Na obnovu letitého vozového parku čekají jednotky dobrovolných hasičů ve dvou místních částech Přerova. Do zakoupení aut bude město investovat 2 miliony 700 tisíc korun, velkou část nákladů pokryje dotace. Radní už schválili zadávací podmínky k zakázce.
„Počítáme s nákupem jednoho nákladního auta pro Čekyni a druhého pro Dluhonice. Na oba nákupy nám už Olomoucký kraj přispěl dohromady částkou 200 tisíc korun, Ministerstvo vnitra přikleplo každému vozu 450 tisíc,“ řekla náměstkyně přerovského primátora Hana Mazochová.
V zadání zakázky je jasně definováno i to, jak bude vypadat kabina čekyňské osádky. „Musí být vybavena nejméně osmi sedadly ve třech řadách, první a třetí má být orientována po směru jízdy, druhá proti. Pod sedadly musí být prostor pro uložení drobného požárního příslušenství v přepravkách, nad sedadly LED osvětlení,“ uvedla Ivana Pinkasová, vedoucí odboru zakázek města. Technické podmínky jsou obsáhlé, každá zakázka je vedena zvlášť a zohledňuje požadavky jednotlivých sborů. Dodavatel bude muset zajistit například i nápisy vyvedené na přední karoserii kabiny.
Staré vozy do šrotu nebo mezi veterány
O nutnosti obnovit zastaralý vozový park mluví hasiči už dlouho. „Faktem je, že některé vozy jsou už opravdu vysloužilé kousky. V Dluhonicích mají ještě Tatru 805 vyrobenou v roce 1956 a je čím dál složitější ji udržovat v provozuschopném stavu. V Čekyni využívají Avii z roku 1988, která už není v dobrém technickém stavu. Druhé auto mají Čekyňští z roku 1966 – je sice krásně udržované, ale na první pohled je zřejmé, že jde o veterána,“ konstatoval Tomáš Staněk, který na přerovském magistrátě vede krizové řízení.
Také ostatní dobrovolní hasiči na tom nejsou se stářím aut o nic lépe, postupně se proto počíná s omlazováním jejich vozového parku. „Nejnovější auto mají přerovští dobrovolní hasiči, jedná se o Iveco Daily z roku 2013. Druhým nejmladším je čtrnáct let stará cisterna Renault Midlum,“ vzpomněl přerovský primátor Petr Měřínský.
Město Přerov má celkem osm jednotek dobrovolných hasičů – jedna je v Přerově, další v místních částech Kozlovice, Dluhonice, Újezdec, Čekyně, Henčlov, Vinary a Penčice. Ročně přijde z rozpočtu každé jednotce asi 67 tisíc korun a tyto peníze jdou především do zásahového vybavení, údržby vozového parku či školení.