Magistrát rozdává kbelíky na gastroodpad na Tabulovém Vrchu

Malé kbelíky na kuchyňské zbytky bude město bezplatně poskytovat zájemcům ve vybraných lokalitách na Tabulovém Vrchu. Jde o součást programu na sběr gastroodpadu, který následně budou svážet do bioplynové stanice v Rapotíně. Kbelíky budou rozdávat speciální odpadové týmy až do čtvrtka 3. října.

Aktivita navazuje na spuštění sběru kuchyňských odpadů, které mohou obyvatelé na Tabulovém Vrchu od začátku září třídit na čtyřiceti stanovištích. „Máme pro tyto účely připraveno bezmála 4000 kusů těchto praktických nádob, které doručíme obyvatelům ve vybraných ulicích přímo do bytu. Předáme jim také užitečné rady, jak gastroodpad správně třídit a kde konkrétně najdou nové hnědé popelnice na zbytky z kuchyně,“ popsal náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák (SpOLečně).

Tabulový Vrch je už druhou čtvrtí ve městě, kde mohou občané gastroodpad třídit. Tou první bylo sídliště Povel před dvěma lety. „Obyvatelé s trvalým pobytem v lokalitě se budou moci ve stejnou dobu zastavit na prostranství u fontány v Nedvědově ulici, kde pro ně bude do vyčerpání zásob připraveno několik stovek stejných kbelíků. Po vyplnění dotazníku se navíc mohou zapojit do soutěže o dárkové balíčky s regionálními potravinami,“ upřesnil náměstek Bačák.

Smyslem celé akce je především snížení podílu směsného komunálního odpadu. „Jeho likvidace stojí město hodně peněz. Kuchyňských zbytků může být přitom ve směsném komunálním odpadu podle odhadů až jedna třetina. Gastroodpad je možné využívat jako obnovitelný zdroj a energeticky ho zpracovat například v bioplynové stanici,“ dodal náměstek.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály