Hranice chtějí zbourat bývalou ubytovnu ve Vrchlického ulici, žádají dotace

Radnice v Hranicích na Přerovsku plánuje, že zbourá bývalou ubytovnu pro lidi bez domova ve Vrchlického ulici. Město požádalo o dotaci, pokud ji získá, místo se promění v parčík, řekl mluvčí radnice Petr Bakovský. Lidé z této ubytovny se již před několika lety přestěhovali do vhodnější lokality, bývalé armádní ubytovny Jaslo. Objekt je nyní nevyužitý.

"Momentálně máme zažádáno o dotaci na bourání. V objektu se dříve nacházela svobodárna a sauna, poté zde fungovala ubytovna sdružení Elim a města pro bezdomovce a sociálně slabé. Jde však o klidnou vilovou čtvrť, ubytovnu jsme proto poté přesunuli do bývalé vojenské ubytovny Jaslo, která je větší, modernější a v příhodnější lokalitě," uvedl mluvčí radnice.

Nevyužívaný objekt v areálu bývalých kasáren, ubytovnu Jaslo, odkoupilo město od armády v roce 2015. O tři roky později budovu zrekonstruovalo za 22 milionů korun a první obyvatelé se sem nastěhovali na jaře roku 2019. Sociálně slabí se do těchto prostor přesunuli i kvůli nevyhovujícím stavu ubytovny ve Vrchlického ulici.

Objekt ve Vrchlického ulici mělo poté město připraveno v období pandemie koronaviru v případě nutnosti pro bezdomovce s onemocněním covid-19, nyní je prázdný. "Objekt je ve špatném technickém stavu, nevyhovující je i jeho dispozice. Oprava by byla nerentabilní," doplnil Bakovský. Náklady na demolici opuštěného objektu jsou v milionech korun, pokud se městu podaří získat dotaci, bude místo na dobu minimálně pěti let přeměněno na parčík, což je podmínkou případné dotace, dodal mluvčí radnice.

Otázku podobně nevyužité budovy řeší několik let sousední Přerov. Jde o bývalý hotelový dům Strojař, který město koupilo před osmi lety za více než 40 milionů korun, aby zabránilo vzniku další sociální ubytovny. Využití devítipodlažního panelového domu zaměstnává už druhé vedení radnice. Město se nakonec rozhodlo, že objekt zbourá, letos na jaře schválili zastupitelé zadání veřejné soutěže na proměnu rozsáhlé plochy v blízkosti centra města, kde nevyužitá budova dosud stojí.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály