V polské Opoli začne v závěru týdne mezinárodní výstavní projekt Rytmy & Algorytmy. Ten představí volnou tvorbu několika generací autorek ze střední Evropy. Mezi nimi se objeví i pětice autorek z Olomouce – Dagmar Havlíčkovou, Inge Koskovou, Miriam Macků, Eleonoru Pražákovou a Milenu Valuškovou.
„Projekt vznikl v přátelské a odborné spolupráci několika institucí jako muzeum umění Olomouc, České centrum Varšava, Balatonfüred Modern Art Center, Instytut Liszta Warszawa a také díky laskavé podpoře Jindřicha Štreita a Balázse Szluky,“ říká Štěpánka Bieleszová, kurátorka MUO.
Výstava představí ukázky volné tvorby několika generací autorek ze střední Evropy, které se ve své tvorbě věnují práci s linií. „Zdánlivě jednoduchá, prostá a elementární linie, čára, škrábanec či dotek hrotu tužky nebo pera, se v jejich uměleckém podání stávají nástrojem, který je schopen, podobně jako v geometrii, vytvářet samostatný, svébytný a nezávislý prostor,“ přiblížil mluvčí Muzea umění Olomouc Tomáš Kasal.
„Důležité je také sledování inspirační zdrojů a podnětů, vedoucích u každé autorky ke zcela odlišnému výrazu. Zdrojovými momenty jsou moderní vážná hudba, monotónnost každodenní modlitby, sezónně se opakující přírodní rytmy či pohyby nebo generované kódy vedoucí k vytvoření nezaměnitelných a osobitých uměleckých děl, která neverbálně, ale za to velmi příjemným vizuálním jazykem, promlouvají k současnému divákovi a nabízejí mu útočiště nebo doslova únikový prostor z každodenní reality,“ doplnila kurátorka Bieleszová.
Výstava bude přístupná během roku hned v několika galeriích – v Galerii 19 v Bratislavě, Českém centru taktéž ve slovenské metropoli, v olomoucké Galerii G21 a v Městské galerii v Pécsi.