Vedení pily Javořice v Ptení na Prostějovsku, která patří mezi největší dřevozpracující podniky v České republice, kvůli špatné situaci na trhu se dřevem propustí 32 z 205 zaměstnanců tohoto závodu. Výpovědi pracovníci obdrží dnes, dvouměsíční výpovědní lhůta skončí v závěru roku. Firma pak na začátku příštího roku sníží zpracovatelskou kapacitu zhruba o čtvrtinu, omezí objem pořezu, odloží nové investice a sníží celkové výdaje. ČTK to dnes řekl předseda představenstva společnosti Javořice Jan Vařeka. Technologie pily ve Ptení může ročně zpracovat až 450 tisíc metrů krychlových dřeva.
„Rozpětí mezi cenou nakupované suroviny a cenou prodávaného řeziva pilám generuje ztráty. Cena suroviny se kvůli přebytku zpracovatelských kapacit šroubuje nesmyslně vysoko a naprosto neodpovídá cenám, které mohou zpracovatelé reálně uplatnit u svých zákazníků,“ zdůvodnil Vařeka přijatá opatření. Propuštění zaměstnanci, kteří odpracovali ve firmě deset a více let, dostanou pětiměsíční odstupné, ostatní mají nárok na čtyřměsíční odstupné.
Se snížením produkce společnost Javořice podle Vařeky počítá od ledna 2025, protože od minulého roku je situace na trhu setrvale špatná a prognózy signalizují další zhoršení. Vařeka uvedl, že po odeznění kůrovcové kalamity je na tuzemském trhu málo suroviny a těžba dřeva se drží na nízké úrovni. Firmy, kterou uspěly v soutěžích na těžbu dřeva v lesích státního podniku Lesy ČR, surovinu podle Vařeky nabízí za vysoké ceny. Kvůli značným přepravním nákladům nelze dřevo dovážet ze zahraniční.
Vedení pily redukci počtu pracovníků a omezení produkce projednalo s odbory. „Toto opatření bylo ze strany majitele a vedení firmy dlouhodobě oddalováno, nicméně nyní je již nezbytností. Věřme, že jde o přechodné opatření a firma se brzy dostane do normálního a plného provozu,“ uvedla na svém webu odborová organizace.
Pily v ČR už delší dobu podle Vařeky hospodaří se ztrátami. Čekání na růst cen stavebního dříví, u kterého poptávka dlouhodobě vázne v celé Evropě, se jim nevyplácí a jen prodlužuje ztrátové období. „Situaci zhoršuje smrková kalamita v Německu, protože tamní výrobci prodávají za podbízivé ceny. Podobně jako severské země, kterým chybí odbyt do Ruska,“ řekl Vařeka. Společnost Javořice podle něj složitou situaci na trhu dosud překlenovala, od letošního jara ale cena suroviny do pořezu vzrostla o 500 korun za metr krychlový. Prodejní cena řeziva však zůstala na stejné úrovni. Firma se hodlá při nižším objemu pořezu zaměřit na zakázky, které přinášejí vyšší ekonomický efekt.
Kvůli snížení zpracovatelské kapacity zůstane v pile Javořice zachována jedna dvanáctihodinová směna. Pila Javořice už ukončila všechny dočasné zaměstnanecké smlouvy a pracovní dohody, zastavila přijímání nových pracovníků a dohodla se na odchodu se zaměstnanci, kterým z různých důvodů končila pracovní smlouva. Personální obsazení je podle Vařeky nastaveno tak, že může bez větších problémů zajistit návrat firmy k obvyklému provozu.