadion ve Šternberku na Olomoucku odkoupilo město v březnu, teď s ním má velké plány. Areál navazuje na sousední sportoviště – atletický a fotbalový stadion i aquacentrum. Více.

Nejnovější

  • Highlighty týdne: Sigma má nového majitele, hackeři zaútočili na Uničov
    Společnost

    Highlighty týdne: Sigma má nového majitele, hackeři zaútočili na Uničov

    Je tu neděle a my pro vás máme pravidelnou rubriku Highlighty týdne. Představíme témata, která patřila mezi největší a nejčtenější za uplynulý týden. Highlighty týdne si můžete pustit i do uší ve formátu Podcastu Olomouckého Reportu.

  • 33 let pomáhal na Jesenicku. Poslední jízdu mu zpestřil hokejový kapitán
    Společnost

    33 let pomáhal na Jesenicku. Poslední jízdu mu zpestřil hokejový kapitán

    Po více než 33 letech končí aktivní službu u hasičského sboru zkušený velitel čety ze stanice Jeseník Michal Gajdoš. Kolegové mu na jeho poslední jízdu připravili velké překvapení. Poděkovat za službu lidem mu totiž přijel nejen krajský ředitel brigádní generál Karel Kolářík, ale také hokejista Petr Vrána, šternberský rodák, kapitán třineckých Ocelářů, jejichž nadšeným a věrným fanouškem Michal Gajdoš je.

  • Prázdniny začaly pro horské záchranáře zostra
    Společnost

    Prázdniny začaly pro horské záchranáře zostra

    Opět se potvrzuje zásada, čím větší je koncentrace lidí, tím více jich potřebuje pomoc Horské služby. Velice výrazně toto pravidlo pocítili v prvních dnech prázdnin horští záchranáři především v Jeseníkách a v Krušných horách.

  • Meteorologové varují před vysokými teplotami
    Společnost

    Meteorologové varují před vysokými teplotami

    Meteorologové varují před vysokými teplotami na Moravě a ve Slezsku, v neděli tam místy překročí 31 stupňů Celsia. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí v neděli od poledne do 18:00. Zvýšené riziko vzniku požárů hrozí nově i na severozápadě Plzeňského kraje. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Doporučujeme

  • SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na Sovinec
    Doporučujeme

    SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na Sovinec

    Druhý červencový víkend bude na hradě Sovinec patřit milovníkům historie, šermu a středověké atmosféry. Ve dnech 12. a 13. července se zde uskuteční akce s názvem Na příkaz císaře – Akce roku, jejímž vrcholem bude velkolepý rytířský turnaj. S Reportem teď můžete vyhrát vstupenky na akci.

  • Kultovní motocykly Ducati oživí léto v Šantovce
    Doporučujeme

    Kultovní motocykly Ducati oživí léto v Šantovce

    Od pátku 4. července ozdobí prostory obchodního centra Galerie Šantovka v Olomouci více než tři desítky motocyklů slavné italské značky Ducati. Poprvé tak mají návštěvníci v Olomouckém kraji možnost zhlédnout unikátní putovní výstavu, která představuje jak historii, tak současnost tohoto motocyklového fenoménu. Mezi exponáty nechybí legendární model Ducati Cucciolo z roku 1949 – první motocykl značky – ani nejnovější modely aktuální sezóny. Výstava se koná pod záštitou oficiálního importéra Ducati pro Českou republiku a potrvá až do 3. srpna. Součástí programu je také bohatý doprovodný program včetně testovacích jízd a soutěží o atraktivní ceny.

  • Vychází nové číslo AZ magazínu. Co tam najdete?
    Doporučujeme

    Vychází nové číslo AZ magazínu. Co tam najdete?

    Nové číslo magazínu Akce Zábava už je na stáncích. Přinášíme krátký přehled toho, co v prázdninovém výtisku zjistíte. A to nejlepší? Na výdejních místech je k sehnání zdarma.

  • Získá Kavárna v oranžerii cenu kraje? Rozhodnout můžete i vy
    Doporučujeme

    Získá Kavárna v oranžerii cenu kraje? Rozhodnout můžete i vy

    Rozlehlý areál v Bludově na Šumpersku, zahradnictví, zámecká oranžérie, stánek se zmrzlinou a nejnověji i kavárna. Tady můžete posedět jak venku, tak přímo uvnitř oranžérie. Ve zrenovovaném stavu je tu oranžérie 25 let, původně přitom sloužila rodu Žerotínů již od roku 1860. Teď můžete pro Kavárnu v oranžerii hlasovat v Cenách Olomouckého kraje.

Nejčtenější

  • Kamera, klapka: Tady točí Krobot. S filmy se vrací do rodiště často
    Kultura

    Kamera, klapka: Tady točí Krobot. S filmy se vrací do rodiště často

    Miroslav Krobot se znovu a znovu vrací do Olomockého kraje. Herec a režisér pocházející ze Zábřeha si vybírá ke svým filmům často lokality přímo v Olomouci, ale také na severu kraje. V dalším díle seriálu Kamera, klapka se podíváme právě na známé i méně známé filmy režiséra, ale i herce Krobota.

  • Září v duchu umění. Street Art Festival se po roce vrací do Olomouce
    Kultura

    Září v duchu umění. Street Art Festival se po roce vrací do Olomouce

    Olomouc se opět promění na otevřenou galerii díky Street Art Festivalu (SAFE). Řada umělců dostane možnost vystavit své umění na oči Olomoučanů po celém městě během celého září. Kde všude bude možnost umělecká díla vidět je stále v řešení, deadline přihlášek pořadatelé ukončili 15. června.

  • Sloup Nejsvětější Trojice je už rok schovaný pod plachtami. Jak pokročila jeho rekonstrukce?
    Kultura

    Sloup Nejsvětější Trojice je už rok schovaný pod plachtami. Jak pokročila jeho rekonstrukce?

    Před rokem odstartovala rozsáhlá rekonstrukce olomouckého barokního klenotu, sloupu Nejsvětější Trojice. Naplánovaná je na 990 dní, a tak centrum Horního náměstí téměř na tři roky obsadilo vysoké lešení, za nímž se pod bílou plachtou památka schovává. Protože ale není vidět, nikdo neví, jak opravy pokračují. Sami restaurátoři navíc po začátku prací přiznávali různé komplikace, které by mohly rekonstrukci protáhnout. Report zjišťoval, jak to tedy s opravami vypadá.

Seriály