Demolice budov na Kopečku uvolní místo zahradě i nové zastávce. Jak bude vypadat?

Projekt relaxační zahrady u Hospice na Svatém Kopečku, na kterou se skládají Olomoučané, dostává jasné obrysy. Dnes dojde k demolici několika budov, které otevřou výhled do zahrady.

Ve středu by měly zmizet budovy bývalé trafiky, hasičské zbrojnice, čekárny MHD a přilehlé budovy. Přijíždějícím návštěvníkům ve směru od Olomouce se tak otevře pohled na hospic a baziliku na Svatém Kopečku.

Budovy uvolní místo novému projektu, demolice ale také přispěje k řešení autobusové zastávky, která by se měla přesunout do místa u restaurace U Macků. Podle vyjádření Komise městské části Svatý Kopeček Rada města Olomouce na březnovém zasedání podpořila přesun zastávky v souvislosti s otevřením prostoru zahrady hospice pro veřejnost. To je také záměr organizátorů veřejné sbírky na realizaci relaxační zahrady.

Řekla jsem si, že když se národ mohl dvakrát složit na Národní divadlo, proč by Olomoučané nemohli dopřát klientům hospice důstojnou zahradu? Navíc zkultivujeme celý prostor na Kopečku, který nebude jen pro klienty a jejich rodiny ale bude sloužit jako terapie pro všechny návštěvníky,“ řekla pro Olomoucký Report za organizátory Věra Zukalová, která se spolkem Dobré místo pro život projekt Otevřeme zahradu připravila.

Spolek už zveřejnil také vizualizace návrhu, jak bude výsledek vypadat. Kdy se zahrada otevře, záleží na příspěvcích příznivců. Celý projekt je totiž financován pouze z peněz sbírky.

V první fázi zrekonstruujeme terasu, pak vybudujeme výtah, následně zahradu, v další fázi přijde na řadu objekt a všechno to bude záležet na zdrojích, které se podaří získat,“ dodala k projektu Zukalová.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály