Je předchůdkyní dnešních dálnic. Archeologové našli barokní cestu spojující Brno a Olomouc

Císařské silnice, které od 18. století spojovaly velká města nejkratší cestou přes krajinu, začaly vznikat za vlády císaře Karla VI. Jedna z těchto silnic, otevřená v roce 1740, vedla mezi Brnem a Olomoucí. Brněnští archeologové nedávno odkryli její část při rekonstrukci okružní křižovatky v Brně-Slatině.

Podle nařízení se tyto silnice vyhýbaly stávajícím osadám a vytvářely nové přímky v krajině. "Šlo vlastně o ideové předchůdce dnešních dálnic," vysvětluje David Parma z Ústavu archeologické památkové péče Brno. V průběhu července archeologové odkryli část původní barokní konstrukce silnice spojující Brno a Olomouc, včetně zařízení původního staveniště.

Po stranách historické silnice vedly příkopy, samotný povrch cesty byl z velkých vápencových bloků, které ještě přikryla vrstva vápencového štěrku. "Takto konstruovaná vozovka měla dle rozměrů propustku šířku 9 metrů a evidentně fungovala úspěšně a beze změn po dlouhou dobu, neboť další úpravou je až nasypání štěrkového lůžka a položení dlažby z žulových kostek," dodává Parma. Vrstvu žulových kostek v dnešní době překryl asfalt.

A právě díky několika vrstvám se podařilo dnes prohlédnout staru barokní dálnici. "Možnost poznat detailněji stavební techniky barokních silničářů se naskytla jak díky postupným úpravám podélného profilu cesty, které v tomto konkrétním úseku vyžadovaly navyšování, a nikoliv odstraňování starších terénů, tak i díky kvalitě prvotní stavby, která evidentně staticky vyhovovala jako základ pro všechny další rekonstrukce," prozrazuje archeolog Parma.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály