Kvůli četným útokům mladistvých byla ve Šternberku posílena bezpečnost

Radnice ve Šternberku na Olomoucku ve spolupráci s policií a strážníky posílila bezpečnostní opatření v ulicích města, aby předešla dalším útokům skupiny mladistvých pachatelů na jejich vrstevníky a děti. Nárůst násilí ze strany mladistvých a dětí vyvolal ve městě v posledních měsících značnou nevoli. Zástupci radnice o opatřeních ke zvýšení bezpečnosti tento týden diskutovali s obyvateli. Jednání se zúčastnili zástupci policie i krajská koordinátorka pro národnostní menšiny a romské záležitosti. Dnes to sdělila mluvčí radnice Irena Černocká.

Místní obyvatelé si v posledních měsících stěžují, že omladina pocházející z rodin žijících ve vyloučených lokalitách v ulicích města napadá hlavně děti. Například na začátku července nezletilá dívka bez varování fyzicky zaútočila na svoji vrstevnici, kterou několikrát udeřila do obličeje a poté ji ještě údajně kopla. Napadené děvče utrpělo zranění v obličeji a museli ho ošetřit lékaři.

Policie po sérii incidentů posílila ve Šternberku hlídky a město plánuje zvýšení počtu strážníků a asistentů prevence kriminality. Radnice dala instalovat nové kamery, které pomáhají monitorovat problémové oblasti, a to včetně koupaliště a ulic, kde byly zaznamenány incidenty mezi problematickou mládeží a obyvateli. V plánu je instalace dalších kamer. "Město bude dále prohlubovat spolupráci s neziskovými organizacemi, která pomůže předcházet dalším případům a tlumit napětí. Tyto organizace budou působit dovnitř komunit," uvedla Černocká.

Součástí balíčku opatření je rozšíření míst se zákazem konzumace alkoholu. "Město tak chce reagovat na nadužívání alkoholu a drog, v jehož důsledku se zvyšuje agresivita na veřejných prostranstvích," podotkla Černocká. Zástupci města chtějí znovu jednat s majiteli nemovitostí, ve kterých problémoví obyvatelé bydlí. "Žádná z těchto nemovitostí nepatří městu. Majitelé nemovitostí se neptají města, rady ani starosty, koho mohou ubytovat, a naopak rada ani starosta nemohou nikomu přikázat, koho má majitel nemovitosti ubytovat. Problém je tedy širší a souvisí s nedostupností bydlení, sociálním vyloučením a obchodem s chudobou," uvedla Černocká.

Radnice oslovila organizace sdružující menšinové komunity, aby jí pomohly řešit problémy v soužití. Vládu požádala o spolupráci při přípravě systémových opatření a ministerstvo práce a sociálních věcí o prověření výplaty sociálních dávek v některých lokalitách. "Současně město jedná s ministerstvem vnitra o zapojení do projektu Komunitní bezpečnost, který by mohl přinést jak odbornou podporu, tak finanční prostředky pro nezbytnou komplexní práci s dotčenými skupinami obyvatel," dodala Černocká.

Diskuse o zvýšení bezpečnosti ve Šternberku se tento týden zúčastnilo zhruba 150 obyvatel města. "Jsem velmi potěšen vysokou účastí a konstruktivní diskusí, která jasně ukazuje, že občané mají zájem podílet se na zlepšování bezpečnostní situace ve Šternberku," řekl starosta Stanislav Orság (ODS).

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály