Lidé si myslí, že je to o smrti, ale pořád je to o životě, říkají zaměstnankyně Hospice na Svatém Kopečku

Zvoním na zvonek, a postupně otevírám dvoje dveře. Rozhlížím se po recepci Hospice na Svatém Kopečku, kde ke mně přichází asistentka ředitelky Jana Marie Páralová společně s ošetřovatelkou Martinou Salvetovou. „Po několika letech práce s lidmi s demencí jsem potřebovala změnu cílové skupiny,“ osvětluje paní Salvetová, jak se dostala k práci v hospici, který letos slaví výročí dvaceti let od založení.

„Ta práce je klidná, naplňující. Spousta lidí, když se mě ptají, kde pracuji a já řeknu, že v hospici, tak je to pro ně nepředstavitelné a vnímají tu práci jako nesmírně těžkou, kterou by nemohli vykonávat,“ popisuje Salvetová a vysvětluje, co ji právě na ošetřování klientů v Hospici na Svatém Kopečku naplňuje: „Já tam tu složitost nevidím, protože pro mě není umírání těžkým tématem. Celkově je ta práce oproti práci s lidmi s demencí hodně klidná.“

Už dříve pracovala jako ošetřovatelka v hospici v Rajhradě. Předtím se ale věnovala lidem s demencí. „Skoro devět let jsem pracovala s lidmi s demencí. O paliativní péči jsem se už několik let zajímala, takže jsem k tomu postupně směřovala,“ popisuje mně svou cestu ošetřovatelky a dodává, že v olomouckém hospici pracuje už čtvrtým rokem.

Hospic na Svatém Kopečku je jediným kamenným hospicem v celém kraji. Pojme maximálně třicet klientů. U dveří pokojů si prohlížím jména napsaná smazatelnou fixou. „Někdo tady pobude pár dnů, někdo několik týdnů, měsíc, dva. Občas se stane, že se klientův celkový stav zlepší a podaří se mu přejít ještě do jiné sociální služby, do domova seniorů, nebo na čas domů. Pak jsou klienti, kteří tady odejdou,“ informuje mě paní Salvetová.

„Musíme bojovat se zkreslenými představami“

Do hovoru vstupuje Jana Marie Páralová, která v hospici zajišťuje i komunikaci s veřejností. „Do vědomí lidí se hospic dostává určitě více, ale že by byl o paliativní péči zvýšený zájem, ten pocit nemám. To se právě snažíme změnit a dostat na světlo,“ vysvětluje na mou otázku, jestli pozorují větší zájem o hospicovou a paliativní péči obecně. Podle ní také stále ve společnosti převažují předsudky. „Málo se o tom hovoří, lidé mají zkreslenou představu, když se řekne hospic. Všichni se to tady snažíme nějakým způsobem udělat hezké. Jde tady ta energie cítit,“ popsala Páralová.

„Lidé si myslí, že je to tady o smrti, ale ono je to pořád ještě o životě. O kvalitě života a o tom čase života. Naopak, já mám pocit, že tohle lidi nevědí, neumějí si to představit, nebo se to bojí slyšet, tak od toho dávají ruce pryč. Je to někdy těžké, proto říkám, že je hospic specifický, musíme bojovat s představami, musí se rozbít představa toho škaredého, ponurého,“ vysvětluje mně asistentka ředitelky, která ve svatokopeckém hospici působí od letošního května. Zároveň mě seznamuje s plány, jak právě tyto představy u široké veřejnosti nabourat: „Určitě pomáhají akce jako dny otevřených dveří. Teď jsme hostili lékařský seminář. Snažíme se právě i přes lékaře popularizovat tuto tematiku, aby předávali ve své praxi správně informace svým klientům a věděli, kdy se na nás mohou obrátit.“

