Umělá inteligence v umění, soudní rozhodování, vodík jako palivo, kouzla fyziky a chemie nebo bližší pohled na dílo Franze Kafky. Právě dílem Proměna je inspirovaná Noc vědců, která proběhne v pátek 27. září. Během ní se otevřou dveře vědecko-výzkumných pracovišť napříč Olomouckým krajem.
Zájemci o vědecká témata mohou během Noci vědců navštívit hned několik pracovišť v Olomouckém kraji. Dveře tak otevře Univerzita Palackého v Olomouci, Fakultní nemocnice Olomouc, hvězdárna v Prostějově nebo spolek Geniátor v Hlubočkách.
„Letošní Noc vědců je pro Olomoucko v mnoha ohledech speciální. Podařilo se nám akci rozšířit do dalších tří měst v regionu a zároveň připravit pro návštěvníky rekordní program. Olomoucká Noc vědců tak i letos nabídne třetí nejbohatší program v Česku,“ pozval k návštěvě Ondřej Martínek, koordinátor akce z oddělení marketingu UP, s tím, že prologem budou již v pondělí 23. září speciální Hospodské kvízy v Olomouci a Přerově.
Vůbec poprvé se zapojí Logiscool Olomouc, která se zaměřuje na rozvoj digitální gramotnosti u dětí. Stejně tak do programu přibyla hvězdárna v Prostějově. Zájemci mohou také zavítat do Přerova, přesněji do Olympus Medical Products, kde se vyrábí resekční elektrody a sondy, nebo Vysoká škola logistiky zase poodhalí zákulisí distribuce zboží.
Jak již bylo zmíněno, do programu se zapojí také Univerzita Palackého na několika svých budovách. Zájemci si tak budou moci prohlédnout výstavu studentských fotografií na téma Proměna, na právnické fakultě si zase vyzkoušejí rozhodování u soudu. Na filozofické fakultě se seznámí s pohledem nederlandistů na dílo Franze Kafky nebo s možnostmi využití umělé inteligence v audiovizuálním umění.
Už tradičně budou během Noci vědců silně zastoupeny přírodovědné obory. V laboratořích vysokoškolského ústavu CATRIN na příchozí čekají pokusy s kapalným dusíkem nebo ukázky tisku senzorů nanomateriálovými inkousty, hovořit se bude mimo jiné i o proměně vodíku v energii a jeho využití jako paliva budoucnosti. Více informací o programu je k dispozici na webových stránkách akce.
Popularizační událost Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 s cílem ukázat široké veřejnosti, že věda není nudná, ale naopak – že odborníci na vědeckých pracovištích dělají práci přínosnou všem. Koná se ve 23 evropských zemích, česká Noc vědců patří co do rozsahu k těm největším – letos mohou fanoušci vědy vyrazit za programem v padesátce měst a obcí. V Olomouci se Noc vědců poprvé konala v roce 2011.