Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci se rozhodla veřejně podpořit LGBT komunitu, na své hlavní budově vyvěsila na dva týdny duhovou vlajku. Stalo se tak u příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Fakulta o tom informuje na svých sociálních sítích. Podobnou cestou se chystá tuto komunitu podpořit také pražský magistrát.
„Toto gesto je nejen podporou všech, kdo usilují o svá práva a plnohodnotné přijetí společností, ale i sdělením, že Filozofická fakulta Univerzity Palackého je místem pestrosti, rovnosti, respektu a bezpečí pro všechny, bez ohledu na jejich identitu. V neposlední řadě je pak pozvánkou na týdenní akce odehrávající se od 5. do 11. srpna nejen v Praze, ale i na mnoha dalších místech České republiky,“ uvedli zástupci fakulty.
Vyvěšení vlajky vzbudilo na sociálních sítích fakulty řadu kladných, ale i negativních ohlasů. „Mám nesmírnou radost, že fakulta, na které jsem v minulosti studoval, otevřeně podpořila LGBT komunitu. Taková podpora přispívá k vytváření bezpečného a inkluzivního prostředí, kde se každý může cítit přijatý a respektovaný,“ uvedl jeden z absolventů. Jiný z absolventů se nad gestem fakulty podivuje, podle něj někteří účastníci pochodu naopak místo rovnosti a respektu ve společnosti především plivají na hodnoty, víru, rodinu a tradice svými vulgárními projevy a gesty.
Veřejnou podporu LGBT komunitě chystá také pražský magistrát, který duhové vlajky vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici. Praha také akci jako každoročně finančně podpořila. Akce se koná pod záštitou metropole, město na ni podle magistrátního webu přispělo částkou 700 tisíc korun.
Festival Prague Pride se letos uskuteční od 5. do 11. srpna a hlavním tématem přehlídky bude rodina. Průvod je určen pro všechny, kteří chtějí veřejně vyjádřit podporu LGBT+ komunitě a rovným právům bez ohledu na sexuální orientaci nebo genderovou identitu, píše se v dokumentu. Festival s průvodem se konal poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé protesty konzervativců.