Klientům se hospic snaží nabízet pestrou škálu aktivit a ke každému se personál snaží přistupovat individuálně. „Každý klient je jiný a má jinou potřebu. Přijde mě, že častým tématem klientů je cesta ke smrti, na které se nachází. Jsou lidé, kteří mají zájem o nějakou aktivizaci a jsou lidé, kteří raději tráví čas sami v sobě a aktivity zvenčí nehledají,“ přibližuje Martina Salvetová a vypočítává nabídku aktivit: „Ti, co zájem mají, mají možnost rukodělných činností, mají tady fyzioterapeutku, mohou nějakým způsobem posilovat fyzické dovednosti. Je tady nabídka canisterapie a felinoterapie, chodí tady paní s kočkami a se psem, dvakrát týdně máme bohoslužby a chodí sem dobrovolnice. O co je podle mě asi největší zájem, je přítomnost u klienta na pokoji. Ať už tichá, nebo vedení rozhovorů, lidská komunikace. To není aktivizace v pravém slova smyslu, ale myslím, že to je tím, co většina lidí očekává a co je naplňuje.“ To potvrzuje i Jana Marie Páralová: „Za sebe můžu říct, že když vypomáhám v přímé péči, tak je to to nejvíc, co člověk může klientovi ze sebe dát. Řekla bych, že je to vzájemné. Nabíjí to jak klienty, tak i sestřičky a ošetřovatelky.“

Povídáme si na začátku listopadu. Nad námi se vznáší všudypřítomné téma Dušiček, na které se právě v souvislosti s klienty hospice musím zeptat. „Že by někdo sám otevřeně téma Dušiček otevíral, to se mi nestalo, ale myslím, že jsou takoví, kteří to téma více vnímají. Mnozí už o někoho v životě přišli, takže i teskní,“ odpovídá na můj dotaz paní Salvetová. „Máme tady i pastorační asistentku, která s klienty probírá i tento čas,“ dodává Páralová.

Svatý Kopeček navštěvují také klienti, kteří využívají odlehčovací službu. „Kromě paliativní péče tady máme ještě respitní klienty, to jsou lidé, kteří sem přijdou na odlehčovací službu a ta péče je pak jiná. To je na té práci hezké, že je to pestré,“ říká mi ošetřovatelka.

"Doprovázení je důstojné. Jsme zaměření na celou bytost, na celého člověka"

„Máme poměrně velkou terasu s výhledem do krajiny. Pokud to počasí dovolí a klient se na to cítí, chodíme ven, doprovázíme je na terasu,“ představuje Martina Salvetová další z aktivit. Pro klienty, jejich rodiny i veřejnost vzniká pod terasou nová relaxační zahrada, o které jsme psali zde. „Přes organizaci Dobré místo pro život a projekt Otevřeme zahradu se práce posouvají dál. Máme určité požadavky, třeba aby tady byla možnost vyjet i s lůžkem. Chystáme zpřístupnění pro rodiny klientů, místo pro vyžití dětí od rodin klientů, citlivě se uvažuje také i o nějakém zpřístupnění pro veřejnost,“ dodává Páralová.

Paní Salvetová vidí jako velký bonus hospicové péče právě důstojnost při odchodu člověka. „Pro mě je v tom pozitivní, že vidím, že naše doprovázení je důstojné. Jsme zaměření na celou bytost, na celého člověka, že to není jen o bolestech a zdravotní stránce. Zajímá nás i duše, jak se klient cítí. Chceme jej doprovázet a doprovázíme a v tom mně ta péče přijde krásná. Pokud klient nechce, nemusí odcházet sám. Může, pokud si to přeje, ale má tady větší podporu oproti nemocnici,“ popisuje s úsměvem.

Podle Jany Marie Páralové se častokrát vztahy v rodinách mohou při péči o nemocného člena narušit. Když pak klient přejde do hospice, může se zlepšit péče o něj, ale právě i vztahy v rodině. „Je tady podpora, zázemí, celkový stav klienta i rodinné vztahy se mohou v takovém případě více srovnat. Díky tomu, že se klient cítí lépe, může s rodinou začít třeba znovu více komunikovat, stihnou si pak říct vše to důležité, vyřídí spolu, co ještě chtěli. Pokud klient odchází v klidu a vyrovnaný, je to podle mě to nejkrásnější, co se tady může stát,“ uzavírá Páralová.

