Ministerstvo práce a sociálních věcí, v čele s ministrem Mariánem Jurečkou, představilo novou kalkulačku, která vypočítá kolik peněz může rodina či člověk dostat od státu na stále zdražující se energie nebo bydlení obecně. Současně s touto kalkulačkou se rozjíždí i komunikační kampaň, která má motivovat lidi, kteří se z nějakého důvodu stydí nebo nechtějí požádat o pomoc.
Výše zmiňovanou kalkulačku lidé najdou zde, na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Zde zadají základní údaje o sobě nebo své rodině, lokalitu svého bydliště a čistý příjem. Poté vám kalkulačka předá informace, zda na příspěvek máte nárok, popřípadě sumu o kterou jste oprávněni si zažádat.
Má to ale malý háček. Na příspěvek máte nárok v případě, že 30 procent příjmů vaší domácnosti nestačí na pokrytí nákladů na bydlení. „Věřím, že se nám touto cestou podaří ochránit ty zranitelné – typicky rodiny s dětmi, samoživitelky nebo seniory. Chtěl bych vyzvat i ty, kteří stát nikdy nežádali o pomoc, aby se nestyděli. Kalkulačku lze vyplnit anonymně na internetu, s vyplněním formulářů mohou pomoci pracovníci Úřadu práce ČR,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka.
Uvedeme si zde názorný příklad. Do kalkulačky zadáme informace o smyšlené olomoucké rodině v počtu dvou dospělých a jednoho dítěte ve věku 15 let. Čistý měsíční příjem této domácnosti, včetně nárazových brigád dospívajícího syna a přídavku na dítě, průměrně činí zhruba 41 260 Kč. Bydlí v podnájmu v Olomouci, v bytě 2+kk o rozloze 41 m². Byt je vytápěn ústředním plynovým topením. Čistě za nájem platí 12 000 Kč měsíčně včetně energií. Za další služby, jako například za bytový fond, opravy a další, platí 2 500 Kč měsíčně. Dohromady tedy platí 14 500 Kč za měsíc. Po vyplnění všech údajů nám vyjde, že tato rodina má nárok na příspěvek ve výši 2 122 Kč za měsíc. Poté již stačí jen podat žádost.
Vláda se tímto krokem snaží reagovat na stále zvyšující se ceny energií a pomoci domácnostem, které jsou ohroženy energetickou chudobou. „Faktury za elektřinu nebo plyn mohou být rázem i dvojnásobně vyšší, navíc hrozí další nárůst cen. Příspěvek na bydlení se díky rychlému prosazení novely zákona o sociální podpoře navyšuje, navíc součástí zákona je mechanismus, který vládě umožňuje, aby v průběhu roku okamžitě příspěvek navýšila, pokud to bude třeba,“ vysvětlil Jurečka.
O příspěvek můžete žádat buď zde, online na webu Ministerstva práce a sociálních věcí nebo si vytisknout papírový dokument, vyplnit a osobně jej doručit na Úřad práce.