Do nejvíce záplavami zasažených oblastí nyní směřuje pomoc neziskových organizací a dobrovolníků, především na Jesenicko a Olomoucko. Člověk v tísni již uvolnil milion korun. Hejtmanství Olomouckého kraje zřídilo i web pro dobrovolníky, kteří se chtějí zapojit do pomoci, na jeho základě bude vedena jejich organizace. K využití tohoto odkazu vyzývají i hasiči. „Velmi nám tím usnadníte administraci humanitární pomoci a urychlíte její logistiku. Děkujeme všem, kteří již pomoc nabídli. Požadavky postupně upřesníme,“ vyzvala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zároveň Olomoucký kraj schválil uvolnění 250 milionů korun na řešení povodňové situace. Běží i další sbírky, jejich přehled zde.
V tomto odkazu najdeme například sbírku Člověka v tísni. Organizace se do pomoci zapojila už před samotnou povodní, na Šumpersko a Jesenicko poslala 15 tisíc pytlů na písek, ze kterých se stavěly protipovodňové hráze. Rovněž na okamžitou pomoc uvolnila milion korun. „Stejně jako při minulých povodních budeme po opadnutí vody finančními dary pomáhat především s obnovou domů a bytů těch nejzranitelnějších, kteří si sami pomoci nedokáží,“ řekl vedoucí povodňového týmu Člověka v tísni Marek Štys. Míra pomoci se teď bude odvozovat i od toho, kolik se podaří vybrat ve veřejné sbírce. V pondělí před polednem organizace Člověk v tísni oznámila, že se ji podařilo vybrat už 24 milionů korun.
Sbírku na pomoc obětem povodní vyhlásila i Charita, ta aktivovala své krizové týmy a to jak na centrální, tak na regionální úrovni. „Aktivně monitorujeme situaci a ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému jsme připraveni na poskytnutí cílené pomoci. A to jak v oblasti okamžité dobrovolnické i materiální pomoci, poskytnutím psychosociální pomoci či krizové intervence, tak i v oblasti následné finanční pomoci z veřejné sbírky,“ uvedl Vít Kraus, manažer pro krizové události Charity Česká republiky. Charita v pondělí před polednem vybrala již 2 miliony 600 tisíc korun. Odkaz na sbírku.
Do pomoci po celé České republice se zapojil i Český červený kříž. „Poskytujeme pomoc při nouzovém ubytování, psychosociální podporu, základní zdravotnickou pomoc a další humanitární pomoc,“ uvádí Český červený kříž na webu, i on vypsal veřejnou sbírku.
Na okamžitou pomoc uvolnila prostředky i nezisková organizace ADRA. „Z našeho pohotovostního fondu, který je financován z prostředků od pravidelných dárců a dárkyň v programu Mince denně, jsme okamžitě uvolnili prvních 100 tisíc korun,“ uvádí na ADRA na sociálních sítích. Záleží nám na tom, aby se nám podařilo dopady katastrofy na životy zasažených obyvatel minimalizovat,“ řekl Josef Koláček, vedoucí Oddělení mimořádných událostí ADRA.
Úřad práce České republiky je připraven poskytnout rychlou pomoc těm, kteří se kvůli záplavám dostanou do tíživé životní situace. Lidé mohou požádat o okamžitou mimořádnou dávku. Tato dávka může dosáhnout až patnáctinásobku životního minima, což činí až 72 900 korun, a slouží k překonání dopadů povodní. Podrobné informace zde.
Aktuální situaci sledujeme zde:
ONLINE: Povodňová vlna je v Litovli. Na řešení povodní může jít i 250 milionů korun
AKTUÁLNĚ: Extrémní stupeň platí na třech místech v kraji