Hranice chtějí zbourat bývalou ubytovnu ve Vrchlického ulici, žádají dotace

Radnice v Hranicích na Přerovsku plánuje, že zbourá bývalou ubytovnu pro lidi bez domova ve Vrchlického ulici. Město požádalo o dotaci, pokud ji získá, místo se promění v parčík, řekl mluvčí radnice Petr Bakovský. Lidé z této ubytovny se již před několika lety přestěhovali do vhodnější lokality, bývalé armádní ubytovny Jaslo. Objekt je nyní nevyužitý.

"Momentálně máme zažádáno o dotaci na bourání. V objektu se dříve nacházela svobodárna a sauna, poté zde fungovala ubytovna sdružení Elim a města pro bezdomovce a sociálně slabé. Jde však o klidnou vilovou čtvrť, ubytovnu jsme proto poté přesunuli do bývalé vojenské ubytovny Jaslo, která je větší, modernější a v příhodnější lokalitě," uvedl mluvčí radnice.

Nevyužívaný objekt v areálu bývalých kasáren, ubytovnu Jaslo, odkoupilo město od armády v roce 2015. O tři roky později budovu zrekonstruovalo za 22 milionů korun a první obyvatelé se sem nastěhovali na jaře roku 2019. Sociálně slabí se do těchto prostor přesunuli i kvůli nevyhovujícím stavu ubytovny ve Vrchlického ulici.

Objekt ve Vrchlického ulici mělo poté město připraveno v období pandemie koronaviru v případě nutnosti pro bezdomovce s onemocněním covid-19, nyní je prázdný. "Objekt je ve špatném technickém stavu, nevyhovující je i jeho dispozice. Oprava by byla nerentabilní," doplnil Bakovský. Náklady na demolici opuštěného objektu jsou v milionech korun, pokud se městu podaří získat dotaci, bude místo na dobu minimálně pěti let přeměněno na parčík, což je podmínkou případné dotace, dodal mluvčí radnice.

Otázku podobně nevyužité budovy řeší několik let sousední Přerov. Jde o bývalý hotelový dům Strojař, který město koupilo před osmi lety za více než 40 milionů korun, aby zabránilo vzniku další sociální ubytovny. Využití devítipodlažního panelového domu zaměstnává už druhé vedení radnice. Město se nakonec rozhodlo, že objekt zbourá, letos na jaře schválili zastupitelé zadání veřejné soutěže na proměnu rozsáhlé plochy v blízkosti centra města, kde nevyužitá budova dosud stojí.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály