Olomouc, Praha, Brno, nebo i Hradec Králové, či Ostrava. Celkem sedm měst organizuje na pátek 6. ledna Noc důstojnosti, která má připomínat práva osob s mentálním postižením na důstojný a normální život.
Noc důstojnosti je zároveň pietní akcí, která uctí památku Doroty Šandorové, kterou zabil pečovatel jindřichohradeckého domova pro osoby s postižením v noci z 6. na 7. ledna 2021. „Spojujeme se i s dalšími organizacemi, protože nám na našich klientech a jejich osudech záleží,“ vysvětluje za jednu z pořádajících organizací Lubica Omastová.
Cílem akce je také upozornit na alarmující stav českého sociálního systému, který nedokáže zajistit lidem s hlubším mentálním postižením důstojný život. Akce se koná pod záštitou Veřejného ochránce práv. Zúčastní také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Olomoucká Noc důstojnosti na dvou místech
V Olomouci se akce koná hned na dvou místech pod záštitou náměstka hejtmana Ivo Slavotínka. „Po celý den bude možnost zapálit svíčky v katedrále sv. Václava a v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie (u dominikánů). Od 18 hodin pak bude sloužena v obou kostelích mše s přímluvou za Dorotu Š. a každého člověka s mentálním postižením, s prosbou o adekvátní podporu pro všechny jejich pečující. Mši svatou v katedrále bude sloužit pomocný biskup Josef Nuzík,“ popisuje program Noci důstojnosti Lubica Omastová, která zastupuje olomouckou organizaci Zet-My.
Téma zabité klientky Doroty Šandorové otevřel v listopadovém článku novinář týdeníku Respekt Petr Třešňák. V článku „Kdo zabil Dorotu Š.“ popisuje a odhaluje případy zabití a týrání klientů sociálních služeb s mentálním postižením a chováním náročným na péči. Dorota Šandorová zažívala řadu let týrání ze strany pečovatelů. Jeden z nich ji v noci z 6. na 7. ledna zabil – zalehl ji, brutálně zkroutil ruce za záda a plnou silou jí tlačil na hrudník, až upadla do bezvědomí a následně se udusila. Soud pachatele odsoudil za vraždu, následně ji překvalifikoval na usmrcení z nedbalosti. Právě datum úmrtí klientky je datem Noci důstojnosti, která se koná na sedmi místech ČR – v Praze, Brně, Chebu, Hradci Králové, Ostravě, Krásné Lípě a Olomouci.
„Důstojný život a adekvátní podpora v přirozeném prostředí má být dosažitelná pro všechny lidi s postižením, tak jak je garantuje mezinárodní Úmluva o právech osob se zdravotním postižením, kterou se Česká Republika zavázala naplňovat. Požadujeme důstojný život a adekvátní podporu také pro všechny jejich pečující, ty neformální v rodinách i ty profesionální v sociálních a zdravotních službách. Chceme systémové změny, které zajistí dostatečnou kvalitu života a naplnění základních práv a potřeb nejzranitelnějších členů naší společnosti, stejně jako vhodné podmínky, odbornou podporu a adekvátní ocenění všech, kdo je podporují,“ říká k celorepublikové akci Petr Třešňák, který je zároveň předsedou organizace Naděje pro děti úplňku.