Čínská aplikace TikTok představuje bezpečnostní hrozbu, oznámil ve středu 8. března Národní ústav pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Podle úřadu může Čínská lidová republika díky aplikaci shromažďovat data jejích uživatelů. Politikům a lidem v důležitých funkcích NÚKIB doporučuje aplikaci nepoužívat. Na sociální síti se nachází i účty politiků z Olomouce a Olomouckého kraje.
„U zájmových osob, tedy osob, které jsou například ve vysokých politických, veřejných či rozhodovacích funkcích, doporučujeme aplikaci nepoužívat,“ uvádí NÚKIB v prohlášení na svém webu. V Olomouckém kraji se to například týká hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka (PirStan). “Děkuji Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost za dobrou práci, kterou odvádí – upozornění na možné bezpečnostní riziko sítě TikTok je toho důkazem. Osobně beru varování NÚKIBu vážně, a to přesto, že můj profil na této síti je pouze v testovací verzi a není ani propojen s mým služebním telefonem, rozhodl jsem se ho smazat,“ zdůraznil pro Olomoucký Report Josef Suchánek.
TikTok funguje na principu sdílení krátkých videí. Aplikaci nedávno zakázaly některé instituce Evropské unie. Vláda Spojených států nařídila federálním úřadům USA odstranit TikTok ze všech vládních zařízení. Na začátku měsíce jej zablokovala na svých zařízeních kanadská vláda.
Profil má na TikToku také Aleš Jakubec (TOP09), který je radním Olomouckého kraje. „Založil jsem ho před dlouhou dobou a nahrál jsem tam jedno video, zapomněl jsem, že TikTok mám. Vůbec jej nevyužívám, navíc mám nový telefon a na něm je nainstalovaný pouze Facebook,“ vysvětlil pro Olomoucký Report Jakubec.
Na sociální síti je možné nalézt i profil náměstka primátora města Olomouce Viktora Ticháka (ProPir). „TikTok nemám, kdysi jsem si ho založil pod vlivem našeho markeťáka, záhy jsme ho ovšem smazal a nepoužívám ho. Profil tam zřejmě zůstal,“ řekl Olomouckému Reportu člen rady města Viktor Tichák. Na účtu olomouckého náměstka se poslední příspěvek objevil 28. října 2022.
Varování platí i pro širokou veřejnost
Na možné nebezpečí úniku dat ovšem NÚKIB upozorňuje i širokou veřejnost. „Obava z možných bezpečnostních hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích a způsobu, jakým jsou sbírána, nakládání s nimi a v neposlední řadě také z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky,“ vysvětluje NÚKIB. Úřad proto doporučuje zakázat instalaci a aplikaci nepoužívat na přístrojích, které mají přístup do regulačního systému. „Současně také doporučujeme široké veřejnosti zvážit použití této aplikace a zejména to, co skrze ni sdílí,“ varuje úřad.
Aplikace podle NÚKIB zjišťuje informace o dalších nainstalovaných aplikacích, nahrává obsahy soukromé konverzace na servery ByteDance, kontroluje polohu zařízení, má přístup ke kontaktům, kalendáři nebo WiFi.
„K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců. Množství sbíraných dat a nakládání s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice, nám nedává jinou možnost, než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ dodal k vydanému upozornění ředitel NÚKIB Lukáš Kintr a dodal: „Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mě to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování České republiky a bezpečí každého z nás.“