Divadlo Šumperk chystá na tuto sobotu premiéru autorské inscenace s názvem Šumperák (is not dead). Návštěvníkům nabídne příběh o kultovním rodinném domě, jehož projekt vznikl na konci 60. let 20. století a pro jehož označení se ujal lidový název šumperák. Podoba domu dodnes vzbuzuje protichůdné emoce, tyto rozpory se objeví i v samotné inscenaci, a to v protikladu dvou generací hlavních hrdinů, kteří jsou s tímto domem spjati. Autorská hra vznikla v režii Jaromíra Janečka, řekl dramaturg divadla Michael Sodomka.
„Regionální dramatika, tedy tituly, které by přímo souvisely s Šumperskem, Jesenickem nebo přidruženými regiony, v posledních letech v divadle chyběly. Řekli jsme si, že když jsme oblastní divadlo, které je úzce spjato se svými diváky, je na místě udělat vlastní titul, který bude přímo jejich. Spojili jsme se s Tomášem Syrovátkou, zkušeným dramaturgem, který působil v několika oblastních divadlech a je expertem nejen na lokální fenomény, ale který své hry opírá i o historické rešerše,“ uvedl Sodomka.
Hlavním tématem komedie se stal legendární dům typu V, který navrhl projektant Josef Vaněk pro tehdejšího ředitele šumperské nemocnice. Poněkud atypický projekt se pak ze šumperského regionu rozšířil po celé republice. „Vznikla tak komedie na základě tohoto nepřehlédnutelného specifického domu. Je to zároveň komedie vztahová o hodnotách jako je partnerský život a rodina a také právě i o tom, jaké to je postavit si vlastní dům. Odehrává se to ve dvou domcích typu šumperák,“ doplnil Sodomka. Podle něj jde o autorskou nadsázku, ve které však nechybějí dokumentární prvky.
Hra zároveň odráží samotné rozporuplné emoce, které tato stavba dodnes vyvolává – jeho podobu ve hře obhajuje pan Hary, hrdý stavitel, který vlastníma rukama šumperák postavil. Je na něj náležitě hrdý a snaží se jej obhájit před svým synem Richardem, studentem architektury, který otcovo dílo považuje za vrchol nevkusu, nastínil hlavní zápletku komedie Sodomka. Doplnil, že nejde jen o dům, ale také o rozpor v otázkách životních hodnot, které se u obou mužů značně liší.
Stavitele šumperáku ztvární šumperský rodák Petr Komínek, jeho ženu Olga Kaštická, jejich syna si zahraje Ondřej Král. V dalších rolích se objeví Eliška Navrátilová, Adam Joura, Ladislava Jančíková či Alexandr Stankuš. Režie se ujme Jaromír Janeček, který se do šumperského divadla vrací po více než patnáctileté přestávce.