Umělkyně popsala podlahu kostela. Za Modlitbami na náměstí Republiky

Postní doba, která včera začala Popeleční středou, vyzývá k zamyšlení nejen věřící. Stejně tak vyzývají i kresby, které od středy najdou návštěvníci na podlaze kostela Panny Marie Sněžné. Umělecká intervence s názvem Modlitby od Olomoučanky Dagmar Havlíčkové je už pátou v pořadí.

Obrazy leží v zadní části kostela mezi lavicemi. „Jedná se o skripturální malbu Dagmar Havlíčkové, která píše pod sebe texty a různě překrývá písmo, tak vznikají abstraktní kresby,“ vysvětlil pro Olomoucký Report kněz Jan Regner, který v akademické farnosti působí. „Když se návštěvník podívá zblízka, uvidí texty modlitby, tak autorka zároveň nazvala dílo. Jde o 7 velkých kartonů, spojených z menších kartonů. Pokrývá to přibližně 12 metrů, na šířku má asi 1,5 metru. Dílo lemují tmavé rámy, které ladí s barvou lavic,“ popsal Regner.

Při pozorné prohlídce návštěvníci uvidí texty jedné modlitby ve třech jazycích. „Jsou to modlitby, které jsem psala v několika jazycích – v církevní slovanštině, řečtině a češtině. Když se dařilo, jednu A4 jsem napsala za den, dnes už v takové formě nejsem,“ řekla umělkyně Dagmar Havlíčková při vernisáži, která proběhla na Popeleční středu. Podle Jana Regnera vytvoření jednoho obrazu trvalo čtyři měsíce. Instalace sestává ze sedmi obrazů po 20 papírech velikosti A4.

Je to Ježíšova modlitba, neboli Modlitba srdce, kterou jsem začala psát, protože mi mluvila z duše. Celý text zní Pane Ježíši Kriste, synu Boží, smiluj se nade mnou hříšnou,“ uvedla Havlíčková, která nyní působí jako kustodka Muzea umění v Olomouci. Autorka používala hlavně modrou a červenou barvu, které se používají nejčastěji při malbě ikon ve východních církvích.

Přišlo nám to příhodné, protože jednou z forem, jak prožít postní dobu, je právě modlitba. Zdálo se nám vhodné to tímto způsobem využít a propojit. Nechtěli jsme jít cestou zakrývání, ale spíš nechat modlitbu mezi námi, aby se k ní kdokoli mohl připojit. Zároveň ji člověk míjí a zároveň se k ní může připojit,“ vysvětlil Regner důvod, proč vybrali letos právě toto dílo.

Dílem se mohou návštěvníci kochat až do posledního týdne před Velikonocemi. Nejedná se o první uměleckou instalaci v kostele Panny Marie Sněžné. Během posledních pěti let se návštěvníci kostela v centru Olomouce mohli kochat pěti postními výstavami. V loňském roce pokryly podlahu Sněženky skleněné pláty v rámci umělecké intervence s názvem Znejistění.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • FotoReport: Tvarůžkový festival provoněl centrum Olomouce
    Kultura
    Reportáže
    FotoReport

    FotoReport: Tvarůžkový festival provoněl centrum Olomouce

    Devátý ročník Tvarůžkového festivalu je v plném proudu! Návštěvníci už od rána plní Dolní i Horní náměstí v Olomouci a ochutnávají nejrůznější tvarůžkové delikatesy. S fotákem v ruce přinášíme malou ochutnávku sobotní sluncem zalité atmosféry.

  • Kroměříž se otřese v základech. Po dvou letech se vrací Rock in Kroměříž
    Kultura

    Kroměříž se otřese v základech. Po dvou letech se vrací Rock in Kroměříž

    Morčata na útěku, UDG nebo Rybičky 48, nejen tyto kapely rozpumpují areál kroměřížského výstaviště. Už v sobotu 28. května se do Kroměříže po dvou letech vrátí festival Rock in Kroměříž. Songy jako Vážené dámy, Hvězdář nebo Američan z Poličan si fanoušci muziky vychutnají v plné parádě na dvou pódiích a s doprovodným programem. Vstupenky můžete zakoupit zde.

  • Komentář: Martina Mertová k tématu velkoplošných maleb v Olomouci
    Kultura
    Společnost

    Komentář: Martina Mertová k tématu velkoplošných maleb v Olomouci

    Osobně bych se bez murálů – rozhodně v historickém jádru města – uměla úplně obejít. Na druhou stranu však chápu a respektuji roli všemožných iniciativ, které uplatňují své zájmy ve veřejném prostoru. Město je potřebuje, jsou projevem zdravé občanské společnosti, veřejný prostor pod jejich rukama ožívá, získává novou kvalitu. Současně se tříbí a kultivují názory na to, jakým směrem by se sdílený prostor měl ubírat. Respektuji tedy i zájmy graffiti subkultury, která má za sebou dlouhou cestu od ilegality k institucionalizované podobě zaštítěné v případě Olomouce například Street Art festivalem.

Seriály