Olomoučtí radní podpořili fúzi divadla a filharmonie se zachováním orchestrů

Olomoučtí radní podpořili sloučení dvou významných kulturních institucí, Moravského divadla a Moravské filharmonie, a to při zachování dvou orchestrů. Rozhodli tak na základě varianty doporučené experty, kteří se ve své podrobné analýze zabývali čtyřmi možnými variantami fúze. Navržený postup radní doporučí ke schválení zastupitelům 15. prosince, sdělila dnes Jana Doleželová z tiskového oddělení olomouckého magistrátu. K navrhované variantě má výhrady ředitel Moravské filharmonie (MFO) Jonáš Harman, znamenala by podle něj i propuštění pracovníků obou institucí.

Materiál vypracovala pražská společnost Economic Impact Art, město za něj zaplatilo 240 tisíc korun. Zvolená varianta podle města není nejúspornější, nicméně analýza ji označila za nejefektivnější z hlediska šíře i kvality kulturní nabídky. "Kromě provozních úspor, ač ne nejvyšších z navrhovaných variant, umožní tato cesta spojené instituci dosáhnout větších výnosů mimo jiné třeba i díky lepšímu využití sálů a posílení zájezdové činnosti. V podstatě je to jediná varianta, která umožňuje nejen zachování šíře kulturní nabídky, ale také její další rozvoj," uvedl náměstek primátora pro kulturu Viktor Tichák (Piráti).

Radní se shodli na tom, že součástí finální zřizovací listiny bude jasně definovaná pozice Moravské filharmonie Olomouc včetně její značky. U spojené instituce doporučuje vedení města také zřízení garanční rady s účastí Moravské filharmonie, která bude dbát na vhodnou vyrovnanost dramaturgie. "Záměr sloučení divadla a filharmonie nejprve vyvolal vlnu emocí, na jednání rady nám ale jejich ředitelé jasně potvrdili, že zachování současného stavu je dále neudržitelné," uvedl Tichák. Cílem těchto kroků je také ukončit dlouhodobou nejistotu pracovníků obou institucí, doplnil.

Ředitel MFO minulý týden uvedl, že v doporučené variantě analýza předpokládá škrtnout přes 30 pracovních míst, hlavně u uměleckých profesí. Poukázal i na to, že podobný model sloučených institucí se dvěma orchestry v Česku zatím nebyl vyzkoušen. "Hlavním argumentem pro sloučení je především finanční úspora, která by měla činit zhruba deset až 15 milionů korun ročně na straně nákladů ze zdrojů příspěvků zřizovatele. Tohoto stavu se však dle projekce dosáhne nejdříve za čtyři až pět let tzv. přechodného období. Toto období samostatně bude finančně nákladnější než běžný provoz, analýza to naprosto jasně deklaruje. Avšak konkrétní výpočet či odhad těchto nákladů v analýze chybí," uvedl ve vyjádření pro Harman.

Zástupci Moravského divadla se k navrhované variantě přímo nevyjádřili. "Analýza potvrdila to, co říkáme dlouhodobě, a sice, že Moravské divadlo je podfinancované a jedno z nejchudších třísouborových divadel v České republice," řekla dnes mluvčí divadla Pavlína Dočkalová. Doplnila, že výsledkem jednání by měla být jasná shoda mezi uměleckou obcí a zřizovatelem, zachování maximální kulturní služby a umělecké autonomie a také zajištění co nejefektivnějšího, vícezdrojového financování. "Doufáme, že výsledky dalších jednání budou v největší možné míře zohledňovat i sociální rozměr konečného rozhodnutí," doplnila mluvčí.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc
    Kultura

    Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc

    Téměř padesát muzeí a institucí se otevře obyvatelům Olomouce a jeho návštěvníkům při sedmém ročníku Muzejní noci. Svátek všech příznivců kultury se koná 18. až 19. května. Muzejní noc v Olomouci vám nabídne příležitost projít si výstavy v neopakovatelné atmosféře páteční noci. Olomoucká muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí 2021, který se koná v celé České republice.

  • Český slavík putuje na Šumpersko. Píseň roku nahrála kapela O5 a Radeček
    Kultura

    Český slavík putuje na Šumpersko. Píseň roku nahrála kapela O5 a Radeček

    Úspěch v soutěži Český slavík za Píseň roku přinesla skupině z jesenických hor skladba Hory. “Je to doma! Tohle je neuvěřitelnej příběh pár kluků z jesenických hor, co to dotáhli na Slavíka a pořád tomu nemůžou uvěřit,” uvedla kapela na svém facebooku. Kapela má silnou fanouškovskou základnu v celém Olomouckém kraji.

  • Olomouc (o)žije letos již pošesté. Ulice hanácké metropole opět zaplaví pouliční umělci
    Kultura
    Společnost

    Olomouc (o)žije letos již pošesté. Ulice hanácké metropole opět zaplaví pouliční umělci

    Historické centrum Olomouce se od středy 17. do soboty 20. června opět promění v to největší pódium pod širým nebem. Šestý ročník multižánrového festivalu Olomouc (o)žije, který se pyšní titulem Nejlepší akce Olomouckého kraje, představí více než dvě stovky umělců v ulicích. Láká také na několik novinek.

Seriály