Prostějovské muzeum nechává návštěvníky nahlédnout do proměn nářečí

Do proměn českých nářečí nechává nahlédnout návštěvníky prostřednictvím nové výstavy Muzeum a galerie Prostějov. Zájemci se mohou seznámit s jejich odlišnostmi i proměnami, součástí výstavy je i audioprůvodce. Společně s ním si tak mohou zájemci otestovat, zda rozumí řeči svých prarodičů či nářečí přátel z jiných částí České republiky. Expozice s názvem Jož je to foč?, která mapuje zaniklé, ohrožené i stále živé nářeční jevy, potrvá do 12. ledna.

Výstava nabízí přehledné mapy, které zachycují jazykové zvláštnosti napříč regiony. "Bohatství nářeční slovní zásoby doplňují poutavé doprovodné texty. Návštěvníci se například dozvědí, kdy si lidé pochutnávali na švábech, bobcích a mejdlíčkách, zda může být kostka kulatá, co jsou to pimpěrky a kdy husa zpívá nejpěkněji," uvedla mluvčí muzea.

Za výstavou stojí Ústav pro jazyk český v Brně. "Projekt o nářečí jsme řešili dva roky, od roku 2020 do roku 2022. Nyní pokračujeme dalším výzkumem. To, co je ale k vidění na panelech výstavy, pochází z celorepublikového výzkumu, který proběhl na přelomu 60. a 70. let minulého století. Jedná se tedy o dnes už historický materiál, ale zpracovaný novými metodami. Zároveň představujeme metody, jak naši předchůdci materiál v terénu získávali a dál zpracovávali," uvedla autorka výstavy Martina Ireinová z dialektologického oddělení ústavu.

V textech, které jsou použity na jednotlivých panelech, se návštěvníci navíc dozvědí nejen spoustu zajímavostí o nářečí, ale také to, jak se dřív v dané oblasti žilo. Výstava je pojata interaktivně tak, aby zaujala všechny generace. K poslechu jsou připraveny ukázky nářečí z různých koutů České republiky a z různých časových období od 60. let 20. století až po současnost. Návštěvníci si také mohou prověřit své znalosti v nářečních kvízech a zapojit se do nářečního výzkumu. "V rámci výstavy je připraven i speciální edukační program pro školy, který je k dispozici už od začátku školního roku," doplnila ředitelka muzea Veronika Hrbáčková.

Podobnou výstavu hostilo před dvěma roky také Vlastivědné muzeum v Olomouci. Expozice byla tehdy otevřena u příležitosti 70. výročí existence dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český AV ČR v Brně. Odborníci již tehdy upozorňovali na to, že nářečí v češtině postupně zanikají, z každodenní běžné mluvy se vytrácejí jednotlivá slova i celé skupiny. Stírání rozdílů v nářečích ovlivnila především přeměna venkova, k níž přispěly kolektivizace zemědělství v 50. letech 20. století a vylidňování vesnic v důsledku stěhování obyvatel za prací. Vliv má také nárůst vzdělanosti a masivní působení sdělovacích prostředků.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc
    Kultura

    Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc

    Téměř padesát muzeí a institucí se otevře obyvatelům Olomouce a jeho návštěvníkům při sedmém ročníku Muzejní noci. Svátek všech příznivců kultury se koná 18. až 19. května. Muzejní noc v Olomouci vám nabídne příležitost projít si výstavy v neopakovatelné atmosféře páteční noci. Olomoucká muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí 2021, který se koná v celé České republice.

  • Grafiky, které přežily staletí. Arcidiecézní muzeum odhaluje unikátní umění z dob renesance a baroka
    Kultura

    Grafiky, které přežily staletí. Arcidiecézní muzeum odhaluje unikátní umění z dob renesance a baroka

    Nejcennější a nejzajímavější grafické tisky z 16. až 18. století pocházející ze sbírek olomouckého arcibiskupství mohou ode dneška vidět návštěvníci Arcidiecézního muzea Olomouc. Grafiky uchovávané na zámku v Kroměříži zobrazují interiéry budov a zahrad, veduty měst a pohledy zachycující každodenní či sváteční život, řekli dnes novinářům zástupci muzea. Výstava s názvem Architektura v grafice 16. - 18. století bude otevřena do 4. ledna.

  • Český slavík putuje na Šumpersko. Píseň roku nahrála kapela O5 a Radeček
    Kultura

    Český slavík putuje na Šumpersko. Píseň roku nahrála kapela O5 a Radeček

    Úspěch v soutěži Český slavík za Píseň roku přinesla skupině z jesenických hor skladba Hory. “Je to doma! Tohle je neuvěřitelnej příběh pár kluků z jesenických hor, co to dotáhli na Slavíka a pořád tomu nemůžou uvěřit,” uvedla kapela na svém facebooku. Kapela má silnou fanouškovskou základnu v celém Olomouckém kraji.

Seriály