Blíží se konec 60. let a dochází k postupnému rozvolnění režimu. Socialismus s lidskou tváří, jak se označuje očekávané období po Pražském jaru, prožívá i technik Tomáš. Dnes je to 56 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území Československé socialistické republiky. Olomoucký Report proto přináší recenzi na film režiséra Jiřího Mádla Vlny, který přibližuje události let 1967 a 1968 na filmovém plátně.
Tomáš má po nehodě rodičů v péči mladšího bratra a to jediné, o co rozhodně nestojí je, aby vyčníval z řady. Právě kvůli bratrovi se ale ocitne na konkurzu v Československém rozhlase, kde hledají technika pro mezinárodní redakci. Zatímco z rádiových vln zní rokenrol, rozhlasovému vysílání věří i mladí. Ti postupně dodávají informace o demonstracích, které bývají krvavě potlačené.
Technik Tomáš (Vojtěch Vodochodský) pak jako nováček redakce stojí několikrát před rozhodnutím, jestli má chránit sebe a bratra, nebo nezávislost redakce. To ale ještě nikdo netuší, že se po rozvolnění chystá vojenská operace řízená z Moskvy. Právě Československý rozhlas pak při událostech noci na 21. srpna 1968 hraje důležitou roli v informovování občanů.
Novinka Jiřího Mádla pokrývá události jednoho roku. Režisér pro dokreslení historických událostí pracuje s dobovými záběry, právě ty divákovi pomohou dostat se ve vypjatých momentech přímo do děje. Film přibližuje známé i méně známé informace o vysílání během okupace, snímek je totiž na příběhu skutečných lidí v rozhlase vystavěný. Třetí čtvrtina filmu už patří samotnému 21. srpnu, filmový děj tak nabírá rychlý spád.
Do hlavních rolí obsadil Jiří Mádl známé herce jako je Stanislav Majer, Marika Šoposká, Vojtěch Kotek nebo Táňa Pauhofová. Film sklízí kladná hodnocení a to třeba i na karlovarském festivalu, kde byl poprvé uveden. Olomoučtí diváci jej uvidí třeba v kině Metropol, kde jsme jej viděli i my. Nyní si můžete zasoutěžit o vstupenky, dva z vás vyhrají po dvou volných lístcích na libovolný film v Metropolu. Soutěž byla ukončena.