Šternberský třešňový sad opět vzkvétá. Po smrti nadšence Jiřího Beneše se o sad stará spolek složený z jeho přátel a rodiny. Na letošek chystají první akce, ale i dobrovolnické sečení trávy.
„Než skončilo vegetativní období rostlin, připravovali jsme další část sadu, kterou jsme zbavovali náletových dřevin. Teď se chystáme na sečení trávy, které proběhne koncem května během posledních dvou víkendů,“ vysvětlil za spolek Sad Upupa Jirky Beneše Michal Přecechtěl s tím, že do sečení se mohou zapojit i dobrovolníci.
Především díky starým odrůdám třešní, které se nadšencům podařilo zachránit, se v sadu daří malým živočichům. „Musíme se připravit na teplomilné živočichy, kteří tam žijí. To je plán zhruba do konce června. Koncem prázdnin uspořádáme v sadu akustický koncert, chystáme i výstavu obrazů,“ popsal Přecechtěl.
Staré odrůdy třešní lákají živočichy, část sadu pojme obchvat
Společně se sadem převzali členové spolku odkaz Jiřího Beneše, šternberského nadšence, který se o údržbu sadu zasadil. Před časem také pořádal veřejnou sbírku na údržbu sadu. „Převzali jsme sad po Jirkovi hlavně proto, aby nezarostl, aby jeho práce nepřišla vniveč. Sad slouží hlavně pro zvířata, která jsou chráněná a v sadu žijí. Uchovávání starých třešní, ve kterých mají stanoviště. Jednou dvakrát do roka chceme v sadu připravit akci,“ dodal jeden ze tří zakládajících členů spolku a upřesnil: „Založili jsme ve třech lidech spolek, ale máme každý práci, rodiny, takže chceme aspoň částečně stíhat to, co stíhal Jirka Beneš.“
„V roce 2026 čtvrtinu sadu pojme obchvat Šternberka, což je pro nás zásadní. Čekáme, jak to bude vypadat po výstavbě, nedá se moc plánovat dlouhodobě do té doby,“ popsal další vývoj Přecechtěl s tím, že by byl rád, kdyby pořádání akcí v sadu zůstalo a zájemci se ozývali sami. „Koncem dubna se bude v sadu konat svatba, v červenci chceme uspořádat noční pozorování motýlů.“