Související

  • Jak si bezpečně užít u vody? Hasiči připomínají důležité zásady
    Společnost

    Jak si bezpečně užít u vody? Hasiči připomínají důležité zásady

    Letní sezóna odstartovala, horké dny lákají na koupaliště, k jezerům i bazénům. Utonutí je v České republice druhou nejčastější úrazovou příčinou náhlé smrti dětí a mládeže a čtvrtou nejčastější u dospělé populace. Hasiči tak připomínají, na co myslet při pobytu u vody, aby se nestalo neštěstí. 

  • Evidence letních táborů může pomoci. Loni díky ní evakuovali tábory ve Velké Kraši
    Společnost

    Evidence letních táborů může pomoci. Loni díky ní evakuovali tábory ve Velké Kraši

    K létu a prázdninám patří neodmyslitelně dětské letní tábory. Pro jejich lepší zabezpečení platí doporučení informovat hasiče o jejich organizaci. Dětské tábory lze nahlásit prostřednictvím jednoduché webové aplikace, díky které můžeme v případě mimořádné události místo konání lokalizovat a včas poskytnout potřebnou pomoc.

  • Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun
    Sport
    Společnost

    Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun

    Olomoucká radnice chystá v městské části Nemilany stavbu sportovní haly pro míčové sporty zhruba za 236 milionů korun. Radní v úterý schválili studii, která poslouží jako podklad pro přípravu projektu. Na sociálních sítích o tom informoval primátorčin náměstek Miloslav Tichý (ANO).

  • ANKETA: Letní prázdniny jsou tady. Jak je trávili Olomoučané dříve?
    Ankety
    Společnost

    ANKETA: Letní prázdniny jsou tady. Jak je trávili Olomoučané dříve?

    Nekonečné dny venku, koupaliště, tábory nebo prarodiče na vesnici. Jak na letní prázdniny vzpomínají lidé v ulicích Olomouce a co by dělali, kdyby jim někdo dnes věnoval dva měsíce volna?

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

  • Habusta, Matocha a další, Sigma skládá nové béčko
    Sport

    Habusta, Matocha a další, Sigma skládá nové béčko

    Před startem přípravy béčka prodloužili smlouvy s SK Sigma Olomouc dva hráči z kádru minulé sezóny, jsou to obránce Vojtěch Křišťál a útočník Adam Proniuk. První profesionální kontrakt podepsal s klubem mládežnický reprezentant Miroslav Andrle, který nastupoval v uplynulé sezoně za dorost. Kádr rozšířili také záložník Marek Matocha a obránce Jakub Habusta. Oba odchovanci se do Sigmy vracejí z Prostějova, kde jim skončily smlouvy. Sigma o tom informovala na svém webu.

  • Máte rádi Lázně Slatinice? Můžete pro ně hlasovat v Cenách kraje
    Tipy

    Máte rádi Lázně Slatinice? Můžete pro ně hlasovat v Cenách kraje

    Další ročník Cen Olomouckého kraje je tady. A vy nyní můžete hlasovat, dnes pokračujeme další kategorií s názvem Relax a chill. Jako první tady máme Lázně Slatinice.

  • Soud potvrdil tresty čtveřici za pojistný podvod s vilou v Moravičanech
    Krimi

    Soud potvrdil tresty čtveřici za pojistný podvod s vilou v Moravičanech

    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. 

  • K záchraně života použili defibrilátor. Policisté ve Velké Bystřici zachraňovali cyklistu
    Krimi

    K záchraně života použili defibrilátor. Policisté ve Velké Bystřici zachraňovali cyklistu

    Bez známek života se nacházel minulý pátek 77letý senior na cyklostezce ve Velké Bystřici na Olomoucku. Jako první na místo události dorazila hlídka Policie ČR, která má v rámci své výbavy defibrilační přístroj AED. Jeho použitím zachránili policisté muži život.

Nejčtenější

Seriály