Společnost
-
V Hranicích se otevřelo nově opravené nábřeží. Nabízí místo pro odpočinek
Příjemnější prostředí čeká na obyvatele a návštěvníky Hranic na Přerovsku. Minulý pátek bylo slavnostně otevřeno revitalizované nábřeží na Kropáčově ulici. Součástí proměny je odpočinková zóna, nový mobiliář a nové veřejné WC.
-
Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města
Město Olomouc spustilo nový web věnovaný pocitovým mapám. Interaktivní portál umožňuje lidem vidět, jak občané vnímají jednotlivá místa ve městě, co mají rádi, kde se cítí bezpečně, kde jim něco chybí nebo kde se nejvíce bojí. Výsledky mají pomoci při plánování budoucího rozvoje Olomouce, strategických dokumentů i konkrétních projektů.
-
Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod
V Olomouci prasklo v noci na pondělí hlavní vodovodní potrubí u budovy magistrátu v Hynaisově ulici nedaleko centra města. Možnou příčinou jsou vysoké teploty. Následovaly další dvě havárie vodovodu v okolí, kvůli nimž v několika ulicích netekla pitná voda.
-
Highlighty týdne: Další várka olomouckých uzavírek, čistější Poděbrady
Je tu neděle a my pro vás máme pravidelnou rubriku Highlighty týdne. Představíme témata, která patřila mezi největší a nejčtenější za uplynulý týden.
-
Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest
Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne.
-
V Olomouckém kraji v sobotu padaly teplotní rekordy, bylo výrazně přes 30 stupňů
Na osmi z 11 stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Olomouckém kraji s dlouhodobou historií měření padly teplotní rekordy pro 20. června. Na některých místech se teplota dostala i nad 33 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu v regionu zaznamenala stanice v Prostějově s hodnotou 33,8 stupně Celsia. Dosavadní devět let staré maximum pro 20. červnový den tam bylo o stupeň nižší. ČTK to řekl dnes řekl Tomáš Ostrožlík z ostravského pracoviště ČHMÚ.
-
Otevřel se jeden z největších archeologických depozitářů v Česku. Sídlo má v Olomouci
Moderní pracoviště poskytne zázemí pro uchovávání, odborné zpracování a výzkum jedinečných archeologických sbírek z celé České republiky. Nová budova v Olomouci na ulici Wittgensteinova pojme téměř 17 tisíc beden cenných artefaktů.
-
Lidé hledají útočiště před vedry i v klimatizovaných nákupních centrech
Lidé v parných letních dnech hledají útočiště před vysokými teplotami nejen na koupalištích, chladných katedrálách či jeskyních, ale také v klimatizovaných nákupních centrech. Zatímco venku panují tropické teploty a rozpálené ulice sálají horkem, uvnitř rozlehlých obchodních komplexů je příjemný chládek a návštěvníci mohou osvěžení spojit s nákupy nebo posezením v kavárně či cukrárně. Nárůst návštěvnosti v horkých dnech potvrzuje například Galerie Šantovka v Olomouci.
-
Šternberk investoval přes 20 milionů korun do rekonstrukce městského koupaliště
Šternberská radnice investovala 20,5 milionu korun do rekonstrukce správní budovy a zázemí městského koupaliště, díky které letní areál návštěvníkům nabídne lepší služby. Modernizace koupaliště byla zahájena loni v září a skončila letos v květnu. Šternberské koupaliště dnes zahájí provoz. ČTK to řekla mluvčí radnice Irena Černocká.
-
Železo vytáhli, na Poděbradech je čisto
Na Poděbradech vytáhli z vody třináct železných profilů. Postupně se tu správa CHKO snaží vyklidit následky těžby.
-
Řemesla, káva a kováři. Helfštýn představil lákadla letošní sezony
Mohutné hradby, výhledy do krajiny, vyhlídková věž i silná historie. Hrad Helfštýn nedaleko Lipníka nad Bečvou vstoupil do nové návštěvnické sezony a podle kastelána Jana Laura nabídne během roku výstavy i velké kulturní akce. Jan Lauro to řekl v rozhovoru pro Radio Haná.
-
Stromy zpátky na Horním náměstí. Zelený kout vznikl u Krajinské lékárny
Někteří obyvatelé Olomouce by rádi opět uvítali stromy na Horním náměstí, jak tomu bylo před mnoha lety. Město v minulých letech na léto instalovalo truhlíky se stromy po obvodu středu města. Nyní byla představena nová forma letní podoby Horního náměstí.
-
Akce na víkend: festivaly FIMFÁRUM a Olomouc (o)žije, Svatojánské slavnosti a oslava 150. narozenin
Léto už klepe na dveře a s ním i spoustu akcí a festivalů. Na které z nich se můžete těšit už tento víkend? Olomoucký Report má pro vás spoustu tipů. Vyrazit můžete to Tovačova, Velkých Losin, Slatinic nebo do obce Troubky. Možnosti nabízí ale i Olomouc. Budou se slavit 150. narozeniny, navštívit můžete festival FIMFÁRUM nebo Olomouc (o)žije. A co dál?
-
Podepsali memorandum o spolupráci. Olomouc má nabídnout studentům nový studijní obor
Prostory zajistí hejtmanství, pedagogy vysoká škola. To je jeden z bodů spolupráce, na které se domluvili zástupci Olomouckého kraje s ostravskou univerzitou. Cílem jejich jednání je smlouva, která zaručuje vznik nového studijního oboru. Má jít o naději pro průmysl. Studovat ho můžete v Olomouci.
