Město uzavřelo podzemní parkoviště, hejtman nechal upustit Dlouhé Stráně

Města se i nadále připravují na možné záplavy. Olomouc připravuje pro občany možnost vyzvednout si písek jako protipovodňovou zábranu, technické služby uzavřely podzemní parkoviště, hejtman Josef Suchánek (STAN) nechal upustit vodu na Dlouhých Stráních. Olomoucký Report má pro vás souhrn aktuálních informací k výstraze.

Technické služby města Olomouce (TSMO) nechaly preventivně uzavřít podzemní parkoviště u olomouckého hlavního nádraží. Od pátku tak bude možné z parkoviště pouze vyjíždět. „Stejně tak žádáme občany, aby neparkovali pod vzrostlými stromy, zejména u vodních toků. V nejbližších dnech by se neměli v blízkosti stromů a vodních toků ani zdržovat, protože vlivem povodňových stavů a zaplavení území může docházet k vývratům a pádům stromů nejen v ramenném systému Moravy, na přítocích, ale i v navazujícím území a na březích uzavřených vod,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.

K přeparkování vozidel z dosahu vodních toků vyzval také ve čtvrtek za hasiče Karel Kolářík. „Od dnešního večera posilujeme zaměstnance operačního střediska, budeme posilovat i stavy na stanicích. Máme připraveno několik scénářů, situaci budeme vyhodnocovat,“ informoval za Hasičský sbor Olomouckého kraje Karel Kolářík.


Povodně nejsou atrakce, upozornil primátor. Povodňové komise rozhodují o opatřeních

Hasiči plošně posilují stavy. Připraveni jsou i na možnost evakuace obyvatel

Město místním nabízí písek zdarma. Pomůže v případě záplav


Na případné povodně je podle slov mluvčího Jana Rýdla připraveno i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). "Stavíme do vysoké pohotovosti asistenci a údržbu na Střediscích správy a údržby dálnic (SSÚD), všechna SSÚD budou mít maximální pohotovost, aby byla připravená k okamžitému zásahu a případně pomoci v krizových místech," vysvětlil Rýdl s tím, že od čtvrtka ŘSD kontroluje průchodnost a funkčnost uličních vpustí a odvodňovacích prvků, zejména podél vozovek.

Hasiči pro jistotu odstranili lávku v Dětřichově

Města Olomouc a Jeseník nabízí svým občanům písek, který by mohl posloužit jako zábrana v případě povodní. V Jeseníku si pro něj místní mohou přijet do 19 hodin do areálu technických služeb (Otakara Březiny 168/41). "Pro občany jsou nově připraveny také pytle (na vrátnici TSJ). Pytle i písek budou vydávány v přiměřeném množství," uvedla mluvčí Jeseníku Markéta Kaniová.

Jeseník navíc spolupracuje i s městy v sousedním Polsku. "Komunikace probíhá jak na úrovni okresu tak kraje, v kontaktu jsme také se sousedním Polskem. Přímo v Jeseníku posílené hlídky městské policie spolu s dobrovolnými hasiči pravidelně monitorují vodní toky a jejich okolí. Hasiči preventivně odstranili lávku v Dětřichově," dodala Kaniová.

Sníží hladinu na Dlouhých Stráních

"Se zástupci přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně dohodli, že z titulu předsedy krajské povodňové komise napíšu žádost, aby na Dlouhých Stráních snížili objem vody v dolní nádrži," popsal hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (STAN).

Snížení hladiny umožní zadržet alespoň část vody. "Vytvoří se tím prostor právě pro jeden milion kubíků. Jsem moc rád, že na tomto s námi ČEZ a Dlouhé Stráně zaspolupracovaly, že zájem území a obcí v tomto případě převážil," uvedl hejtman.

"Podobná opatření se zavádí i na nádrži Krásné. Hasiči Olomouckého kraje a města Šumperka jsou v pohotovosti, připravují pytle s pískem pro řešení krizových situací a Povodí Moravy odstraňuje překážky z říčních koryt. Nemocnice Šumperk testovala záložní zdroje, informuje personál a připravuje kapacity," popsal mluvčí města Šumperk Bohumil Vondruška.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Železo vytáhli, na Poděbradech je čisto
    Společnost

    Železo vytáhli, na Poděbradech je čisto

    Na Poděbradech vytáhli z vody třináct železných profilů. Postupně se tu správa CHKO snaží vyklidit následky těžby.

  • Lidé hledají útočiště před vedry i v klimatizovaných nákupních centrech
    Společnost

    Lidé hledají útočiště před vedry i v klimatizovaných nákupních centrech

    Lidé v parných letních dnech hledají útočiště před vysokými teplotami nejen na koupalištích, chladných katedrálách či jeskyních, ale také v klimatizovaných nákupních centrech. Zatímco venku panují tropické teploty a rozpálené ulice sálají horkem, uvnitř rozlehlých obchodních komplexů je příjemný chládek a návštěvníci mohou osvěžení spojit s nákupy nebo posezením v kavárně či cukrárně. Nárůst návštěvnosti v horkých dnech potvrzuje například Galerie Šantovka v Olomouci.

  • Šternberk investoval přes 20 milionů korun do rekonstrukce městského koupaliště
    Společnost

    Šternberk investoval přes 20 milionů korun do rekonstrukce městského koupaliště

    Šternberská radnice investovala 20,5 milionu korun do rekonstrukce správní budovy a zázemí městského koupaliště, díky které letní areál návštěvníkům nabídne lepší služby. Modernizace koupaliště byla zahájena loni v září a skončila letos v květnu. Šternberské koupaliště dnes zahájí provoz. ČTK to řekla mluvčí radnice Irena Černocká.

Seriály