Postřelmůvek na Šumpersku se chystá na tradiční masopustní akci, která je doprovázena takzvaným ostatkovým průvodem. Nechybí v něm masky včetně kata, který večer při veselici vyplácí pomoci ferule, ozdobené plácačky, vybrané delikventy z řad občanů. Obec zhruba s 300 obyvateli tuto tradici podle starosty Stanislava Sitty udržuje jako jedna z mála v okolí více než 60 let a je zároveň spojovacím článkem všech generací místních obyvatel. Sjíždějí se na ni lidé z celého okolí, řekl starosta. Letos je naplánována na příští víkend.
„Podle pramenů a vzpomínek starousedlíků je počátek této tradice v dnešní podobě datován rokem 1957. Jde o výrazný projev lidové tradice sestávající ze složitého komplexu obyčejů, které se dlouhodobě začlenily do společenského a kulturního života v obci,“ uvedl starosta. Doplnil, že původní nositele masopustních obyčejů, kterým byla chasa, mládenci odvedenci či omladina, nahradili za poslední desetiletí v obci dobrovolní hasiči.
Masopustní akci zahájí v sobotu 4. února tradiční Hasičský ples, celý masopustní zvyk je poté soustředěn na neděli, kdy se koná průvod masek po vesnici. Vyjde v 15:00, v čele průvodu nese starosta hasičského spolku palaš, historickou sečnou zbraň, a velitel hasičů ferulu, jde o ozdobenou plácačku, kterou poté vyplácí kat hříšníky. „V posledních letech bývají v čele průvodu nahrazováni nejčastěji dvěma jezdci na koních,“ doplnil starosta.
V průvodu nechybějí ani hanačky, děvčata v krojích, hasiči v uniformách a také kočár tažený koňmi, který veze soudce a písaře. Za nimi kráčí hudba a maškary včetně drábů, doktora a kata. „Drábové nesou lavici, na které jsou toho nedělního večera vypláceni delikventi,“ doplnil starosta. Na konec průvodu se postupně přidávají i obyvatelé obce.
Masopustní průvod poté zamíří do Lidového domu. Slavnost vrcholí ve večerních hodinách, kdy dění obstarává soudce, písař, lékař, kat a drábové, kteří přinesou trestní lavici. „Písař předá soudci knihu, z níž soudce předčítá prohřešky některých obyvatel obce, kteří se provinili a zároveň je odsuzuje k trestu určitého počtu ran na zadnici,“ uvedl Stanislav Sitta. Drábové poté odsouzence uchopí a snaží se jej položit na lavici, což často podle starosty provázejí tahanice. Samotnou „exekuci“ poté kat provede za doprovodu smuteční hudby.
Na masopustní tradici se do Postřelmůvku podle starosty sjíždějí i návštěvníci z širokého okolí. Za zachování této mnohaleté tradice získala obec Postřelmůvek v krajském kole soutěže Vesnice roku 2022 od Olomouckého kraje ocenění za udržování a rozvoj kulturního a sportovního života v obci.