Chronické bolesti zad dostihují podle odhadů až třetinu dospělé populace. Jesenická nemocnice nyní nabízí alternativu ke klasickým obstřikům. K ozonoterapii, která od bolestí zad pacientům pomůže, zakoupila přístroj za půl milionu korun.
Starší metodou k léčbě je periradikulární terapie (PRT), tedy kořenový obstřik směsí anestetika, kortikoidu a jodové kontrastní látky. Při ozonoterapii je léčivou složkou směs medicinálního kyslíku a ozónu.
Doktor Yiannakis Lefas z Radiodiagnostického oddělení Nemocnice AGEL Jeseník nabízí vybraným pacientům možnost využít právě metodu ozonoterapie, která se od PRT příliš neliší. „Také v tomto případě je pacientovi pod CT navigací zavedena jehla do páteřního kanálu, avšak místo směsi anestetika a kortikoidu lékař pacientovi aplikuje směs medicinálního kyslíku a ozonu. Tato směs umí efektivně potlačovat bolest, otok i zánětlivé projevy. Typickými indikacemi ozonoterapie jsou vyhřeznutí meziobratlové ploténky či komplikace po chirurgické léčbě, dá se ovšem aplikovat i při bolestech způsobených artrózou a dalších dlouhodobých bolestech zad, které již nereagují na konzervativní léčbu,“ popsala mluvčí nemocnice Radka Miloševská.
Účinnost ozonoterapie je podle odborné literatury 70 až 80%, kdežto u PRT terapie se pohybuje okolo 50 až 60%. „Ozonoterapii navíc lze použít v případě, kdy je pacient alergický na některou ze složek obstřiku či kontrastní látku. Narozdíl od PRT nemusí být pacient nalačno, může přijít bez doprovodu a po provedení tohoto časově nenáročného výkonu je mnohem dříve plně provozuschopný,“ doplňuje výčet benefitů primářka radiologického oddělení Jana Vašíčková.