V Hranicích na Přerovsku se objevily automaty na kratom a konopí. Město teď řeší jejich umístění, oba jsou sice v soukromých prostorách, přesto město usiluje o jejich odstranění z blízkosti základní školy.
„Město řeší podněty, že se v Hranicích objevily hned dva automaty na kratom a takzvané nízkopotentní konopí. Oba automaty jsou přímo na rušné třídě 1. máje, jeden v obchodním centru Koloseum a druhý poblíž Hranické džungle, oba jsou v soukromých prostorách,“ informovala hranická radnice.
Radnice uvedla, že na území města podobné automaty nechce, podle svého vyjádření ovšem nemá možnost, jak zajistit jejich odstranění. Automaty se navíc nachází v blízkosti Základní školy Hranice.
Kratom má narkotické vlastnosti, ty kombinují psychostimulační účinky, nebo účinky podobné opiátům. Uživatel zpravidla pociťuje nárůst energie a euforie, jako po užití pervitinu či kokainu. Už malá dávka kratomu může navozovat stimulující účinky a způsobit zrychlené bušení srdce, svědění kůže, nevolnost, či ztrátu chuti k jídlu. Při dlouhodobém užívání se mohou objevit úbytky na váze, nebo chronická únava, deprese až psychóza.
„V současnosti je sice v poslanecké sněmovně novela zákona o návykových látkách, který by měl problematiku řešit, ale otázkou je, jaké bude jeho přesné znění. Schválení této novely se předpokládá v první polovině příštího roku,“ řekl pro Olomoucký Report mluvčí hranické radnice Petr Bakovský s tím, že vedení města v tuto chvíli jedná s vlastníky nemovitostí, kde jsou tyto automaty umístěny, aby v rámci své „společenské odpovědnosti“, tyto automaty sami odstranili.
Zmiňovaná novela má za cíl regulovat dostupnost nízkopotentního konopí, tedy látek s obsahem do 1% THC. Kromě kratomu se jedná o CBD konopí a výrobky z něj.
Díra v zákoně nahrává provozovatelům
„Kratom v současnosti představuje velké riziko zejména pro žáky základních škol a studenty středních škol, kteří vyhledávají jeho narkotické účinky,“ uvedl vrchní komisař Milan Kocík. Kratom zároveň může být pro nováčka vstupní látkou k dalším drogám. „Zejména rodiče by se neměli spoléhat pouze na právní regulaci, která není absolutním garantem selekce rizikových látek,“ dodává Kocík.
Kratom, ani nízkopotentní konopí totiž nespadají na seznam zakázaných návykových látek. Prodej těchto látek není ani nijak regulován státem. „Jediným řešením je ze strany zákonodárců regulace prodeje těchto látek od 18 let věku. Díky tomuto by došlo ke zrušení problémových automatů, které nejsou schopny garantovat prodej osobám starším 18-ti let a prodej by se přesunul do specializovaných kamenných prodejen,“ vysvětlila pro Olomoucký Report mluvčí Policie ČR Miluše Zajícová.
Města, která na svém území podobné automaty nechtějí, nemohou jejich výskyt prakticky nijak regulovat, jak potvrzuje právník Jan Šafář z olomoucké advokátní kanceláře MORAK. „Obec je sice v souladu se zákonem o obcích oprávněna prostřednictvím obecně závazné vyhlášky regulovat užívání veřejných prostranství, avšak na jiných místech spadajících do území obce jí toto právo nepřísluší. V těchto případech tak obci nezbyde než požádat vlastníky těchto neveřejných prostor o odstranění předmětných automatů,“ uvedl pro Report Šafář s tím, že vlastníci ale nemají povinnost žádosti města vyhovět.