-
Máme důstojné zázemí pro společenské akce, říká starosta Dolan po rekonstrukci sokolovny
Obyvatelům Dolan u Olomouce od soboty slouží nově zrekonstruovaná sokolovna. Stoletá budova procházela od května 2024 celkovou rekonstrukcí a po dvou letech je hotovo. Starosta Dolan Rudolf Pečinka (ODS) se pro Report podělil, co všechno rekonstrukce obci přinese a jaký symbol nese plastika kohouta od sochaře Jana Dostála.
-
Úbytek dárců krve řeší FN Olomouc novou kampaní. Objeví se i v MHD
Prázdný vak na krev, onkologicky nemocné dítě, nemocniční chodba a jediné slovo: DOŠLA. Fakultní nemocnice Olomouc spouští novou apelativní kampaň, kterou chce upozornit na stále klesající počet dobrovolných dárců krve a zároveň motivovat veřejnost k darování v období, kdy bývají zásoby krve každoročně nejkritičtější.
-
Rekonstrukcí projde zámecká věž v Hranicích. Práce potrvají do konce roku
Zámek v Hranicích na Přerovsku, který v současné době slouží jako sídlo městského úřadu, bude mít opravenou věž. První část obnovy přijde na víc než 15 milionu korun a skončit má na konci letošního roku. Druhou etapou bude oprava fasády.
-
Pozemek i s kaplí teď patří obci. Štarnovskou památku čeká rekonstrukce
Stát bezúplatně převedl obci Štarnov na Olomoucku pozemek s kaplí Panny Marie Bolestné, která je evidována jako kulturní památka. Obec se díky tomu bude moci pustit do plánovaných oprav kaple. ČTK to sdělil Zdeněk Nevělík z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
-
Přinese světlo i optimismus. Pod okna fakultky se vrací benefiční festival Onkologie (o)žije
I v letošním roce proběhne v areálu Fakultní nemocnice Olomouc festival Onkologie (o)žije. První ročník byl mimořádně silný a emotivní, druhý ročník jedinečné kulturní akce přinese sérii koncertů a vystoupení přímo pod okna Onkologické kliniky. Propojí hudbu, solidaritu a podporu onkologických pacientů. Festival má potvrdit, že i nemocniční prostředí může být místem radosti, lidské blízkosti a povzbuzení.
-
Vesnicí roku Olomouckého kraje se staly Velké Losiny. Dílčích ocenění se dočkaly i další obce
Olomoucký kraj i letos udělil ocenění Vesnice roku Olomouckého kraje. Tento primát poprvé získaly Velké Losiny na Šumpersku a postupují tak do celostátního finále. Kraj ocenil i další obce, například Hlušovice na Olomoucku za nejlepší vesnickou knihovnu.
-
Místo sběrného dvora skončí v re-use centru. Do Druhé Dobrodruhé pro věci na chatu i na svatbu
Nábytek na chatu, svatební dekorace, nebo dětská kola. Re-use centrum Druhá Dobrodruhá v olomoucké části Chválkovice stihlo za dobu svého působení vytřídit už 40 tun zboží, které by jinak skončilo ve sběrném dvoře.
Rychlovky
-
Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
-
Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
-
Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.
Nejnovější
-
AKTUÁLNĚ: Vzrostlý strom spadl u Štěpánova na projíždějící auto. Provoz zastaven v obou směrech
Komplikace v úterním odpoledním provozu. U Štěpánova na Olomoucku spadl strom na projíždějící auto, provoz je v obou směrech uzavřen.
-
Horké léto v olomoucké MHD. Kolik jezdí tramvají a autobusů s klimatizací?
Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. Tou každý den cestují obyvatelé a návštěvníci krajského města za prací nebo do školy. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí.
-
Vyberte nejkrásnější místa a zážitky při cestování po Olomouckém kraji
Letní sezóna startuje, a tak je ideální čas podpořit vaše nejoblíbenější tipy na výlety, zážitkové programy nebo pohodovou dovolenou. Hlasování o prestižní Ceny Olomouckého kraje v oblasti cestovního ruchu 2026 právě běží a o titul se v každé kategorii uchází pětice jedinečných finalistů. Rozhodněte svými hlasy, kdo získá letošní prvenství.
-
Nezvládl zatáčku a havaroval. 19letý muž na Přerovsku dostal auto na bok
Nepřiměřená rychlost způsobila dopravní nehodu v pondělí večer na Přerovsku. Mezi Výkleky a Lazníky havaroval v levotočivé zatáčce 19letý řidič se svým spolujezdcem. Řidič byl preventivně převezen do nemocnice, škoda se vyšplhala na 25 tisíc korun.
Nejčtenější
-
Dva národy, čtyři dny, stovky jezdců. Jeseník zve na mistrovství v silniční cyklistice
Na Mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice zve Jeseník. Nejdůležitější závod sezony organizátoři plánují už od čtvrtku 25. června, probíhat bude až do neděle 28. června. Oslaví cyklistiku, vášeň i odhodlání, které jezdce spojuje napříč generacemi.
-
V olomoucké arcidiecézi nastává přesun kněží, důvodem je i nový tým arcibiskupa
Olomouckou arcidiecézi čeká velké stěhování kněží, nové vedení bude mít sedm děkanátů. Letošní přesuny jsou zčásti způsobeny také tím, že arcibiskup Josef Nuzík jmenoval některé kněze sloužící dosud ve farnostech do vedení arcidiecéze. Personální změny jsou platné od 1. července, informoval mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Olomoucká arcidiecéze zahrnuje Olomoucký, Zlínský a část Pardubického a Jihomoravského kraje.
-
Mnohem více ošetřených než v minulých letech. Záchranáři měli během půlmaratonu plné ruce práce
Během sobotního půlmaratonu se zapotili nejen běžci na trati, ale také záchranáři. Jejich pomoc potřebovalo při letošním ročníku 54 osob. Jde o enormní nárůst oproti loňskému ročníku.