Boj o místo v komisi Hejčín. Únorový zásah KDU-ČSL probudil kauzu hejčínské jednosměrky

Spory v komisích městských částí mohou zasahovat i do politiky města. Své o tom ví i členové hejčínské komise. V únoru letošního roku byl ze svého místa odvolán Aleš Vánský (spOLečně). Kuriózně stranou, která jej do komise opakovaně nominovala.

Aleš Vánský, který byl řadu let členem komise za KDU-ČSL, za svým odvoláním vidí osobní aktivitu Ladislava Šnevajse (KDU-ČSL) a spojuje ho s jednosměrkou v ulici Dolní Hejčínská. Šnevajs postoj Vánského odmítá.  

Na konci ledna zaslal Ladislav Šnevajs jménem klubu zastupitelů KDU-ČSL žádost o provedení změn v KMČ Hejčín. Dlouholetého člena komise Aleše Vánského, který byl v komisi právě za lidovce, nahradil předseda této strany Štěpán Kellner. „Původně se řešilo odvolání Aleše Vánského. Nakonec jsme se dohodli, že tam doplníme člověka z KDU-ČSL a pana Vánského kooptovalo hnutí spOLečně,“ vysvětlil pro Olomoucký Report náměstek primátora Matouš Pelikán (KDU-ČSL).


K odvolání Aleše Vánského se jako první vyjádřila jeho domovská Komise městské části Hejčín. „Členky a členové Komise městské části Hejčín vyslovují podiv nad skutečností, že je k odvolání z komise navržen pan Aleš Vánský, nominovaný za KDU-ČSL (…). KMČ Hejčín podporuje Aleše Vánského a přeje si jeho další setrvání v komisi, věříme, že to bude umožněno,“ píše se v únorovém zápisu KMČ Hejčín. Celý zápis je k dispozici zde.


Sám Aleš Vánský ovšem změnu v KMČ Hejčín popisuje jinak. „Kdyby na komisi nebylo jedno volné místo, tak by byla moje desetiletá služba naší čtvrti ukončena,“ upozorňuje Vánský a dodává, že jedním z důvodů byla i snaha dostat jej z komise. Podle jeho slov výměna navíc probíhala bez jeho vědomí. Vánský se v komisi udržel díky hnutí spOLečně, se kterým podle svých slov dlouhodobě sympatizuje.

Změny v KMČ Hejčín. Dne 24. 1. 2022 požádal e-mailem pan RNDr. Ladislav Šnevajs jménem klubu zastupitelů za KDU-ČSL o...

Zveřejnil(a) Hejčín dne Úterý 8. února 2022

„Za mým odvoláním je osobní aktivita pana Ladislava Šnevajse,“ tvrdí Vánský

Aleš Vánský své odvolání spojuje s osobní aktivitou Ladislava Šnevajse a s jednosměrkou v ulici Dolní Hejčínská. „Ladislav Šnevajs si před domem otočil jednosměrku, udělal to proti rozhodnutí naší komise. Já jsem na tento postup dlouhodobě upozorňoval, také jsem nesouhlasil s postupem KDU-ČSL v dalších záležitostech týkajících se Hejčína,“ řekl Olomouckému Reportu Vánský.


Chronologie jednosměrky v ulici Dolní Hejčínská:

září 2017 – z ulice Dolní Hejčínská se stává jednosměrka

říjen 2017 – KMČ Hejčín odsouhlasila požadavek na otočení jednosměrky kvůli složité dopravní situaci a kolonám

březen 2018 – Rada města projednává první petici za otočení jednosměrky. O otočení jednosměrky se jedná až do listopadu 2018, kdy jej nová rada města zastavuje.

únor 2019 – Nová komise KMČ Hejčín opět odsouhlasila otočení jednosměrky v ulici Dolní Hejčínská.

březen 2019 – Městská rada projednává další petici, tentokrát proti otočení jednosměrky. Podle odborníků je jednosměrka v současném směru lepším řešením.

březen 2022 – Na jednání Rady města Olomouce vystoupil Aleš Vánský a informoval radu o kauze jednosměrky v ulici Dolní Hejčínská.  

duben 2022 – Na Gymnáziu Hejčín proběhlo setkání primátora Miroslava Žbánka, úředníků z magistrátu a členů KMČ Hejčín. Hejčínská komise plánuje na červnovém zasedání opět požádat o otočení jednosměrky.


Ladislav Šnevajs ovšem svoji osobní iniciativu na odvolání Aleše Vánského odmítá a upozorňuje, že s jednosměrkou v ulici Dolní Hejčínská nesouvisí. „Toto je nějaká konstrukce pana Vánského. Jednosměrka na Hejčíně se řešila před čtyřmi lety. Pokud by to spolu mělo souviset, tak by jeho odvolání z komise muselo přijít před čtyřmi lety, ne teď, když už jednosměrku nikdo neřeší,“ odpověděl na dotaz Olomouckého Reportu v únoru Ladislav Šnevajs. O dva měsíce později ovšem jednosměrka opět ožívá, půl roku před volbami.

V úterý 12. dubna v prostorách Gymnázia Hejčín proběhla schůzka Miroslava Žbánka, úředníků z magistrátu a členů KMČ Hejčín. Tématem tohoto setkání byla právě jednosměrka v ulici Dolní Hejčínská. „V červnu opět na komisi projednáme jednosměrku a návrh její otočení,“ informoval Vánský.

Důvod odvolání? Hlasy z KDU-ČSL jsou nejednotné

Podle Vánského za jeho odvoláním stál také nesoulad s politikou KDU-ČSL, to Olomouckému Reportu potvrdil i náměstek primátora Matouš Pelikán (KDU-ČSL). „Odvolání pana Vánského byla reakce na špatně zvolenou osobu, která nás reprezentovala. Aleš Vánský není členem a ani sympatizantem naší strany,“ řekl Pelikán s tím, že si váží Vánského práce pro rozvoj Hejčína. „Jeho vyjadřování nesouznělo s naší politikou ani s politikou koalice. Byl velice kritický, a podobně,“ dodal primátorův náměstek.

Již zmiňovaný Ladislav Šnevajs, kterého Aleš Vánský označuje jako iniciátora jeho odvolání, spojuje změnu v komisi s novým předsedou olomoucké KDU-ČSL. „Pan Kellner byl zvolen novým předsedou naší strany a je rodákem z Hejčína. Měl zájem se angažovat v komunální politice a komunálních volbách. Začíná tedy tím, že se v prvé řadě zapojí v Komisi městské části Hejčín. Já si myslím, že na tom není nic špatného,“ vysvětlil Ladislav Šnevajs.

„Aleš Vánský v komisi nebyl jako náš straník, byl pouze nominován za KDU-ČSL. Na návrh předsedy našeho klubu (pozn. red. Ladislav Šnevajs), který jsem přijal, jsem byl dodatečně nominován za KDU-ČSL,“ vysvětluje změnu v hejčínské komisi Štěpán Kellner, nový předseda lidovců. „Předsedovi našeho klubu jsem svoji kandidaturu nabízel už dříve. Teď jsem se konečně dostal k tomu, abych se věnoval Hejčínu,“ dodal Kellner.   

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt
    Rozhovory
    Společnost

    Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt

    Podnikavá hlava je soutěž, kterou již tradičně organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. V letošním ročníku se vítězným projektem stal systém pro cateringové společnosti. Jejich služby usnadňuje, ocení ji i koncový zákazník. Svůj projekt Catermink nyní vítěz Adam Kolek představil. Prozradil také, proč se do soutěže přihlásil, a jaké má plány do budoucna.

Seriály