Umělkyně popsala podlahu kostela. Za Modlitbami na náměstí Republiky

Postní doba, která včera začala Popeleční středou, vyzývá k zamyšlení nejen věřící. Stejně tak vyzývají i kresby, které od středy najdou návštěvníci na podlaze kostela Panny Marie Sněžné. Umělecká intervence s názvem Modlitby od Olomoučanky Dagmar Havlíčkové je už pátou v pořadí.

Obrazy leží v zadní části kostela mezi lavicemi. „Jedná se o skripturální malbu Dagmar Havlíčkové, která píše pod sebe texty a různě překrývá písmo, tak vznikají abstraktní kresby,“ vysvětlil pro Olomoucký Report kněz Jan Regner, který v akademické farnosti působí. „Když se návštěvník podívá zblízka, uvidí texty modlitby, tak autorka zároveň nazvala dílo. Jde o 7 velkých kartonů, spojených z menších kartonů. Pokrývá to přibližně 12 metrů, na šířku má asi 1,5 metru. Dílo lemují tmavé rámy, které ladí s barvou lavic,“ popsal Regner.

Při pozorné prohlídce návštěvníci uvidí texty jedné modlitby ve třech jazycích. „Jsou to modlitby, které jsem psala v několika jazycích – v církevní slovanštině, řečtině a češtině. Když se dařilo, jednu A4 jsem napsala za den, dnes už v takové formě nejsem,“ řekla umělkyně Dagmar Havlíčková při vernisáži, která proběhla na Popeleční středu. Podle Jana Regnera vytvoření jednoho obrazu trvalo čtyři měsíce. Instalace sestává ze sedmi obrazů po 20 papírech velikosti A4.

Je to Ježíšova modlitba, neboli Modlitba srdce, kterou jsem začala psát, protože mi mluvila z duše. Celý text zní Pane Ježíši Kriste, synu Boží, smiluj se nade mnou hříšnou,“ uvedla Havlíčková, která nyní působí jako kustodka Muzea umění v Olomouci. Autorka používala hlavně modrou a červenou barvu, které se používají nejčastěji při malbě ikon ve východních církvích.

Přišlo nám to příhodné, protože jednou z forem, jak prožít postní dobu, je právě modlitba. Zdálo se nám vhodné to tímto způsobem využít a propojit. Nechtěli jsme jít cestou zakrývání, ale spíš nechat modlitbu mezi námi, aby se k ní kdokoli mohl připojit. Zároveň ji člověk míjí a zároveň se k ní může připojit,“ vysvětlil Regner důvod, proč vybrali letos právě toto dílo.

Dílem se mohou návštěvníci kochat až do posledního týdne před Velikonocemi. Nejedná se o první uměleckou instalaci v kostele Panny Marie Sněžné. Během posledních pěti let se návštěvníci kostela v centru Olomouce mohli kochat pěti postními výstavami. V loňském roce pokryly podlahu Sněženky skleněné pláty v rámci umělecké intervence s názvem Znejistění.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Co přinese Tvarůžkový festival? Známe program
    Kultura

    Co přinese Tvarůžkový festival? Známe program

    Devátý ročník Tvarůžkového festivalu zaplní o víkendu 18. a 19. dubna Horní a Dolní náměstí v Olomouci. Návštěvníky čeká pestrý gastronomický i kulturní program, novinky včetně charitativního vaření a také důraz na ekologickou dopravu. O festivalu mluvila v Pondělním podcastu Karin Vykydalová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu.

  • Na Sovinec se nedostanete. Obsadili jej herci
    Kultura

    Na Sovinec se nedostanete. Obsadili jej herci

    Hrad Sovinec zůstane o víkendu pro návštěvníky zavřený. Natáčí se tam totiž nová verze pohádky o Zlatovlásce. Mezi herci, kteří už na místě natáčí, je Marek Lambora, nebo Ján Jackuliak.

  • Olomoučtí tvůrci vyráží na další divokou jízdu! Přichází nová road movie Kebab Trip
    Kultura

    Olomoučtí tvůrci vyráží na další divokou jízdu! Přichází nová road movie Kebab Trip

    Balkán je drsnej, ale my jsme drsnější! Tak zní podtitul nové road movie Kebab Trip, kterou po dvou letech přinášejí olomoučtí filmaři z George Pictures. Tentokrát se tahle parta dobrodruhů rozhodla posunout hranice zážitků ještě dál – až na samý práh Orientu!

Seriály