Když se do rodiny olomouckého zámečnického mistra Pospíšila 16. listopadu 1900 narodilo šesté dítě, nejspíš nikdo netušil, že malá Eliška, bude přepisovat dějiny motorismu. Na královnu volantu, jak někteří Elišku Junkovou později nazývali, ovšem jakoby rodné město zapomnělo.
Eliška Junková, narozená jako Alžběta Pospíšilová, se po studiích na Pöttingeu nechala zaměstnat v nově zřízené olomoucké filiálce Pražské úvěrní banky. Tam také potkala svého budoucího manžela Čeňka Junka. Po půl roce odchází Junek na brněnskou pobočku, kam s sebou bere také Alžbětu a další osvědčené pracovníky.
Právě díky manželovi, kterého později následuje za prací také do Prahy, se dostává Alžběta k motorismu. Poprvé sedá do závodního vozu v roce 1923, jako Čeňkova spolujezdkyně. V září 1924 už sama usedá za volant a začíná vyhrávat jeden závod za druhým. 14. srpna 1926 absolvuje svůj první zahraniční závod, zároveň končí na druhém místě mezi všemi závodníky.
První v cíli, ale v Olomouci skoro neznámá
Jméno milovnice vozů Bugatti později nese několik institucí i pamětních desek. Sama Junková zakládá v 90. letech Nadační fond Elišky Junkové, ve Zlíně vzniká RC klub Elišky Junkové Zlín, v okolí Nového Bydžova přejmenovali na její počest závod na Memoriál Elišky Junkové. V rodném městě první ženu za volantem závodního vozu připomíná akorát název ulice.
Největší úspěchy první české závodnice
- 1. místo v závodu do vrchu Zbraslav – Jíloviště (roku 1926)
- 2. místo v závod do vrchu Klaussenpass (1926)
- 1. místo ve Velké ceně Německa na Nürburgringu v třídě do 2,0 l (1927)
- 1. místo v závod Coupé des Dames (1927)
- 1. místo ve velké dámské ceně Montlhéry (1927)
- 5. místo v závodu Targa – Florio (1928)
Za to, že nemá Junková v Olomouci ani pamětní desku, může částečně fakt, že historici dlouho nevěděli, kde se její rodný dům nachází. „Dům na Nové ulici č. p. 78, kde Junková žila, neexistuje,“ popsal znalec olomoucké historie Vilém Švec pro Olomoucký Report. Letos ovšem nastal posun.
„Podle textů, které jsem si průběžně schovával, jsem věděl, že by se mělo jednat o dům ve volné zástavbě. Zjistil jsem, že se jedná o dům ve vnitrobloku na Krapkově ulici, jak je hospoda U Kuděje. Dal jsem si informace dohromady s tím, že se sem rodiče Elišky přistěhovali z Prostějova, otec byl zámečník a tento dům skutečně odpovídá tomu, že tam byla zámečnická dílna,“ dodal Švec s tím, že by se mělo tedy jednat o dům, který stál v dnešním vnitrobloku za domem na Krapkově 18.
Dům Švec identifikoval před letošní slavností Úřední čtvrť žije. Právě tam se o domě i závodnici mluvilo. „Nějaká forma fyzického připomenutí Elišky Junkové (např. pamětní deskou či plaketou) potenciálně k úvaze KMČ 18 až v dalším funkčním období,“ vysvětlil pro Olomoucký Report Hynek Melichar z Komise městské části 18, do které rodný dům rekordmanky územně spadá.